OZE – jak je wykorzystać w domu?

Spis treści

Dbanie o środowisko naturalne zyskuje na znaczeniu. Pojawiają się ekologiczne produkty, ograniczamy zużycie plastiku, segregujemy śmieci. Na znaczeniu zyskuje też zdrowy dom, który staje się siłą napędową remontów i inwestycji w nowe miejsce zamieszkania. W tych zmianach na lepsze i bardziej przyjazne naturze wykorzystuje się odnawialne źródła energii.

OZE bazują na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach. Sposoby ich pozyskiwania zapewniają nie tylko bezemisyjną produkcję energii elektrycznej czy cieplnej, ale też niekończące się możliwości wykorzystania. Większość z nas z pewnością kojarzy je jako energię promieniowania słonecznego i wiatrową. I faktycznie, to właśnie te sposoby wytwarzania energii OZE są zdecydowanie najpopularniejsze. Oprócz nich możemy także wykorzystywać energię wody, biomasy i biogazu. Do wyboru mamy wiele opcji: panele fotowoltaiczne, kolektory hybrydowe, panele słoneczne, pompy ciepła.

Do 2060 r. większość produkowanej energii ma pochodzić z OZE. W 230 tys. polskich gospodarstw są już obecne urządzenia pozwalające na korzystanie z tych źródeł energii. Instaluje się je by aktywnie walczyć ze smogiem i zadbać o środowisko, ale przede wszystkim, by obniżyć koszty eksploatacji. Właściciele domów mają kilka możliwości pozyskania tańszej i przede wszystkim ekologicznej energii, którą mogą wykorzystać do ogrzania lub chłodzenia budynku, podgrzewania wody czy produkcji prądu.

Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii zaliczamy:

• energię grawitacyjną wody,

• energię wiatru,

• energię słoneczną,

• biopaliwa,

• energię geotermalną.

Dzięki urządzeniom i systemom OZE można ogrzewać pomieszczenia, podgrzewać wodę użytkową, a także wytwarzać własną energię elektryczną.

Dlaczego warto zdecydować się na OZE podczas budowy domu?

Wykorzystanie OZE ma wiele korzyści – jedną z najczęściej wymienianych jest zmniejszenie comiesięcznych rachunków za eksploatację budynku. Można zyskać większą niezależność od dostawców prądu. Dzięki zamontowaniu np. pompy ciepła i systemów fotowoltaicznych zwiększa się również wartość nieruchomości i jej atrakcyjność przy sprzedaży. Na etapie budowy domu decyzja o wykorzystaniu urządzeń OZE pozwala na rezygnację z budowy komina, co przekłada się również na mniejsze koszty budowy. Nie należy również zapominać o korzystnym wpływie na środowisko naturalne i zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Obecnie budowa domów z wykorzystaniem proekologicznych systemów grzewczych jest wspierana przez rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła.

Urządzenia OZE w Twoim domu

Pompa ciepła, panele fotowoltaiczne i systemy solarne to urządzenia, które najlepiej sprawdzą się w domu ekologicznym. Dwie pierwsze propozycje świetnie pracują w komplecie – dzięki połączeniu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych jest możliwe stworzenie domu z zerowym rocznym bilansem energetyczny – budynku, w którym całkowite koszty zużycia energii nie przekraczają 250 zł – są to opłaty stałe.

Budynek z wykorzystaniem OZE spełniający warunki WT 2021

Dom jednorodzinny spełniający standardy WT 2021 powinien posiadać odpowiednią izolację cieplną przegród oraz zużycie energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania c.w.u. nieprzekraczające 70 kWh/m2/rok. Obecnie oferowane na rynku urządzenia OZE pozwalają zbudować wysokoefektywne rozwiązanie dla domu według warunków WT 2021.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.