Podłoga od nowa – modne panele winylowe. Panele winylowe w niczym nie przypominają znanego nam sprzed lat linoleum. Niektórzy uważają nawet że są produktem ekskluzywnym, gdyż doskonale imitują drewno czy kamień, a przy tym są praktyczne, trwałe i niezwykle łatwe w montażu. Ale zacznijmy od początku.
Panele winylowe wykonane są kilku warstw winylu. Mają grubość od 2 do zazwyczaj 7 mm – są więc bardzo cienkie, co sprawia, że doskonale sprawdzą się m.in. w remontowanych wnętrzach. Niewielka grubość sprawia również, że mogą być układane w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym. Nie jesteśmy więc skazani tylko na zimne poza sezonem grzewczym płytki czy drogie i nie zawsze dobrze sprawdzające się w tym przypadku drewno.
Posadzka winylowa
Posadzka winylowa jest ciepła, elastyczna i cicha. W dotyku bardziej przyjemna niż panele laminowane. Panele winylowe są również wodoodporne, będą więc dobrą alternatywą dla płytek podłogowych w kuchni czy łazience. Ich zewnętrzna warstwa jest odporna na ścieranie i plamy, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji – bez używania silnych środków czyszczących. Dużą zaletą paneli winylowych jest łatwy montaż, który z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Można je układać na tzw. klik lub przykleić do podłoża. W sprzedaży znajdziemy też samoprzylepne panele winylowe, z których wystarczy usunąć papier ochronny i docisnąć je do podłoża. Banalnie proste.
Panele winylowe pozwolą nam stworzyć modną i naturalnie wyglądającą podłogę. Wybór produktów jest dość duży, a większość z nich doskonale imituje różne rodzaje drewna, kamienia czy nawet popularne ostatnio kafelki hiszpańskie o niezwykle barwnej stylistyce.
W ofercie producentów znajdziemy również panele, które można układać np. w jodełkę lub jodłę francuską, co dodatkowo potęguje efekt naturalnego drewna w pomieszczeniu. Dodatkowe możliwości dają różne rodzaje struktur, które eksponują naturalny układ włókien drewna z widocznymi słojami i sękami. Panele winylowe mogą mieć proste brzegi i tworzy idealnie równą powierzchnię lub np. nieregularnie fazowane brzegi, imitujące stary parkiet. Wybór rodzaju wykończenia to już kwestia gustu i zasobności portfela. A jeśli o finansach mowa – czy panele winylowe są drogie? To zależy od producenta, ale średnio cenowo plasują się gdzieś pomiędzy panelami laminowanymi a deskami drewnianymi.