ŚMIECI – I CO DALEJ?
Eko Dom Polecane

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek co dzieje się z śmieciami po wyniesieniu ich do kontenera? Warto uświadomić sobie, że większość odpadów, znikając z naszego pola widzenia, tak naprawdę wcale nie znika! Spróbujmy spojrzeć na śmieci, nie jak na odpad ale cenny surowiec wtórny.

Zwróćmy uwagę na dwa aspekty – pierwszy, to nasza umiejętność segregowania śmieci, która jest kluczowa ale wymaga wprawy i pogłębiania wiedzy. Drugi – to kwestia tego, co można recyklingować łatwo, a czego recyklingować się po prostu nie da.

Jak jest?

Przywykliśmy do jednorazowych opakowań, na bakier jesteśmy także z segregacją śmieci. Dlaczego? Argumenty niesegregujących są takie ,, to zbyt trudne” czy też ,,już nie segreguję, bo widziałam jak śmieciarka i tak zabiera wszystko do jednego kosza” i dwa najpopularniejsze ,,a co to zmieni?” oraz ,,sąsiadka też nie segreguje”- kojarzycie? Zacznijmy od końca- czy Ty chcesz być jak ta sąsiadka? No chyba nie Śmieciarki często mają przegrody, których my z zewnątrz nie widzimy, to po pierwsze a po drugie pamiętajmy, że odpady jadą później do sortowni. Jednak, żeby trafiły do recyklingu, muszą być dobrej jakości a tę jakość zapewnia wstępna selektywna zbiórka prowadzona przez nas.

Warto zastanowić się po co w ogóle dokonujemy segregacji?

To proste i jednocześnie motywujące! Im więcej odpadów stanie się surowcami, tym mniej wyląduje na wysypisku! Mniej odpadów, mniej zanieczyszczeń powietrza, wód gruntowych, gleby a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i metanu! A zatem warto! Od czego zaczynamy?

Opakowania

Zanim przyjrzymy się samej segregacji , zastanówmy się jak zapobiec powstawaniu odpadów. O sposobie życia zero waste wiecie już pewnie wiele, biorąc pod uwagę nasze przyzwyczajeniach oraz tempo życia, dla większości jest prawie niemożliwe. Zacznijmy więc od małych kroczków. Zrób dwie rzeczy- wybieraj produkty, których opakowania nadają się ro recyklingu, oraz segreguj odpady. Tylko tyle i aż tyle!

Wszystkie opakowania z tworzyw ( poza kompostowalnymi i oxy) należy wrzucać do żółtych pojemników, nie oznacza to jednak, że odpad będzie poddany recyklingowi. Opakowania z tworzyw , to najbardziej zróżnicowana grupa materiałów, a co za tym idzie- stwarza ona większe trudności w segregacji. Sortownia robi to za nas- rozdziela tworzywa według rodzaju, kolorów itp. i wybiera te, na które istnieją rynki zbytu ( ponieważ recykling oparty jest na mechanizmach rynkowych i ekonomicznych). Nikt nie recyklinguje odpadów dla samej idei, zawsze jest to efekt kalkulacji, jak w każdym biznesie.

Spójrzmy więc, które opakowania wybierać w sklepie, aby umożliwić jak największy recykling odpadów:

POWSZECHNY RECYKLING

 • puszki stalowe i aluminiowe, aluminiowe tubki
 • opakowania szklane- butelki, słoiki
 • butelki PET po napojach ( spożywcze), transparentne (bezbarwne, zielone, niebieskie)
 • opakowania papierowe i kartonowe
 • opakowania z tworzywa HDPE i PP, zarówno po chemii gospodarczej ,kosmetykach, jak i po środkach spożywczych

NIERECYKLINGOWALNE ( PRZYKŁADY)

 • ceramika
 • większość czarnych tworzyw sztucznych
 • styropianowe tacki pokonsumpcyjne, oznaczone cyfrą 6 w trójkątnych strzałkach albo nazwą tworzywa ,,PS” ( np. opakowania po jedzeniu na wynos)
 • opakowania PET po środkach kosmetycznych i chemii gospodarczej ( w odróżnieniu od opakowań po napojach, które świetnie nadają się do recyklingu)
 • kubki po kawie na wynos ( zarówno papierowe jak i z tworzywa)
 • wszystkie opakowania po chipsach, papierki po cukierkach, zadrukowane folie matalizowane.

 

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY?

Wbrew pozorom, jest to proste ale trzeba wiedzieć co można a co nie można wrzucać do poszczególnych pojemników! Poniżej najważniejsze informacje:

SZKŁO

wrzucamy: butelki i słoiki po żywności ( w tym butelki po alkoholach i olejach roślinnych), opakowania po kosmetykach

nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, szkła żaroodpornego, okularowego, zniczy z woskiem, opakowań po lekach, szyb okiennych, szkła stołowego i kryształów

METALE I PLASTIK

wrzucamy: plastikowe opakowania, nakrętki, kartony po mleku i sokach, opakowania po detergentach, plastikowe folie, torby, worki, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, folię aluminiową, opakowania po jogurtach ( odrywamy wieczka).

nie wyrzucamy: pojemników z zawartością, plastikowych zabawek; opakowań po lekach, olejach silnikowych, farbach i lakierach, zużytego sprzętu AGD, zużytych baterii i akumulatorów

PAPIER

wrzucamy: karton, katalogi, czasopisma, ulotki, gazety, ,papier szkolny i biurowy, zeszyty i książki, torby i worki papierowe, kartony po pizzy bez zawartości

nie wrzucamy: ręczników papierowych, chusteczek, paragonów, papieru zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach

BIO

wrzucamy: odpady warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, korę i trociny, skorupki jaj ,fusy

nie wrzucamy: odpadów zwierzęcych, zwłaszcza mięsa i kości, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, ziemi, kamieni, drewna impregnowanego

ZMIESZANE

wrzucamy wszystko to, co nie nadaje się do recyklingu m.in. pieluchy, podpaski, zbite naczynia

nie wyrzucamy: odpadów, które mogą stanowić surowiec wtórny!

PSZOK czyli PUNKT Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Jeszcze tam nie byłaś? To miejsce ,gdzie oddaje się wszystkie problematyczne odpady z gospodarstw domowych. Elektronikę, baterie, meble, puszki po chemikaliach, przeterminowane leki ( te można często także złożyć w aptece), odpady remontowe, gruz.

Listę odpadów, które przyjmuje PSZOK znajdziesz na stronie internetowej gminy, razem z zasadami przyjmowania odpadów i godzinach otwarcia punktu.

 

KILKA WAŻNYCH RAD JAK SEGREGOWAĆ:

 • plastikowe butelki ,puszki ,kartony zgniatamy na płasko
 • nie wrzucamy niczego do środka butelek, gum, etykiet, niedopałków- takie odpady zostaną odrzucone w procesie recyklingu!
 • nie myjemy opakowań ale dokładnie opróżniamy je z zawartości- nie musimy zdzierać etykiet ze słoików ale zrywamy z butelek etykiety termokurczliwe.
 • nie trzeba myć opakowań przed ich wyrzuceniem

NA CZYM W OGÓLE POLEGA RECYKLING?

Na przetwarzaniu odpadów, w procesach technologicznych, dzięki czemu otrzymujemy gotowe produkty lub półprodukty do nowych wyrobów. Każdy proces jest poprzedzony etapem sortowania, najpierw wstępnego na poziomie gminy, później zasadniczego, już u recyklera w celu usunięcia niedopuszczalnych zanieczyszczeń.

Podstawowe grupy materiałów i ich procesy to:

 • TWORZYWA SZTUCZNE (plastik) –recykling polega na rozdrabnianiu tworzywa w młynach, myciu, usuwaniu zanieczyszczeń. Czysty przemiał podgrzewa się i przetapia na regranulat, który producenci wykorzystują do tworzenia nowych wyrobów. Częściowo zastępuje to oryginalny surowiec z ropy naftowej ( tak, tak, plastik jest z ropy!). Zwykle dodaje się do 30% regranulatu ale można użyć nawet 100%. Plastik można recyklingować kilkukrotnie.
 • SZKŁO- recykling odbywa się m.in. w zakładach oczyszczania stłuczki szklanej, która na sorterach jest pozbawiana kamieni, ceramiki, metali itp. W wyniku tego procesu otrzymujemy czystą stłuczkę posegregowaną na kolory, która ma już status produktu i stanowi wsad dla huty szkła. Szkło można przetwarzać w nieskończoność.
 • PAPIER I KARTON- recykling odbywa się w papierni i polega na rozwłóknianiu w hydropulperach a następnie oczyszczaniu. Z otrzymanych włókien celulozowych otrzymuje się nowy papier. Papier przetwarzamy do kilku razy.
 • METALE- złom jest segregowany na rodzaje, strzępiony, zgniatany, a następnie transportowany do hut w celu wytworzenia materiału wyjściowego, z którego powstaną nowe produkty np. blachy, z której powstaną puszki. Metale można przetwarzać w nieskończoność.

 

 

Badania wskazuję, że jedynie 30-35 % Polaków dokonuje segregacji.

Polacy wytworzyli w 2017 roku ponad 12 milionów ton odpadów komunalnych.

Rocznie do śmietnika trafia 9 mln to jedzenia!

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w Świecie!

Może Cię również zainteresować

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

Second hand – sposób na smart shopping

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

klimatyzacja 02

Ciepło, cieplej… – włącz klimatyzację!

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

stacje uzdatniajace

Jak działają domowe stacje uzdatniające wodę?

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

na ukąszenia

Zielona apteczka => Na ukąszenia

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Sposoby na nowoczesną łazienkę

spokój

Spokój jako najwyższy poziom szczęścia

Lody mogą być zdrowe

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Dom jaśnie oświetlony

Praktyczne meble ogrodowe

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

VIESSMANN_Visual14_0126_Abdunkler

Bezpieczna Ekipa

Na cenzurowanym- FAST FASHION

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

termy

Termy nie tylko dla ciała. Alternatywna i naturalna energia z głębi ziemi.

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

zdrowie z natury 07

Zdrowie z natury

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Superbabka rules

Superbabka rules

panel fotowoltaika

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

Kiedy możemy pić kranówkę

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła split

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Energia elektryczna

Energia elektryczna za darmo? Jak pozyskać.

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Trend jesieni- OVERSIZE

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

dom energooszczędny

Z czego zbudować dom energooszczędny

ekologiczne sprzatanie

Ekologiczne metody na sprzątanie

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

fair trade 2

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

ekonawóz 01

Ekologiczny nawóz – jakie to proste !

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Jak obniżyć rachunki za prąd

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

zacieki na armaturze

Jak pozbyć się zacieków na łazienkowej armaturze i ceramice?

Ciepła woda w wersji eko

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Zdrowe grillowanie

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Wigilijne menu

Wigilijne menu

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

odpuszczanie 2

Odpuszczanie – najtrudniejsza z życiowych lekcji

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Co daje miękka woda w łazience?

Co daje miękka woda w łazience

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

odpornosc2

Odporność podstawą naszego zdrowia

sprawdz swoja instalacje 01

Sprawdź swoją instalację grzewczą przed sezonem!

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

kompostownik

Kompostownik – od czego zacząć ?

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Co jeść między treningami?

Ściana z cegły we wnętrzu

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Warszawskie Forum Kobiet Mój Zdrowy Dom

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

czas na zmianę

„Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni” – Tony Robbins

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

smog

Jak smog wpływa na włosy?

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Wegańskie Boże Narodzenie

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

Co na ścianę w kuchni?

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Eko produkty do sprzątania

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

ziemniaki

Ziemniaki – jeść czy nie jeść

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Jak urządzić domowe biuro

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

03 oszczedzanie wody

6 sposobów na oszczędzanie wody