Śmieci – i co dalej?

Spis treści

Zwróćmy uwagę na dwa aspekty – pierwszy, to nasza umiejętność segregowania śmieci, która jest kluczowa ale wymaga wprawy i pogłębiania wiedzy. Drugi – to kwestia tego, co można recyklingować łatwo, a czego recyklingować się po prostu nie da.

Jak jest?

Przywykliśmy do jednorazowych opakowań, na bakier jesteśmy także z segregacją śmieci. Dlaczego? Argumenty niesegregujących są takie ,, to zbyt trudne” czy też ,,już nie segreguję, bo widziałam jak śmieciarka i tak zabiera wszystko do jednego kosza” i dwa najpopularniejsze ,,a co to zmieni?” oraz ,,sąsiadka też nie segreguje”- kojarzycie? Zacznijmy od końca- czy Ty chcesz być jak ta sąsiadka? No chyba nie Śmieciarki często mają przegrody, których my z zewnątrz nie widzimy, to po pierwsze a po drugie pamiętajmy, że odpady jadą później do sortowni. Jednak, żeby trafiły do recyklingu, muszą być dobrej jakości a tę jakość zapewnia wstępna selektywna zbiórka prowadzona przez nas.

Warto zastanowić się po co w ogóle dokonujemy segregacji?

To proste i jednocześnie motywujące! Im więcej odpadów stanie się surowcami, tym mniej wyląduje na wysypisku! Mniej odpadów, mniej zanieczyszczeń powietrza, wód gruntowych, gleby a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i metanu! A zatem warto! Od czego zaczynamy?

Opakowania

Zanim przyjrzymy się samej segregacji , zastanówmy się jak zapobiec powstawaniu odpadów. O sposobie życia zero waste wiecie już pewnie wiele, biorąc pod uwagę nasze przyzwyczajeniach oraz tempo życia, dla większości jest prawie niemożliwe. Zacznijmy więc od małych kroczków. Zrób dwie rzeczy- wybieraj produkty, których opakowania nadają się ro recyklingu, oraz segreguj odpady. Tylko tyle i aż tyle!

Wszystkie opakowania z tworzyw ( poza kompostowalnymi i oxy) należy wrzucać do żółtych pojemników, nie oznacza to jednak, że odpad będzie poddany recyklingowi. Opakowania z tworzyw , to najbardziej zróżnicowana grupa materiałów, a co za tym idzie- stwarza ona większe trudności w segregacji. Sortownia robi to za nas- rozdziela tworzywa według rodzaju, kolorów itp. i wybiera te, na które istnieją rynki zbytu ( ponieważ recykling oparty jest na mechanizmach rynkowych i ekonomicznych). Nikt nie recyklinguje odpadów dla samej idei, zawsze jest to efekt kalkulacji, jak w każdym biznesie.

Spójrzmy więc, które opakowania wybierać w sklepie, aby umożliwić jak największy recykling odpadów:

POWSZECHNY RECYKLING

  • puszki stalowe i aluminiowe, aluminiowe tubki
  • opakowania szklane- butelki, słoiki
  • butelki PET po napojach ( spożywcze), transparentne (bezbarwne, zielone, niebieskie)
  • opakowania papierowe i kartonowe
  • opakowania z tworzywa HDPE i PP, zarówno po chemii gospodarczej ,kosmetykach, jak i po środkach spożywczych

NIERECYKLINGOWALNE ( PRZYKŁADY)

  • ceramika
  • większość czarnych tworzyw sztucznych
  • styropianowe tacki pokonsumpcyjne, oznaczone cyfrą 6 w trójkątnych strzałkach albo nazwą tworzywa ,,PS” ( np. opakowania po jedzeniu na wynos)
  • opakowania PET po środkach kosmetycznych i chemii gospodarczej ( w odróżnieniu od opakowań po napojach, które świetnie nadają się do recyklingu)
  • kubki po kawie na wynos ( zarówno papierowe jak i z tworzywa)
  • wszystkie opakowania po chipsach, papierki po cukierkach, zadrukowane folie matalizowane.

 

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY?

Wbrew pozorom, jest to proste ale trzeba wiedzieć co można a co nie można wrzucać do poszczególnych pojemników! Poniżej najważniejsze informacje:

SZKŁO

wrzucamy: butelki i słoiki po żywności ( w tym butelki po alkoholach i olejach roślinnych), opakowania po kosmetykach

nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, szkła żaroodpornego, okularowego, zniczy z woskiem, opakowań po lekach, szyb okiennych, szkła stołowego i kryształów

METALE I PLASTIK

wrzucamy: plastikowe opakowania, nakrętki, kartony po mleku i sokach, opakowania po detergentach, plastikowe folie, torby, worki, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, folię aluminiową, opakowania po jogurtach ( odrywamy wieczka).

nie wyrzucamy: pojemników z zawartością, plastikowych zabawek; opakowań po lekach, olejach silnikowych, farbach i lakierach, zużytego sprzętu AGD, zużytych baterii i akumulatorów

PAPIER

wrzucamy: karton, katalogi, czasopisma, ulotki, gazety, ,papier szkolny i biurowy, zeszyty i książki, torby i worki papierowe, kartony po pizzy bez zawartości

nie wrzucamy: ręczników papierowych, chusteczek, paragonów, papieru zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach

BIO

wrzucamy: odpady warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, korę i trociny, skorupki jaj ,fusy

nie wrzucamy: odpadów zwierzęcych, zwłaszcza mięsa i kości, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, ziemi, kamieni, drewna impregnowanego

ZMIESZANE

wrzucamy wszystko to, co nie nadaje się do recyklingu m.in. pieluchy, podpaski, zbite naczynia

nie wyrzucamy: odpadów, które mogą stanowić surowiec wtórny!

PSZOK czyli PUNKT Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Jeszcze tam nie byłaś? To miejsce ,gdzie oddaje się wszystkie problematyczne odpady z gospodarstw domowych. Elektronikę, baterie, meble, puszki po chemikaliach, przeterminowane leki ( te można często także złożyć w aptece), odpady remontowe, gruz.

Listę odpadów, które przyjmuje PSZOK znajdziesz na stronie internetowej gminy, razem z zasadami przyjmowania odpadów i godzinach otwarcia punktu.

 

KILKA WAŻNYCH RAD JAK SEGREGOWAĆ:

  • plastikowe butelki ,puszki ,kartony zgniatamy na płasko
  • nie wrzucamy niczego do środka butelek, gum, etykiet, niedopałków- takie odpady zostaną odrzucone w procesie recyklingu!
  • nie myjemy opakowań ale dokładnie opróżniamy je z zawartości- nie musimy zdzierać etykiet ze słoików ale zrywamy z butelek etykiety termokurczliwe.
  • nie trzeba myć opakowań przed ich wyrzuceniem

NA CZYM W OGÓLE POLEGA RECYKLING?

Na przetwarzaniu odpadów, w procesach technologicznych, dzięki czemu otrzymujemy gotowe produkty lub półprodukty do nowych wyrobów. Każdy proces jest poprzedzony etapem sortowania, najpierw wstępnego na poziomie gminy, później zasadniczego, już u recyklera w celu usunięcia niedopuszczalnych zanieczyszczeń.

Podstawowe grupy materiałów i ich procesy to:

  • TWORZYWA SZTUCZNE (plastik) –recykling polega na rozdrabnianiu tworzywa w młynach, myciu, usuwaniu zanieczyszczeń. Czysty przemiał podgrzewa się i przetapia na regranulat, który producenci wykorzystują do tworzenia nowych wyrobów. Częściowo zastępuje to oryginalny surowiec z ropy naftowej ( tak, tak, plastik jest z ropy!). Zwykle dodaje się do 30% regranulatu ale można użyć nawet 100%. Plastik można recyklingować kilkukrotnie.
  • SZKŁO- recykling odbywa się m.in. w zakładach oczyszczania stłuczki szklanej, która na sorterach jest pozbawiana kamieni, ceramiki, metali itp. W wyniku tego procesu otrzymujemy czystą stłuczkę posegregowaną na kolory, która ma już status produktu i stanowi wsad dla huty szkła. Szkło można przetwarzać w nieskończoność.
  • PAPIER I KARTON- recykling odbywa się w papierni i polega na rozwłóknianiu w hydropulperach a następnie oczyszczaniu. Z otrzymanych włókien celulozowych otrzymuje się nowy papier. Papier przetwarzamy do kilku razy.
  • METALE- złom jest segregowany na rodzaje, strzępiony, zgniatany, a następnie transportowany do hut w celu wytworzenia materiału wyjściowego, z którego powstaną nowe produkty np. blachy, z której powstaną puszki. Metale można przetwarzać w nieskończoność.

 

 

Badania wskazuję, że jedynie 30-35 % Polaków dokonuje segregacji.

Polacy wytworzyli w 2017 roku ponad 12 milionów ton odpadów komunalnych.

Rocznie do śmietnika trafia 9 mln to jedzenia!

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w Świecie!

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.