Sposób na gładkie ściany. Gładź gipsowa służy najczęściej do wyrównywania powierzchni chropowatych tynków. Gładź gipsowa służy najczęściej do wyrównywania powierzchni chropowatych tynków. Ponieważ gładź nakłada się cienką warstwą grubości do około 3 milimetrów, produkt ten nie sprawdzi się do uzupełniania większych ubytków w ścianie. W tym celu zastosuj masę szpachlową.
1. Przygotuj ścianę do nakładania gładzi – po wypełnieniu ubytków i przeszlifowaniu nadmiaru masy szpachlowej, odkurz ścianę z resztek pyłu.
2. Naroża okienne i drzwiowe zabezpiecz specjalnymi perforowanymi narożnikami. Osadza się je w warstwie masy szpachlowej.
3. Zagruntuj wygładzane podłoże preparatem gruntującym. Po wyschnięciu gruntu (czas schnięcia podany jest na opakowaniu preparatu) możesz przystąpić do dalszych prac.
4. Suchą mieszankę gładzi wsypuj do wiadra z wodą, nie na odwrót. Po przesypaniu suchej mieszanki do wody odczekaj 2-3 minuty, dzięki czemu proszek dobrze nasiąknie i łatwiej będzie się rozrabiał z wodą.
5. Zawsze rozrabiaj gładź gipsową w postaci suchej mieszanki trzymając się zaleceń jej producenta. Nie dodawaj wody na oko, tylko wsypuj mieszankę do starannie odmierzonej ilości czystej wody. To bardzo ważne. Jednorazowo przygotuj taką ilość gładzi, którą wykorzystasz w ciągu godziny. Po tym czasie gładź w wiaderku zacznie wiązać i stanie nie nieużyteczna.
6. Jeśli zamierzasz wygładzić zarówno ściany, jak i sufit w danym pomieszczeniu, zacznij od nakładania gładzi na suficie.
7. Do nanoszenia gładzi na powierzchnię ścian i sufitu używaj pacy wykonanej ze stali nierdzewnej.
8. Nanosząc gładź na sufit zacznij od ściany z oknem i przesuwaj się w głąb pomieszczenia, wykonując ruchy pacą od zewnątrz do siebie.
9. Nanosząc gładź na ściany zacznij od miejsc najbardziej odbiegających od pionu. Wykonuj ruchy pacą od dołu ku górze, mocno przyciskając narzędzie do podłoża.
10. Do rozprowadzania gładzi w wewnętrznych narożach ściany stosuj kielnię kątową.
11. Jeśli chcesz ukryć niewielkie mankamenty ścian, możesz nałożyć 2 lub 3 warstwy gładzi. Ważne jest jednak, aby każda kolejna była cieńsza od poprzedniej.
12. Kolejną warstwę gładzi nanoś w kierunku prostopadłym do kierunku nanoszenia poprzedniej warstwy.
13. Gdy gładź wyschnie i stwierdzisz, że powierzchnia ścian i sufitów nie jest jeszcze perfekcyjnie równa możesz ją przeszlifować pacą z siatką ścierną lub szlifierką zwaną fleksem.
Sposób na gładkie ściany