Jakie rozwiązania pozwolą nam korzystać z tarasu przez cały rok?

Spis treści

W sezonie wiosennym i letnim balkon bądź taras z powodzeniem może pełnić rolę drugiego salonu. W takim miejscu możemy nie tylko cudownie odpoczywać, ale też przyjmować gości czy serwować posiłki. Niestety w naszych warunkach klimatycznych nigdy nie mamy pewności czy nie zaskoczy nas deszcz lub porywisty wiatr. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest odpowiednie zadaszenie i osłonienie tarasu. Na dobrze zabezpieczonym tarasie znajdą schronienie nie tylko nasi goście, ale także mniej odporne meble. Warto poświęcić temu uwagę, ponieważ niezabezpieczony taras już po jednym sezonie może wyglądać jak ruina.

Jakie rozwiązania chronią nasz taras?

Podstawowe konstrukcje, które skutecznie zabezpieczą nasz taras przed zmiennymi warunkami pogodowymi, w tym przede wszystkim przed deszczem, wiatrem i mrozem to:

  • odpowiednio wykonane zadaszenie – sprawdzi się w przypadku, gdy przed wiatrem ma być chroniona przestrzeń znajdująca się we wnęce. Wtedy taras będzie zabezpieczony przez dwie boczne ściany oraz dach;
  • szczelna zabudowa (zwana też ogrodem letnim), na którą składają się zadaszenie oraz szklane ściany – w tym również powierzchnie przesuwne. Taka konstrukcja doskonale chroni zarówno przed deszczem jak i przed wiatrem, gdyż jej przestrzeń jest szczelnie obudowana. Takie rozwiązanie gwarantuje też ochronę przed chłodem – na odpowiednio osłoniętym tarasie temperatura będzie co najmniej o 10 stopni wyższa niż na zewnątrz. W takim miejscu nawet w sezonie zimowym można trzymać kwiaty. Z całą pewnością stanie się to też całorocznym miejscem do wypoczynku i spotkań w gronie najbliższych.

Odpowiednie zadaszenie

Decydując się na zadaszenie naszego tarasu w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad materiałem, z którego wykonany będzie dach. Musimy przy tym pamiętać, że taki dach ma nam zapewnić możliwość spędzania czasu na tarasie bez względu na warunki pogodowe. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni materiał do takiej konstrukcji. W tym celu najczęściej wykorzystuje się drewno. Jest to materiał wytrzymały, który pozwala na dowolną aranżację i nie jest szczególnie drogi. Jako budulec tego typu konstrukcji wykorzystuje się zazwyczaj daglezję i drewno klejone. Jest ono produkowane przemysłowo i ze względu na technikę wykonania jest materiałem szczególnie wytrzymałym, którego charakterystyczną cechą jest niska podatność na pękanie. Niewątpliwą wadą drewnianego dachu jest fakt, iż konstrukcja taka wymagać będzie regularnej impregnacji.

Alternatywą dla drewna jest aluminium. Konstrukcja wykonana z tego materiału jest bardzo łatwa w utrzymaniu (np. czyszczeniu). Aluminiowy dach doskonale znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Minusem może być cena – dach wykonany z aluminium z pewnością będzie droższy od drewnianego.

Wybierając materiał na konstrukcje dachu trzeba też wziąć pod uwagę inne jego cechy, takie jak przepuszczalność światła. Chodzi o to, by taras zbyt mocno nie zacienił przylegających do niego pomieszczeń domu. Jednym z rozwiązań może być szkło wielowarstwowe klejone. Jest ono dostępne zarówno w wariancie przezroczystym, jak i mlecznym. Choć materiał ten jest bardzo wytrzymały, to wysoki ciężar własny wymaga solidnej konstrukcji wsporczej. Łatwiejsze w obróbce są półprzezroczyste płyty komorowe z poliwęglanu lub akrylu. Innym rozwiązaniem, w dodatku niedrogim, mogą być płyty faliste z PVC. Na rynku dostępne są płyty przezroczyste, półprzezroczyste oraz kolorowe. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest fakt, iż pozwala on na różne aranżacje.

Szklana zabudowa

Zadaszenie niewątpliwie chroni nasz taras przed deszczem w okresie letnim. Niestety, kiedy przychodzą jesienne chłodne wiatry, a potem opady śniegu sam dach okazuje się niewystarczający. Idealnym rozwiązaniem będzie w takim przypadku szklana zabudowa tarasu. Konstrukcja taka daje nam możliwość swobodnego i komfortowego wypoczynku przez cały rok. W przypadku szklanych paneli istnieje duża swoboda konfiguracji – możemy w pełni bądź częściowo otwierać okna tarasu w dowolnej chwili.

Mamy tu do wyboru dwa systemy – tzw. zabudowę bezramową oraz zabudowę ramową. Konstrukcja bezramowa składa się z przesuwno-składanych tafli szklanych, doskonale komponujących się z elewacją budynku. W tym rodzaju zabudowy balkonu wykorzystywane jest hartowane szkło ESG, którego grubość wynosi zazwyczaj od 8 do 10 mm. Ponadto stosowane są anodowane lub lakierowane profile aluminiowe, a także rolki ślizgowe, wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na zniszczenie i ścieranie. Uzupełnieniem konstrukcji są części mocujące wykonane z aluminium i stali nierdzewnej.

Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych – chroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Zabudowa zabezpiecza również przed hałasem dochodzącym z zewnątrz i zapewnia wyższy komfort mieszkania. 

Z kolei w systemie ramowym zazwyczaj stosuje się szybę zespoloną o grubości około 16mm. Taka zabudowa tarasu może być zamykana obustronnie na klucz, co sprawia iż nie musimy się martwić o pozostawione na tarasie rzeczy, a dodatkowa bariera podnosi walory antywłamaniowe. W sezonie letnim możemy zmienić nasz taras w otwartą przestrzeń – okna przesuwają się swobodnie dzięki specjalnym łożyskom.

Oferta rynkowa jest w tym zakresie bardzo bogata. Można stosować dodatkowo wiele rozwiązań, które zwiększają walory estetyczne, np. profile aluminiowe można pokryć lakierami proszkowymi imitującymi drewno. Ma to niepowtarzalny efekt wizualny, a technologia lakierowania proszkowego wraz z odpornością aluminium sprawia, że nasz taras będzie nie tylko funkcjonalny, ale też piękny przez cały rok.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.