Jasna czy ciemna – jaki kolor podłogi wybrać?

Spis treści

Podłoga to bardzo ważny element w mieszkaniu, który ma znaczący wpływ na ostateczny wygląd całego wnętrza oraz jego charakter. Bazy nie zmienia się co rok, dlatego warto zainwestować w trwały, dobry materiał. Podejmując decyzję, często kierujemy się panującymi trendami, jednak zawsze warto mieć na uwadze ponadczasowość niektórych rozwiązań oraz barwę. Jasna czy ciemna? Jakie są ich zalety, a jakie wady?

Ciemna podłoga – zalety i wady

Ciemna podłoga nadaje charakter całemu wnętrzu, który ma niemałe znaczenie w dalszym procesie urządzania. Z racji tego, że ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenie, nie warto ich stosować do małych pokoi. Co istotne, podłogi ciemne często dają wrażenie bardziej eleganckich a jednocześnie przytulnych. W połączeniu ich z metalem czy szkłem stworzą efektowną całość. Lubią towarzystwo szlachetnych materiałów i wysoki połysk. W takim wnętrzu najlepszą dekoracją są gładkie płaszczyzny samych materiałów. Uważajmy, aby nie przesadzić z ozdobami. Wybierzmy jedną rzecz, nawet ekstrawagancką, ale doskonałą. Ciemna barwa podłoża stanowi również doskonały podkład pod styl orientalny, który jest jednym z ciekawszych rozwiązań aranżacyjnych. Jeżeli chodzi o barwy, ciemna podłoga jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowi jedynie zestawienie ścian w czystej, niezłamanej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewna. Codzienne przebywanie w takim pomieszczeniu może męczyć. Bezpieczniej jest zdecydować się na ciepłe beże i écru. Warto też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej ze ścian.

Jasna ciemna – zalety i wady

Decydując się na podłogę jasną zyskujemy naturalną, a jednocześnie elastyczną bazę aranżacyjną. Jasna barwa podłoża doskonale współgra zarówno z jasnymi, jak i z ciemnymi elementami wykończenia i wyposażenia. Zaletą jasnych odcieni jest przyczynienie się do optycznego powiększenia wnętrz – zastosowanie ich w małym wnętrzu doda mu przestronności i lekkości. Ciekawe efekty z jasną podłogą stworzą również nowoczesne dodatki. Dzięki panelom podłogowym w jasnych tonacjach zyskujemy szerokie możliwości aranżacyjne w przypadku pozostałych elementów wyposażenia. Warto jednak unikać doboru mebli w identycznym dekorze – wystrój może wizualnie zlać się w jedną całość i tym samym wyda się nam monotonny. Lepiej postawić na komponenty, które będą o kilka tonów ciemniejsze, ale zachowają taką samą temperaturę barw, jak podłoga. Dzięki temu wnętrze stanie się spójne i przyjazne dla oka. Co więcej, w kompozycji z jasnymi meblami stworzy wnętrze delikatne i eleganckie. Ale uwaga, nie należy też z jasnością przesadzić. Inaczej pomieszczenie może wydać się bez wyrazu. stawmy proste, lekkie meble, dodajmy srebrzysty metal i kilka oryginalnych dodatków.

Podsumowując, jasna podłoga optycznie powiększy i rozjaśni twoje wnętrze, a ciemna nada mu szlachetności i dostojności. Jasną podłogę wybierz do wnętrz, którym chcesz nadać lekkości, świeżości i nowoczesnego wyrazu, a ciemną do tych, którym chcesz nadać wyszukanego charakteru.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.