System grzewczy domu powinien zapewniać wystarczającą ilość ciepła do jego ogrzania, dostarczać odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej oraz powinien być odpowiednio zastosowany do warunków technicznych, jakie są dostępne na działce budowlanej.
Zatem jakie ogrzewanie dla domu należy wybrać, aby zaoszczędzić? Wybór odpowiedniego systemu grzewczego dla domu to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć inwestor. Opcji jest wiele, a inwestycja wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, zarówno w przypadku wyboru źródła ciepła do nowego, jak i do istniejącego domu.
Obecnie, technologie podążają w kierunku ekologii, jak i oszczędności. Wraz ze wzrostem zainteresowania rosnącymi restrykcjami związanymi z warunkami technicznymi oraz większym naciskiem na komfortową obsługę, przyszli inwestorzy coraz częściej wybierają pompę ciepła jako źródło ogrzewania swojego domu.
Miejsce montażu
Pompy ciepła składają się zwykle z dwóch jednostek: zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku oraz wewnętrznej, która jest umiejscowiona wewnątrz budynku. O czym należy pamiętać przy wyborze miejsca montażu?
- wytyczne danego producenta dla konkretnego urządzenia dotyczące montażu agregatu oraz jednostki zewnętrznej, np. podniesienie jednostki ponad grunt
- każde urządzenie generujące hałas podlega pewnym ograniczeniom, poziom ciśnienia akustycznego jest mierzony na granicy działki
- w kontekście umiejscowienia jednostki wewnętrznej pompy ciepła typu split należy wziąć pod uwagę wymogi prawne, które określa norma EN 378. W takim pomieszczeniu musi być zachowana minimalna kubatura i jest ona zależna od zastosowanego czynnika chłodniczego oraz jego napełnienia w urządzeniu.
Rodzaje pomp
Szeroka oferta pomp ciepła pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do każdego budynku i potrzeb inwestorów. Wśród nich znajdziemy m.in. urządzania grzewcze i chłodzące korzystające z energii odnawialnej zgromadzonej w powietrzu (pompy ciepła powietrze/woda) i gruncie (pompy ciepła solanka/woda), a także urządzenia produkowane głównie z myślą o zapewnieniu wysokiego komfortu ciepłej wody użytkowej.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników. Jeśli dany budynek posiada już system grzewczy, a inwestycja w pompę ma być sposobem obniżenia kosztów ogrzewania budynku czy wody użytkowej, dobrym wyborem będzie kompaktowa pompa powietrzna. Jeżeli natomiast pompa ma być jedynym sposobem ogrzewania, niezawodnym bez względu na warunki panujące na zewnątrz i dysponujemy działką umożliwiającą montaż kolektora w gruncie – najlepszym rozwiązaniem będzie pompa gruntowa.
Pompy ciepła dały się już poznać jako niezwykle ekologiczne urządzenia. Są odnawialnymi źródłami energii, które idealnie wpisują się w obecne trendy proekologiczne. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w pompę ciepła to również szereg innych korzyści. Po pierwsze, eksploatacja systemu grzewczego wyposażonego w pompę jest niezwykle komfortowa. Ponadto, pompy ciepła mogą się pochwalić wysoką oszczędnością, co jest priorytetem większości konsumentów, poszukujących źródła ciepła do nowego lub modernizowanego domu.