ŚMIECI – I CO DALEJ?
Eko Dom Polecane

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek co dzieje się z śmieciami po wyniesieniu ich do kontenera? Warto uświadomić sobie, że większość odpadów, znikając z naszego pola widzenia, tak naprawdę wcale nie znika! Spróbujmy spojrzeć na śmieci, nie jak na odpad ale cenny surowiec wtórny.

Zwróćmy uwagę na dwa aspekty – pierwszy, to nasza umiejętność segregowania śmieci, która jest kluczowa ale wymaga wprawy i pogłębiania wiedzy. Drugi – to kwestia tego, co można recyklingować łatwo, a czego recyklingować się po prostu nie da.

Jak jest?

Przywykliśmy do jednorazowych opakowań, na bakier jesteśmy także z segregacją śmieci. Dlaczego? Argumenty niesegregujących są takie ,, to zbyt trudne” czy też ,,już nie segreguję, bo widziałam jak śmieciarka i tak zabiera wszystko do jednego kosza” i dwa najpopularniejsze ,,a co to zmieni?” oraz ,,sąsiadka też nie segreguje”- kojarzycie? Zacznijmy od końca- czy Ty chcesz być jak ta sąsiadka? No chyba nie Śmieciarki często mają przegrody, których my z zewnątrz nie widzimy, to po pierwsze a po drugie pamiętajmy, że odpady jadą później do sortowni. Jednak, żeby trafiły do recyklingu, muszą być dobrej jakości a tę jakość zapewnia wstępna selektywna zbiórka prowadzona przez nas.

Warto zastanowić się po co w ogóle dokonujemy segregacji?

To proste i jednocześnie motywujące! Im więcej odpadów stanie się surowcami, tym mniej wyląduje na wysypisku! Mniej odpadów, mniej zanieczyszczeń powietrza, wód gruntowych, gleby a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i metanu! A zatem warto! Od czego zaczynamy?

Opakowania

Zanim przyjrzymy się samej segregacji , zastanówmy się jak zapobiec powstawaniu odpadów. O sposobie życia zero waste wiecie już pewnie wiele, biorąc pod uwagę nasze przyzwyczajeniach oraz tempo życia, dla większości jest prawie niemożliwe. Zacznijmy więc od małych kroczków. Zrób dwie rzeczy- wybieraj produkty, których opakowania nadają się ro recyklingu, oraz segreguj odpady. Tylko tyle i aż tyle!

Wszystkie opakowania z tworzyw ( poza kompostowalnymi i oxy) należy wrzucać do żółtych pojemników, nie oznacza to jednak, że odpad będzie poddany recyklingowi. Opakowania z tworzyw , to najbardziej zróżnicowana grupa materiałów, a co za tym idzie- stwarza ona większe trudności w segregacji. Sortownia robi to za nas- rozdziela tworzywa według rodzaju, kolorów itp. i wybiera te, na które istnieją rynki zbytu ( ponieważ recykling oparty jest na mechanizmach rynkowych i ekonomicznych). Nikt nie recyklinguje odpadów dla samej idei, zawsze jest to efekt kalkulacji, jak w każdym biznesie.

Spójrzmy więc, które opakowania wybierać w sklepie, aby umożliwić jak największy recykling odpadów:

POWSZECHNY RECYKLING

 • puszki stalowe i aluminiowe, aluminiowe tubki
 • opakowania szklane- butelki, słoiki
 • butelki PET po napojach ( spożywcze), transparentne (bezbarwne, zielone, niebieskie)
 • opakowania papierowe i kartonowe
 • opakowania z tworzywa HDPE i PP, zarówno po chemii gospodarczej ,kosmetykach, jak i po środkach spożywczych

NIERECYKLINGOWALNE ( PRZYKŁADY)

 • ceramika
 • większość czarnych tworzyw sztucznych
 • styropianowe tacki pokonsumpcyjne, oznaczone cyfrą 6 w trójkątnych strzałkach albo nazwą tworzywa ,,PS” ( np. opakowania po jedzeniu na wynos)
 • opakowania PET po środkach kosmetycznych i chemii gospodarczej ( w odróżnieniu od opakowań po napojach, które świetnie nadają się do recyklingu)
 • kubki po kawie na wynos ( zarówno papierowe jak i z tworzywa)
 • wszystkie opakowania po chipsach, papierki po cukierkach, zadrukowane folie matalizowane.

 

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY?

Wbrew pozorom, jest to proste ale trzeba wiedzieć co można a co nie można wrzucać do poszczególnych pojemników! Poniżej najważniejsze informacje:

SZKŁO

wrzucamy: butelki i słoiki po żywności ( w tym butelki po alkoholach i olejach roślinnych), opakowania po kosmetykach

nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, szkła żaroodpornego, okularowego, zniczy z woskiem, opakowań po lekach, szyb okiennych, szkła stołowego i kryształów

METALE I PLASTIK

wrzucamy: plastikowe opakowania, nakrętki, kartony po mleku i sokach, opakowania po detergentach, plastikowe folie, torby, worki, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, folię aluminiową, opakowania po jogurtach ( odrywamy wieczka).

nie wyrzucamy: pojemników z zawartością, plastikowych zabawek; opakowań po lekach, olejach silnikowych, farbach i lakierach, zużytego sprzętu AGD, zużytych baterii i akumulatorów

PAPIER

wrzucamy: karton, katalogi, czasopisma, ulotki, gazety, ,papier szkolny i biurowy, zeszyty i książki, torby i worki papierowe, kartony po pizzy bez zawartości

nie wrzucamy: ręczników papierowych, chusteczek, paragonów, papieru zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach

BIO

wrzucamy: odpady warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, korę i trociny, skorupki jaj ,fusy

nie wrzucamy: odpadów zwierzęcych, zwłaszcza mięsa i kości, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, ziemi, kamieni, drewna impregnowanego

ZMIESZANE

wrzucamy wszystko to, co nie nadaje się do recyklingu m.in. pieluchy, podpaski, zbite naczynia

nie wyrzucamy: odpadów, które mogą stanowić surowiec wtórny!

PSZOK czyli PUNKT Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Jeszcze tam nie byłaś? To miejsce ,gdzie oddaje się wszystkie problematyczne odpady z gospodarstw domowych. Elektronikę, baterie, meble, puszki po chemikaliach, przeterminowane leki ( te można często także złożyć w aptece), odpady remontowe, gruz.

Listę odpadów, które przyjmuje PSZOK znajdziesz na stronie internetowej gminy, razem z zasadami przyjmowania odpadów i godzinach otwarcia punktu.

 

KILKA WAŻNYCH RAD JAK SEGREGOWAĆ:

 • plastikowe butelki ,puszki ,kartony zgniatamy na płasko
 • nie wrzucamy niczego do środka butelek, gum, etykiet, niedopałków- takie odpady zostaną odrzucone w procesie recyklingu!
 • nie myjemy opakowań ale dokładnie opróżniamy je z zawartości- nie musimy zdzierać etykiet ze słoików ale zrywamy z butelek etykiety termokurczliwe.
 • nie trzeba myć opakowań przed ich wyrzuceniem

 

NA CZYM W OGÓLE POLEGA RECYKLING?

Na przetwarzaniu odpadów, w procesach technologicznych, dzięki czemu otrzymujemy gotowe produkty lub półprodukty do nowych wyrobów. Każdy proces jest poprzedzony etapem sortowania, najpierw wstępnego na poziomie gminy, później zasadniczego, już u recyklera w celu usunięcia niedopuszczalnych zanieczyszczeń.

Podstawowe grupy materiałów i ich procesy to:

 • TWORZYWA SZTUCZNE (plastik) –recykling polega na rozdrabnianiu tworzywa w młynach, myciu, usuwaniu zanieczyszczeń. Czysty przemiał podgrzewa się i przetapia na regranulat, który producenci wykorzystują do tworzenia nowych wyrobów. Częściowo zastępuje to oryginalny surowiec z ropy naftowej ( tak, tak, plastik jest z ropy!). Zwykle dodaje się do 30% regranulatu ale można użyć nawet 100%. Plastik można recyklingować kilkukrotnie.
 • SZKŁO- recykling odbywa się m.in. w zakładach oczyszczania stłuczki szklanej, która na sorterach jest pozbawiana kamieni, ceramiki, metali itp. W wyniku tego procesu otrzymujemy czystą stłuczkę posegregowaną na kolory, która ma już status produktu i stanowi wsad dla huty szkła. Szkło można przetwarzać w nieskończoność.
 • PAPIER I KARTON- recykling odbywa się w papierni i polega na rozwłóknianiu w hydropulperach a następnie oczyszczaniu. Z otrzymanych włókien celulozowych otrzymuje się nowy papier. Papier przetwarzamy do kilku razy.
 • METALE- złom jest segregowany na rodzaje, strzępiony, zgniatany, a następnie transportowany do hut w celu wytworzenia materiału wyjściowego, z którego powstaną nowe produkty np. blachy, z której powstaną puszki. Metale można przetwarzać w nieskończoność.

 

 

Badania wskazuję, że jedynie 30-35 % Polaków dokonuje segregacji.

Polacy wytworzyli w 2017 roku ponad 12 milionów ton odpadów komunalnych.

Rocznie do śmietnika trafia 9 mln to jedzenia!

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w Świecie!

Może Cię również zainteresować

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Wigilijne menu

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Trend jesieni- OVERSIZE

Jak pozbyć się zacieków na łazienkowej armaturze i ceramice?

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

Kiedy możemy pić kranówkę

Second hand – sposób na smart shopping

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Jak smog wpływa na włosy?

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Odpocznij i ciesz się chwilą

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

5 oznak twardej wody w kuchni

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Wielkanocne ozdoby

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Z czego zbudować dom energooszczędny

Na cenzurowanym- FAST FASHION

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Co daje miękka woda w łazience

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

aktywność a smog

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Warszawskie Forum Kobiet Mój Zdrowy Dom

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

Energia elektryczna za darmo? Jak pozyskać.

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Lody mogą być zdrowe

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

Zdrowe grillowanie

Co na ścianę w kuchni?

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Dom jaśnie oświetlony

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

5 mitów na temat soków w kartonie

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Ściana z cegły we wnętrzu

Białko w diecie wegetariańskiej

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Praktyczna łazienka

Eko produkty do sprzątania

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Forum Świadomych Kobiet

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Jak obniżyć rachunki za prąd

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Styl Boho we wnętrzach

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Superbabka rules

Wiosenna pielęgnacja róż

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Jak działają domowe stacje uzdatniające wodę?

Jak urządzić domowe biuro

Wpływ twardej wody na włosy

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Jak zaprojektować gościnny dom

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Ciepła woda w wersji eko

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Ślub – poradnik i check-lista

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Jak przechowywać żywność?

Wegańskie Boże Narodzenie

Powietrzne pompy ciepła split

Co jeść między treningami?

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Piernikowy zawrót głowy

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!