ŚMIECI – I CO DALEJ?
Eko Dom Polecane

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek co dzieje się z śmieciami po wyniesieniu ich do kontenera? Warto uświadomić sobie, że większość odpadów, znikając z naszego pola widzenia, tak naprawdę wcale nie znika! Spróbujmy spojrzeć na śmieci, nie jak na odpad ale cenny surowiec wtórny.

Zwróćmy uwagę na dwa aspekty – pierwszy, to nasza umiejętność segregowania śmieci, która jest kluczowa ale wymaga wprawy i pogłębiania wiedzy. Drugi – to kwestia tego, co można recyklingować łatwo, a czego recyklingować się po prostu nie da.

Jak jest?

Przywykliśmy do jednorazowych opakowań, na bakier jesteśmy także z segregacją śmieci. Dlaczego? Argumenty niesegregujących są takie ,, to zbyt trudne” czy też ,,już nie segreguję, bo widziałam jak śmieciarka i tak zabiera wszystko do jednego kosza” i dwa najpopularniejsze ,,a co to zmieni?” oraz ,,sąsiadka też nie segreguje”- kojarzycie? Zacznijmy od końca- czy Ty chcesz być jak ta sąsiadka? No chyba nie Śmieciarki często mają przegrody, których my z zewnątrz nie widzimy, to po pierwsze a po drugie pamiętajmy, że odpady jadą później do sortowni. Jednak, żeby trafiły do recyklingu, muszą być dobrej jakości a tę jakość zapewnia wstępna selektywna zbiórka prowadzona przez nas.

Warto zastanowić się po co w ogóle dokonujemy segregacji?

To proste i jednocześnie motywujące! Im więcej odpadów stanie się surowcami, tym mniej wyląduje na wysypisku! Mniej odpadów, mniej zanieczyszczeń powietrza, wód gruntowych, gleby a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i metanu! A zatem warto! Od czego zaczynamy?

Opakowania

Zanim przyjrzymy się samej segregacji , zastanówmy się jak zapobiec powstawaniu odpadów. O sposobie życia zero waste wiecie już pewnie wiele, biorąc pod uwagę nasze przyzwyczajeniach oraz tempo życia, dla większości jest prawie niemożliwe. Zacznijmy więc od małych kroczków. Zrób dwie rzeczy- wybieraj produkty, których opakowania nadają się ro recyklingu, oraz segreguj odpady. Tylko tyle i aż tyle!

Wszystkie opakowania z tworzyw ( poza kompostowalnymi i oxy) należy wrzucać do żółtych pojemników, nie oznacza to jednak, że odpad będzie poddany recyklingowi. Opakowania z tworzyw , to najbardziej zróżnicowana grupa materiałów, a co za tym idzie- stwarza ona większe trudności w segregacji. Sortownia robi to za nas- rozdziela tworzywa według rodzaju, kolorów itp. i wybiera te, na które istnieją rynki zbytu ( ponieważ recykling oparty jest na mechanizmach rynkowych i ekonomicznych). Nikt nie recyklinguje odpadów dla samej idei, zawsze jest to efekt kalkulacji, jak w każdym biznesie.

Spójrzmy więc, które opakowania wybierać w sklepie, aby umożliwić jak największy recykling odpadów:

POWSZECHNY RECYKLING

 • puszki stalowe i aluminiowe, aluminiowe tubki
 • opakowania szklane- butelki, słoiki
 • butelki PET po napojach ( spożywcze), transparentne (bezbarwne, zielone, niebieskie)
 • opakowania papierowe i kartonowe
 • opakowania z tworzywa HDPE i PP, zarówno po chemii gospodarczej ,kosmetykach, jak i po środkach spożywczych

NIERECYKLINGOWALNE ( PRZYKŁADY)

 • ceramika
 • większość czarnych tworzyw sztucznych
 • styropianowe tacki pokonsumpcyjne, oznaczone cyfrą 6 w trójkątnych strzałkach albo nazwą tworzywa ,,PS” ( np. opakowania po jedzeniu na wynos)
 • opakowania PET po środkach kosmetycznych i chemii gospodarczej ( w odróżnieniu od opakowań po napojach, które świetnie nadają się do recyklingu)
 • kubki po kawie na wynos ( zarówno papierowe jak i z tworzywa)
 • wszystkie opakowania po chipsach, papierki po cukierkach, zadrukowane folie matalizowane.

 

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY?

Wbrew pozorom, jest to proste ale trzeba wiedzieć co można a co nie można wrzucać do poszczególnych pojemników! Poniżej najważniejsze informacje:

SZKŁO

wrzucamy: butelki i słoiki po żywności ( w tym butelki po alkoholach i olejach roślinnych), opakowania po kosmetykach

nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, szkła żaroodpornego, okularowego, zniczy z woskiem, opakowań po lekach, szyb okiennych, szkła stołowego i kryształów

METALE I PLASTIK

wrzucamy: plastikowe opakowania, nakrętki, kartony po mleku i sokach, opakowania po detergentach, plastikowe folie, torby, worki, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, folię aluminiową, opakowania po jogurtach ( odrywamy wieczka).

nie wyrzucamy: pojemników z zawartością, plastikowych zabawek; opakowań po lekach, olejach silnikowych, farbach i lakierach, zużytego sprzętu AGD, zużytych baterii i akumulatorów

PAPIER

wrzucamy: karton, katalogi, czasopisma, ulotki, gazety, ,papier szkolny i biurowy, zeszyty i książki, torby i worki papierowe, kartony po pizzy bez zawartości

nie wrzucamy: ręczników papierowych, chusteczek, paragonów, papieru zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach

BIO

wrzucamy: odpady warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, korę i trociny, skorupki jaj ,fusy

nie wrzucamy: odpadów zwierzęcych, zwłaszcza mięsa i kości, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, ziemi, kamieni, drewna impregnowanego

ZMIESZANE

wrzucamy wszystko to, co nie nadaje się do recyklingu m.in. pieluchy, podpaski, zbite naczynia

nie wyrzucamy: odpadów, które mogą stanowić surowiec wtórny!

PSZOK czyli PUNKT Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Jeszcze tam nie byłaś? To miejsce ,gdzie oddaje się wszystkie problematyczne odpady z gospodarstw domowych. Elektronikę, baterie, meble, puszki po chemikaliach, przeterminowane leki ( te można często także złożyć w aptece), odpady remontowe, gruz.

Listę odpadów, które przyjmuje PSZOK znajdziesz na stronie internetowej gminy, razem z zasadami przyjmowania odpadów i godzinach otwarcia punktu.

 

KILKA WAŻNYCH RAD JAK SEGREGOWAĆ:

 • plastikowe butelki ,puszki ,kartony zgniatamy na płasko
 • nie wrzucamy niczego do środka butelek, gum, etykiet, niedopałków- takie odpady zostaną odrzucone w procesie recyklingu!
 • nie myjemy opakowań ale dokładnie opróżniamy je z zawartości- nie musimy zdzierać etykiet ze słoików ale zrywamy z butelek etykiety termokurczliwe.
 • nie trzeba myć opakowań przed ich wyrzuceniem

NA CZYM W OGÓLE POLEGA RECYKLING?

Na przetwarzaniu odpadów, w procesach technologicznych, dzięki czemu otrzymujemy gotowe produkty lub półprodukty do nowych wyrobów. Każdy proces jest poprzedzony etapem sortowania, najpierw wstępnego na poziomie gminy, później zasadniczego, już u recyklera w celu usunięcia niedopuszczalnych zanieczyszczeń.

Podstawowe grupy materiałów i ich procesy to:

 • TWORZYWA SZTUCZNE (plastik) –recykling polega na rozdrabnianiu tworzywa w młynach, myciu, usuwaniu zanieczyszczeń. Czysty przemiał podgrzewa się i przetapia na regranulat, który producenci wykorzystują do tworzenia nowych wyrobów. Częściowo zastępuje to oryginalny surowiec z ropy naftowej ( tak, tak, plastik jest z ropy!). Zwykle dodaje się do 30% regranulatu ale można użyć nawet 100%. Plastik można recyklingować kilkukrotnie.
 • SZKŁO- recykling odbywa się m.in. w zakładach oczyszczania stłuczki szklanej, która na sorterach jest pozbawiana kamieni, ceramiki, metali itp. W wyniku tego procesu otrzymujemy czystą stłuczkę posegregowaną na kolory, która ma już status produktu i stanowi wsad dla huty szkła. Szkło można przetwarzać w nieskończoność.
 • PAPIER I KARTON- recykling odbywa się w papierni i polega na rozwłóknianiu w hydropulperach a następnie oczyszczaniu. Z otrzymanych włókien celulozowych otrzymuje się nowy papier. Papier przetwarzamy do kilku razy.
 • METALE- złom jest segregowany na rodzaje, strzępiony, zgniatany, a następnie transportowany do hut w celu wytworzenia materiału wyjściowego, z którego powstaną nowe produkty np. blachy, z której powstaną puszki. Metale można przetwarzać w nieskończoność.

 

 

Badania wskazuję, że jedynie 30-35 % Polaków dokonuje segregacji.

Polacy wytworzyli w 2017 roku ponad 12 milionów ton odpadów komunalnych.

Rocznie do śmietnika trafia 9 mln to jedzenia!

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w Świecie!

Może Cię również zainteresować

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

Warszawskie Forum Kobiet Mój Zdrowy Dom

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

czas na zmianę

„Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni” – Tony Robbins

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Lody mogą być zdrowe

Co jeść między treningami?

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Ekologiczne domy pasywne z cegły – zalety i wady

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Zdrowe grillowanie

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Wigilijne menu

Wigilijne menu

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Zdrowa dieta, od czego zacząć

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Praktyczne meble ogrodowe

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

Budujesz dom lub planujesz modernizację systemu? Sprawdź wiosenne nowości od Viessmann!

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Co na ścianę w kuchni?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

kompostownik

Kompostownik – od czego zacząć ?

Second hand – sposób na smart shopping

Trendy wnętrzarskie 2021

klimatyzacja 02

Ciepło, cieplej… – włącz klimatyzację!

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

na ukąszenia

Zielona apteczka => Na ukąszenia

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Energia elektryczna

Energia elektryczna za darmo? Jak pozyskać.

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Zalety i wady ekologicznych domów pasywnych z drewna

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

Odetchnij… czystym powietrzem

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Dom jaśnie oświetlony

Eko produkty do sprzątania

panel fotowoltaika

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

odpuszczanie 2

Odpuszczanie – najtrudniejsza z życiowych lekcji

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

zdrowie z natury 07

Zdrowie z natury

Domowe sposoby na lśniące okna bez smug, jak to zrobić?

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

odpornosc2

Odporność podstawą naszego zdrowia

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

fair trade 2

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

sprawdz swoja instalacje 01

Sprawdź swoją instalację grzewczą przed sezonem!

termy

Termy nie tylko dla ciała. Alternatywna i naturalna energia z głębi ziemi.

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

stacje uzdatniajace

Jak działają domowe stacje uzdatniające wodę?

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

Wegańskie Boże Narodzenie

zacieki na armaturze

Jak pozbyć się zacieków na łazienkowej armaturze i ceramice?

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła split

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

VIESSMANN_Visual14_0126_Abdunkler

Bezpieczna Ekipa

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Jak obniżyć rachunki za prąd

Sposoby na nowoczesną łazienkę

ekologiczne sprzatanie

Ekologiczne metody na sprzątanie

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

Ściana z cegły we wnętrzu

Superbabka rules

Superbabka rules

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Jak urządzić domowe biuro

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

ekonawóz 01

Ekologiczny nawóz – jakie to proste !

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Kiedy możemy pić kranówkę

ziemniaki

Ziemniaki – jeść czy nie jeść

Co daje miękka woda w łazience?

Co daje miękka woda w łazience

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Na cenzurowanym- FAST FASHION

smog

Jak smog wpływa na włosy?

Trend jesieni- OVERSIZE

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Potrójne korzyści dla ekooszczędnych

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Ciepła woda w wersji eko

spokój

Spokój jako najwyższy poziom szczęścia

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

03 oszczedzanie wody

6 sposobów na oszczędzanie wody

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

dom energooszczędny

Z czego zbudować dom energooszczędny

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?