Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Prąd domowej produkcji
Spis treści

Prąd domowej produkcji.  Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość przetwarzania darmowej energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, którą możesz wykorzystać na potrzeby domowe. W tym celu stosuje się panele fotowoltaiczne. Montuje się je na dachu budynku oraz specjalny inwerter, który zmienia prąd stały na prąd zmienny. Cała instalacja musi zostać odpowiednio zaprojektowana i dobrana m.in. do zapotrzebowania budynku do energię elektryczną.
Jeśli taka instalacja zostanie dodatkowo wyposażona w specjalny zasobnik energii, który będzie gromadzić niewykorzystaną nadwyżkę. Wyprodukowany prąd, będziesz można zasilać nim domową instalację elektryczną w późniejszym okresie.

Instalacja fotowoltaniczna


Instalację fotowoltaiczną można też podłączyć do sieci energetycznej i oddawać do niej niewykorzystany na bieżąco prąd, aby później w dowolnym momencie go odebrać. Wówczas zakład energetyczny staje się swego rodzaju magazynem energii solarnej. Przekazany do niego prąd, który w największych ilościach produkowany jest w okresie letnim, możemy odebrać w okresie najmniejszej produkcji prądu solarnego. Czyli zimą i wykorzystać chociażby do zasilania pompy ciepła, co znacznie obniży koszty ogrzewania budynku.
Zasady rozliczeń z zakładem energetycznym określa Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Według jej zapisów za każdy 1 kWh energii wprowadzoną do sieci można odebrać 0,8 kWh w przypadku instalacji o wielkości do 10 kWp. Odbierając z sieci energię nie trzeba ponosić opłat za dystrybucję. Ilość prądu wytworzonego w domowej instalacji fotowoltaicznej i odesłanego do sieci oraz z niej pobranego kontroluje odpowiedni licznik.
W obliczu stale rosnących kosztów energii instalacja fotowoltaiczna staje się z pewnością wartym rozważenia rozwiązaniem.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.