Przygotuj swoją instalację do nowego sezonu grzewczego

Spis treści

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, nie czekaj do pierwszych mrozów! Już dziś zadbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych i przygotuj swoją instalację grzewczą do nowego sezonu.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawdzić instalację grzewczą i odpowiednio ją przygotować, aby móc cieszyć się potem komfortem i bezawaryjną pracą systemu grzewczego. Wczesna jesień to najlepszy czas na przeprowadzenie czynności związanych z kontrolą i diagnostyką poszczególnych elementów instalacji. Czy wiesz, że zadbane urządzenia grzewcze mogą funkcjonować przez dziesiątki lat praktycznie nie ulegając usterkom i procesom zużycia? Jedyne, o co trzeba zadbać, to ich regularne przeglądy i konserwacje. Tylko w taki sposób można zapobiec ewentualnym usterkom i szybko wykryć już istniejące nieprawidłowości w działaniu instalacji.

Takie kontrole najlepiej zlecać fachowcom. – Przeglądy kominiarskie i kontrole instalacji grzewczych najlepiej przeprowadzić jeszcze przed pierwszymi mrozami, by uniknąć awarii ogrzewania w środku zimy i długiego oczekiwania na serwisanta. Takie kontrole to nie tylko gwarancja poprawnego działania instalacji, ale przede wszystkim troska o zdrowie swoje i zdrowie najbliższych – tłumaczy Jerzy Nenko, rzeczoznawca ds kominiarskich Korporacji Kominiarzy Polskich oddz. Kraków.

W czasie okresowego przeglądu kontroli podlegają: stan techniczny urządzenia, jego otoczenie oraz efektywność, z jaką pracuje. Jak twierdzi ekspert, główną przyczyną pojawiania się awarii i nieprawidłowości w działaniu kotłów są zanieczyszczenia, które osadzając się na palniku i wymienniku ciepła, pogarszają jakość procesu spalania. Nawet gdy wydaje się nam, że urządzenie pracuje normalnie, tak naprawdę zużywa coraz więcej paliwa, a co za tym idzie koszty ogrzewania rosną. Zanieczyszczenie kotła oraz wyższa temperatura spalania, nie tylko narażają instalację na szybsze niszczenie, nas – na mniejszy komfort cieplny i szczuplejszy portfel. Przede wszystkim – zalegające przez miesiące, czy nawet lata, zanieczyszczenia, mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Zrób to sam, czyli proste czynności do samodzielnego wykonania przed sezonem grzewczym

Do czynności, które w ramach przygotowania instalacji do sezonu można wykonać samodzielnie, należą: kontrola ciśnienia wody w instalacji, odpowietrzanie grzejników, czyszczenie grzejników, czyszczenie kratek wentylacyjnych. Ciśnienie zalecane w celu optymalnego przekazywania ciepła wynosi 1 – 2 bar. Pozwala ono na właściwą pracę instalacji, właściwe przekazywanie ciepła oraz zapewnia minimalny poziom gromadzenia się osadów, które mogą zanieczyścić instalację od środka. Nie powinniśmy wymieniać wody w instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli mamy jakiekolwiek ubytki wody, spada nam ciśnienie, dopuszczamy oczywiście świeżej wody, ale nie powinna być wymieniana woda w całej instalacji, ponieważ to by tylko przyspieszyło korozję elementów instalacji i w wyniku powodowało częste jej zapowietrzanie się. „W momencie uruchomienia u siebie podczas pierwszego sezonu grzewczego 4 – 5 razy odpowietrzałem instalację na grzejnikach, natomiast w późniejszych latach może raz, może dwa — wszystko sobie już pracuje, tlen, który się wytrącił z wody został usunięty, także już nie ma problemu” – opowiada ekspert. Problem ten można rozwiązać również poprzez stosowanie separatora powietrza na instalacji.

Masz kocioł grzewczy? Sprawdź go jeszcze przed pierwszymi mrozami! Umawiając się na przegląd instalacji już teraz zaoszczędzisz swój czas i zadbasz o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Zadbaj o swój dobytek!

Wypełnij formularz na >>> stronie internetowej, certyfikowany konsultant Viessmann zadzwoni do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu przeglądu kotła.
Nie czekaj do pierwszych, prawdziwych mrozów! Zadbaj o bezpieczeństwo i sprawność swojej instalacji grzewczej już dziś!

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.