Chcesz skończyć nierówną walkę z osadami z kamienia w łazience, kuchni, w rurach? Twoje sprzęty AGD nie wytrzymują próby czasu i wyglądają na dużo bardziej zużyte, niż w rzeczywistości? Instalacje są w rozsypce, przez co ponosisz wyższe koszty ogrzewania? Masz już dosyć ciągłego sprzątania trudnych do usunięcia osadów? To skutki twardej wody w domu. Twardość wody określa się w stopniach niemieckich:
- 0-3 °dH – woda miękka
- 3-7 °dH – woda średnio miękka
- 8-14 °dH – woda średnio twarda
- 15-21°dH – woda twarda
- więcej niż 21°dH – woda bardzo twarda
Większość Polaków ma problem z jakością wody w domu. Wygląda to następująco:
Każda woda powyżej 8°dH powinna być zmiękczona. Twardej wody można się pozbyć, zmiękczając wodę w całym domu. Wystarczy, że zamontujesz stację uzdatniania wody.
Jeśli korzystasz z wody miejskiej, możesz dodatkowo wyczuwać w niej nieprzyjemny smak i zapach chloru – pozostałość po uzdatnianiu wody przez wodociągi. Poza tym w Twojej wodzie mogą znajdować się zanieczyszczenia mechaniczne, które uniemożliwiają picie wody z kranu. Jakość wody pitnej w domu można poprawić montując filtr węglowy, który usunie z wody te składniki, które wpływają negatywnie na smak i zapach wody. Filtr węglowy możesz zamontować przed stacją zmiękczającą np. w kotłowni lub piwnicy.
Dwa urządzenia to jednak rozwiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić, chociażby z uwagi na dostępne miejsce do montażu. My, Kobiety, lubimy sprzęty wielozadaniowe i w tym przypadku warto postawić na alternatywę 2w1, która rozwiąże oba problemy naraz – połączenie stacji zmiękczającej wodę z filtrem węglowym.
Jak są zbudowane stacje uzdatniające 2w1?
Stacje 2w1 to połączenie w jednym urządzeniu stacji zmiękczającej wodę oraz filtra z wkładem z węgla aktywnego. Za pomocą jednego urządzenia usuniemy niepożądany kamień kotłowy oraz nieprzyjemny smak i zapach. Stacje 2w1 to kombinacja żywicy jonowymiennej (20 l) oraz węgla aktywnego (9 l). Stacja kompleksowo uzdatnia wodę w domu. Węgiel aktywny w urządzeniu to podwójna korzyść. Nie tylko oczyszcza wodę, ale i przedłuża żywotność żywicy jonowymiennej. Żywica może szybciej się zużywać, jeśli przepływa przez nią woda zawierająca zanieczyszczenia mechaniczne i związki chloru. Węgiel aktywny minimalizuje ryzyko skrócenia żywotności złoża jonowymiennego.
Co dzieje się z wodą wewnątrz urządzenia?
Woda wpływając do urządzenia, w pierwszej kolejności napotyka warstwę węgla aktywnego, który eliminuje z wody m.in. związki chloru, pogarszające smak i zapach wody pitnej. Następnie woda przepływa przez żywicę jonowymienną, która usuwa z wody jony wapnia i magnezu powodujące jej twardość. Jony osadzają się na powierzchni żywicy, więc co jakiś czas musi być ona przepłukana. Proces ten nazywa się „regeneracją złoża jonowymiennego”. Gdy zdolność jonowymienna żywicy wyczerpuje się (średnio co kilkanaście dni, w zależności od wyjściowej twardości i zużycia wody), stacja automatycznie uruchamia regenerację roztworem wody i soli w tabletkach – solanką.
Podczas regeneracji również warstwa węgla aktywnego zostaje wypłukana z wszelkich zanieczyszczeń. Proces trwa około 2 godzin, jest całkowicie bezpieczny i nie wpływa na smak wody – solanka i pozostałości po regeneracji są odprowadzane do kanalizacji. Ponieważ podczas regeneracji stacja nie zmiękcza wody, regeneracja domyślnie uruchamia się wtedy, kiedy jest najmniejsza szansa na to, że domownicy będą korzystać z wody – około godz. 2:00 w nocy.
Więcej informacji o stacji zmiękczającej i filtrującej wodę w domu można znaleźć tutaj