Koszty prądu z roku na rok wzrastają, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są skuteczne sposoby na oszczędzanie jej w domu. Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie najważniejsze informacje i wskazówki w tym zakresie. Dzięki nim nie tylko zmniejszysz zużycie prądu i zaoszczędzisz pieniądze, ale też zadbasz o środowisko.
Oszczędzanie energii elektrycznej powinno być ważną częścią naszego życia. Już poprzez samo nauczenie się i wdrożenie prostych nawyków, możemy obniżyć nasze rachunki, a także zmniejszyć obciążenie środowiska generowane przez gospodarstwo domowe.
Dlaczego oszczędzanie energii jest tak ważne?
Ci, którzy oszczędzają energię, nie tylko oszczędzają dużo pieniędzy na energię elektryczną i ogrzewanie w swoim gospodarstwie domowym, ale także chronią środowisko. Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, uwalnia szkodliwe dla klimatu emisje, które należy pilnie ograniczyć w celu ochrony klimatu.
Oszczędzanie energii w domu
Na początku należy zastanowić się, ile prądu zużywają sprzęty domowe, których używamy. Wpływ na to będzie miał ich czas pracy i to, jaką mają moc (moc podawana jest w watach – im wyższa, tym więcej prądu pobiera urządzenie). To z jakich przyrządów korzystamy, również ma znaczenie, te stare i zniszczone będą utrudniać oszczędzanie prądu. Natomiast przy zakupie nowych urządzeń warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną – im jest wyższa, tym mniejsze zużycie energii. Od marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia klasy energetycznej, bez symboli „A+++”, „A++” i „A+”. Nowa skala rozpoczyna się od „A” – najbardziej energooszczędne sprzęty i kończy na „G” – najmniej energooszczędne sprzęty.
Poznaj 5 „oszczędnych” wskazówek
1. Wymień żarówki
Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest wymiana żarówek na energooszczędne. Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy wysokiej jakości produkty, które zapewnią odpowiednie natężenie i barwę światła, przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy. Co przy tym ważne, obecnie nie są one tak drogie, jak było to jeszcze kilka lat temu.
2. Oszczędzaj energię podczas prania
Pralka powinna być włączona tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana – w końcu zużycie energii powinno być opłacalne. Pranie wstępne nie jest konieczne, ponadto można zaoszczędzić energię dzięki ustawionej temperaturze prania: zwykle wystarcza 30 stopni zamiast 60 stopni. W rzeczywistości zmiana robi znaczącą różnicę, ponieważ około trzy czwarte energii podczas procesu mycia jest wykorzystywane do podgrzewania wody. Warto również zastanowić się, czy krótki program jest już wystarczający dla istniejącej pralni. W przypadku lekkiego zabrudzenia może to być warte zachodu. Co ważne, pranie najlepiej schnie na świeżym powietrzu zamiast w suszarce. W ten sposób można zaoszczędzić jeszcze więcej energii.
3. Zoptymalizowane ogrzewanie
Około 70% zużycia energii gospodarstwie domowym wynika z ogrzewania. Dlatego warto najpierw zmniejszyć lub zoptymalizować to wykorzystanie. Pierwszym krokiem nie jest pozostawienie ogrzewania na stałe, ale wyłączenie go w nocy i podczas nieobecności. W miesiącach zimowych można pomóc sobie programowaniem termostatów, które można kontrolować w podróży. Warto również pamiętać o dobrym uszczelnieniu okien i drzwi – dzięki czemu wytworzone ciepło nie ucieka z pomieszczenia, a zimno z zewnątrz nie może dostać się do środka.
4. Gotuj pod przykryciem
Oszczędzanie energii w domu polega także na gotowaniu potraw pod przykryciem. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie prądu w trakcie przyrządzania potraw na płycie indukcyjnej. Wszystko dlatego, że skraca się proces gotowania i ogranicza ubytek energetyczny.
5. Oszczędności w łazience
Wiadomo, że prysznic jest bardziej ekonomiczny niż kąpiel w wannie. Zastosowanie energooszczędnego prysznica z głowicą pozwoli zużywać mniej gorącej wody, co z pewnością będzie przyjazne dla Twojego portfela. Upewnij się również, że Twój podgrzewacz wody nie jest ustawiony na zbyt wysoką temperaturę. 39 stopni Celsjusza wystarczy do normalnego codziennego użytkowania.
Nasze wskazówki dotyczące oszczędzania energii w gospodarstwie domowym pokazują, że nawet małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie. Aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i ogrzewanie, w mieszkaniu nie trzeba dokonywać większych przebudów, często wystarczą niewielkie zmiany w zachowaniu.