Ściany działowe pilnie potrzebne. Czasami okazuje się, że w domu potrzebne jest nagle dodatkowe pomieszczenie – osobny pokój dla dziecka lub np. rodzica, który ma z nami zamieszkać. Jeśli tylko metraż na to pozwala, w dużej przestrzeni salonu czy innego wnętrza możemy wygospodarować miejsce na odrębny pokój i wydzielić go, stawiając ściany działowe. Wykonanie ścian działowych murowanych na tradycyjnej zaprawie to jednak spore wyzwanie i niemały problem w gotowych wnętrzach mieszkalnych. Aby przyspieszyć prace remontowe możemy skorzystać z innych rozwiązań.
Lekkie ściany działowe
Takie przegrody wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych montowanych na stelażu wykonanym z profili aluminiowych. Najpierw do podłogi, sufitu i ścian montuje się profile obwodowe (tzw. profile UD i CD) Następnie odpowiednio docięte profile pionowe (CD) wsuwa się w powstałą ramę i ustawia w odpowiednim rozstawie. Przycięte płyty gipsowo-kartonowe przykręca się do stelaża po jednej stronie ściany, a następnie między profilami umieszcza wełną mineralną, która wygłuszy dochodzące zza przegrody dźwięki. Kolejnym krokiem jest montaż płyt po drugiej stronie ściany. Na koniec wykonuje się spoinowanie płyt – miejsca ich połączenia wypełnia się masą szpachlową, w której zatapia się np. taśmę z włókna szklanego (zapobiegnie ona pojawianiu się spękań w tych miejscach). W ten sposób ściany działowe są już gotowe. Prace przebiegają szybko i w dodatku czysto.
Ścianki budowane z użyciem pianki
Szybką i czystą budowę ścian działowych w gotowych wnętrzach umożliwi także zastosowanie specjalnej pianki, która zastąpi nam tradycyjną zaprawę murarską. Jest to gotowa mieszanka poliuretanowa, którą nanosi się na powierzchnię murowanych elementów za pomocą pistoletu do pian. Takie wykonanie ścian działowych ma wiele zalet – nie wymaga użycia prądu, wody oraz specjalistycznego sprzętu, zaprawa w postaci piany zapewnia też trwałe i mocne połączenie murowanych elementów już po dwóch godzinach. Po tym czasie ściany można wykańczać w dowolny sposób. Warunkiem zastosowania takiego produktu jest budowa ścian z elementów charakteryzujących się wysoką dokładnością wymiarową, takich jak bloczki z betonu komórkowego oznaczone jako TLMB i pustaki ceramiczne szlifowane typu LD.