W miarę upływu lat oczekiwania klientów co do komfortu cieplnego z pomieszczeniach są coraz wyższe. Kiedyś wystarczył piec kaflowy czy kotły z prostymi termostatami utrzymującymi stałą temperaturę instalacji. Zatem ingerencja użytkownika ograniczała się do podnoszenia temperatury na kotle, jak na zewnątrz robiło się zimno i opuszczania jak pojawiały się cieplejsze dni. Naturalnym rozwojem układu było zastosowanie sterowników umieszczonych w reprezentatywnym pomieszczeniu które sterowały pracą kotła na podstawie wymaganej temperatury w pomieszczeniu.
Dziś klienci firmy Viessmann mogą pójść o krok dalej. Nowy system sterowania występujący pod nazwą Single Room Control pozwala zapomnieć o czymś takim jak pomieszczenie reprezentatywne. Pozwala, aby teraz każdy z mieszkańców sam określał jaką chce mieć temperaturę, ale nie w całym mieszkaniu czy domu, teraz decydujemy o komforcie cieplnym na poziomie poszczególnych pomieszczeń.
System SRC jest zbudowany w oparciu o centralny sterownik Vitoconnect 100 OPTO1, który jest jednocześnie elementem kontrolującym elementy instalacji i modułem umożliwiającym komunikację z naszą instalacją z dowolnego miejsca na ziemi poprzez sieć internetową. Sterownik ten komunikuje się z elektronicznymi głowicami sterującymi umieszczonymi na grzejnikach lub za pomocą listwy sterującej z elektrozaworami sterującymi przepływami na belkach rozdzielczych w przypadku ogrzewania płaszczyznowego.
Do obsługi całego systemu służy aplikacja dedykowana na smartphone i tablety wyposażone w system Android lub iOS. Z poziomu programu dla każdego pomieszczenia, w których umieszczone są głowice termostatyczne możemy indywidualnie ustawić temperaturę komfortową i temperaturę oszczędną oraz zaprogramować automatyczne wymuszanie tych temperatur w cyklu tygodniowym (każdego dnia mogą być 4 cykle pracy z temperaturą komfortową i 4 z temperaturą oszczędną).
W dużych pomieszczeniach, w których występuje więcej niż jeden grzejnik głowice są łączone w zespoły co skutkuje, że użytkownik widzi je wszystkie jako jedną dzięki czemu nie musi się martwić, że w tym samym pomieszczeniu jedna z głowic się otwiera, a druga w tym samym czasie się zamyka. Oczywiście będąc w domu nie musimy za każdym razem szukać smartphone, by zmienić chwilowo temperaturę pomieszczenia. Zmianę taką możemy wykonać identycznie, jak w tradycyjnej głowicy grzejnikowej, podchodząc i przekręcając pokrętło na głowicy. Zmiana zostanie dokonana domyślnie na 2h i będzie widoczna w aplikacji.
Na głowicy znajduje się ciekłokrystaliczny, podświetlany wyświetlacz na którym można odczytać zaprogramowaną aktualnie temperaturę. Wyświetlacz, aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na bateriach, działa jedynie tylko w czasie dokonywania zmian.
Głowice systemu zostały wyposażone w dodatkowe funkcje pozwalające poprawić komfort i zwiększyć efektywność systemu. Jedną z takich funkcji jest funkcja wykrycia otwartego okna. W sytuacji gdy chcemy przewietrzyć dane pomieszczenie powinniśmy zakręcić głowice, poczekać aż ostygnie grzejnik a następnie na krótki czas otworzyć maksymalnie okno, aby wymienić zużyte powietrze, niepotrzebnie nie schładzając przegród budowalnych czy sprzętów znajdujących się w środku (wychłodzone elementy trzeba będzie potem ponownie rozgrzewać, a to niepotrzebne straty energii cieplnej, czyli dodatkowe koszty). Jeśli jednak zapomnimy o zamknięciu głowic to, gdy ich czujniki (a są w głowicy aż 3) wykryją szybki spadek temperatury otoczenia to na 30 minut głowica przyjmie dla tego pomieszczenia wymaganą temperaturę wewnętrzną na 8*C. Czyli, jeżeli zapomnimy o uchylonym oknie i opuścimy mieszkanie głowice zadbają, by nie doszło do zamarznięcia instalacji.
Dla użytkowników mających ogrzewanie płaszczyznowe albo ozdobne grzejniki bez wkładek zaworowych dedykowany jest system wykonawczy opary o sterowanie siłownikami sterującymi przepływami przez poszczególne obwody. Analogicznie jak dla głowic tak i tutaj poszczególne pętle znajdujące się w jednym pomieszczeniu są ze sobą grupowane i przedstawiane w aplikacji jako jedno pomieszczenie. Aby układ wiedział czy osiągnął już wymaganą temperaturę w pomieszczeniu należy zastosować czujnik klimatu (pomiar zarówno rzeczywistej temperatury pomieszczenia, jak również występującej w tym pomieszczeniu wilgotności).
Całość systemu sterowana jest za pomocą przejrzystej i bardzo intuicyjnej aplikacji ViCare. Sama aplikacja jak i jej użytkowanie jest dla właściciela systemu całkowicie bezkosztowna. System SRC najlepiej współpracuje z urządzeniami grzewczymi firmy Viessmann wyposażonymi w złącze komunikacyjne OptoLink. Dzięki tej komunikacji w sytuacji, gdy mimo otwarcia wszystkich głowic w danym pomieszczeniu temperatura nie zostanie osiągnięta urządzenie grzewcze zostanie dodatkowo poinformowane o konieczności zmiany parametrów pracy. Nie oznacza to jednak, że osoby które nie mają w kotłowni urządzenia z logiem Viessmann albo mieszkają w bloku i w ogóle nie mają kotłowni mają być pozbawione skorzystania z możliwości sterowania każdym z pomieszczeń z osobna. System sprawdza się również bardzo dobrze i w takich sytuacjach. Nadal każdy z mieszkańców będzie miał możliwość zainstalowania takiego system w swoim mieszkaniu i korzystania z komfortu i wygody jaki on ze sobą niesie.
Więcej informacji znajdziecie również >>> tutaj. Z relacji „Polskiego Dnia” targów ISH 2021