Nowe etykiety energetyczne na pralkach, pralko-suszarkach, chłodziarkach, zamrażarkach czy zmywarkach są już w sklepach od 1 marca bieżącego roku. Od 1 września 2021 roku weszła w życie także nowa unijna etykieta energetyczna dla żarówek i innych produktów oświetleniowych. Zmiana dotyczy przede wszystkim sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych. Nowa etykieta ma wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię oraz śladu węglowego.
Poprawa efektywności energetycznej w obszarze oświetlenia naszych domów i biur zależy przede wszystkim od żarówek, których używamy na co dzień. Działania w tym zakresie ma ułatwić powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna dla żarówek i innych produktów oświetleniowych.
Na nowych etykietach energetycznych źródeł światła znajdują się informacje o klasie efektywności energetycznej w skali od A do G, zużyciu energii elektrycznej wyrażonej w kWh na 1000 godzin w trybie włączenia oraz kod QR, który po zeskanowaniu prowadzi do internetowej, bardzo szczegółowej bazy wiedzy o produkcie. W najnowszej klasyfikacji znikają charakterystyczne plusy przy najwyższej klasie energetycznej A. Producenci otrzymali aż 18 miesięcy na zmiany opakowań. Co się z tym wiąże? Dany produkt może mieć chwilowo dwie, różniące się między sobą etykiety, na przykład starą na opakowaniu, a nową widniejąca na stronie internetowej sklepu. Sytuacja powinna jednak unormować się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Unia Europejska zdecydowała również o tym, aby najwyższą klasę efektywności energetycznej – czyli A – mogły uzyskać jedynie urządzenia „z przyszłości”. To oznaczenie jest więc zarezerwowane dla jeszcze bardziej energooszczędnych sprzętów od tych, jakie znane są do tej pory. Ma to zmotywować producentów do szukania lepszych, bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.
Komisja Europejska pracuje również nad aktualizacją oznakowania produktów, w tym suszarek bębnowych, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, klimatyzatorów, urządzeń do gotowania, systemów wentylacyjnych, szaf chłodniczych, ogrzewaczy pomieszczeń, podgrzewaczy wody oraz kotłów na paliwo stałe, a także nad wprowadzeniem nowych etykiet efektywności energetycznej dla paneli słonecznych.