Blisko natury
Pragnienie spokoju i harmonii sprawia, że zwracamy się w stronę natury. Ten trend przejawia się w kolorystyce. Barwy kojarzące się z ziemią, roślinami czy wodą sprawiają, że wnętrze jest bardziej przyjazne. Spokojna, delikatna kolorystyka jest przełamywana zielenią mchu, głębokimi odcieniami niebieskiego i brązu. Oczywiście pojawiają się też kolory roku Pantone, czyli słoneczny żółty (Illuminating Yellow) i uspokajająca szarość (Ultimate Gray).
W materiałach używanych zarówno do wykończenia wnętrz, jak i w meblach i dodatkach dominują drewno, naturalny kamień, w tym niezwykle lubiany marmur, rattan, wiklina, a z tkanin len, wełna czy juta. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz chętniej używamy mebli z drugiej ręki, ale też wybieramy przedmioty wykonane z materiałów z recyclingu.
Skoro natura, to koniecznie rośliny! Wybierzmy te, które będą cieszyć oko, a przy okazji… oczyszczać powietrze. Skrzydłokwiat, dracena, sansewieria czy paprotka to tylko kilka przykładów roślin, które warto mieć w swoim domu. Pamiętajmy jednak, że rośliny te pochłaniają jedynie zanieczyszczenia gazowe. W przypadku pyłów zawieszonych – smogu, są nieskuteczne. Wtedy warto zadbać o mieszkanie stosując oczyszczacz powietrza.
Aby w prosty sposób wprowadzić do naszych wnętrz elementy roślinne, warto postawić również na dodatki np. te z elementami kwiatów czy drzew, poduszki, zasłony albo obrazki czy grafiki. Jeśli chcemy czegoś bardziej odważnego, polecamy elegancką tapetę ze wzorem nawiązującym pośrednio lub bezpośrednio do natury. Przy tym rozwiązaniu warto jednak pamiętać, że taka zmiana pozostanie z nami na dłużej, stąd rozważnie należy podejść do wyboru grafiki, która będzie nas pozytywnie nastrajała. Warto też wybrać jedną ścianę, którą pokryjemy tapetą, a pozostałe pomalować neutralnym kolorem. W ten sposób wyeksponujemy wzór tapety, a z drugiej strony uspokoimy wnętrze, dzięki czemu nie będzie ono przytłaczające.
Miękkie linie
Przytulności mieszkaniu dodajemy wybierając meble i dodatki o zaokrąglonych liniach. Fotel czy sofa o opływowym kształcie łagodnie wpisuje się w przestrzeń nie dominując jej. Zastosowanie tego trendu, nie tylko w meblach wypoczynkowych, ale także w postaci owalnego lub okrągłego stołu sprawia, że łatwiej nam się poruszać po domu. Miękkie okrągłe poduszki lub pufy dodadzą wnętrzu przytulności. Ważne są również tkaniny. W tym sezonie modny są aksamit i welur oraz pikowania materiałów. Płynne linie są też widoczne dekoracyjnych dodatkach: lustrach i ramkach czy oświetleniu. Można w nich dostrzec zarówno inspirację Art Deco, jak i latami siedemdziesiątymi.
Przestrzeń na pierwszym miejscu
Obecnie wnętrza, bardziej niż kiedykolwiek, pełnią wiele funkcji jednocześnie. Biuro w kuchni, szkolna klasa w sypialni, siłownia w salonie… Dlatego bardzo ważna jest doskonała organizacja przestrzeni, aby pogodzić różne potrzeby domowników i zapewnić wszystkim komfort. Planując wystrój wnętrz stawiamy na rozwiązania, które pozwolą na szybkie przearanżowanie i dostosowanie do aktualnych potrzeb. Multi-funkcyjnością kierujemy się też wybierając meble. Krzesła powinny być wystarczająco wygodne na cały dzień pracy przy laptopie, a jednocześnie odpowiednie do stołu jadalnego. Wybierając toaletkę do sypialni można wybrać taką, która na czas pracy stanie się wygodnym biurkiem. Niezwykle popularne są też meble modułowe.
Spędzając dużo czasu w domu, często na ograniczonej przestrzeni, tym bardziej potrzebujemy praktycznych rozwiązań, które ją optycznie powiększą. Wszelkiego rodzaju trójwymiarowe wzory na ścianach, tkaninach czy w przemyślany sposób zastosowane lustra, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie, które z jednej strony może odpowiadać za stworzenie klimatu, a z drugiej oświetlić nam odpowiednio naszą przestrzeń do pracy.
Oczywiście każdy z nas ma swoje ulubione rozwiązania. Ważne, żeby stworzyć taką przestrzeń, która będzie nam służyła, która będzie piękną, funkcjonalna i zgodna z naszymi wartościami estetycznymi. Jeśli jednak jesteście na etapie budowy domu, już teraz warto się zastanowić w jaki sposób maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Może zamiast grzejników warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym i wygospodarować miejsce pod oknem na kącik do pracy lub czytania? To tylko jeden z wielu przykładów funkcjonalnych rozwiązań w naszej przestrzeni.