Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Spis treści

Jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń wpływa decydująco na odczucie komfortu i zdrowie mieszkańców, ale także na techniczny stan budynku. Nowoczesne budynki energooszczędne wymagają kontrolowanej wentylacji. Rozwiązaniem w tym przypadku jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego – rekuperacja. Chcąc zapewnić komfort w pomieszczeniach, należy je wentylować na przykład poprzez otwieranie okien. Jednakże odpowiednia wymiana powietrza wiąże się ze stratami ciepła, natomiast przy niedostatecznym wietrzeniu powstaje uczucie duchoty. Systemy wentylacji Vitovent wymieniają powietrze w sposób ciągły, zapewniając przyjemny i zdrowy klimat, usuwając wonie i szkodliwe substancje.

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja, polega na kontrolowanym usuwaniu powietrza z pomieszczeń obciążonych wilgocią i intensywnymi zapachami (kuchnia, łazienka, toaleta). Świeże powietrze z zewnątrz budynku przepływa przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej, gdzie jest wstępnie ogrzewane przez powietrze usuwane z budynku. Ogrzane i oczyszczone świeże powietrze rozprowadzane jest następnie przewodami do pomieszczeń stałego przebywania, na przykład salon, sypialnia. Wentylacja z odzyskiem ciepła dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń w ilości i czasie zgodnym z zapotrzebowaniem oraz obniża koszty ogrzewania budynku

Aby utrzymać zapotrzebowanie wentylacji na ciepło przy optymalnej wymianie powietrza na możliwie najniższym poziomie, racjonalne jest zastosowanie technicznych instalacji nawiewno-wywiewnych. Dzięki nowoczesnym systemom wentylacji można szczególnie w okresie grzewczym zrezygnować z wentylacji przez okna i uniknąć tym samym niekontrolowanych strat ciepła. Wentylacja to również wiele dodatkowych zalet:

  • przyjemny i zdrowy klimat pomieszczenia,
  • energooszczędność, ponieważ wymiana powietrza dopasowana jest do rzeczywistych potrzeb,
  • odzysk ciepła powyżej 90% redukuje zapotrzebowanie na ciepło do wentylacji do minimum i obniża tym samym koszty ogrzewania,
  • zapobieganie pleśniom i szkodom wskutek zbyt wysokiego zawilgocenia powietrza.

System wentylacji domu Vitovent 300-W z odzyskiem ciepła

Cichy, kompaktowy i łatwy do zintegrowania z domowym systemem energetycznym – to mocne strony nowego systemu wentylacji mieszkań Vitovent 300-W. W przypadku bezpośredniej kombinacji z pompą ciepła Vitocal możliwe jest komfortowe sterowanie z aplikacji mobilnej ViCare na smartfonie. A po skomunikowaniu domowej instalacji poprzez Internet, umożliwisz Twojemu instalatorowi monitorowanie prawidłowości jej działania poprzez przeglądarkę internetową i program Vitoguide. Niezależnie od tego można Vitovent 300-W eksploatować także jako samodzielny system wentylacji – na przykład dla poddasza.

Wilgotna atmosfera pomieszczeń jest główną przyczyną zagrzybienia budynków. Zagrzybienie zagraża zdrowiu mieszkańców i degraduje nieodwracalnie substancję budowlaną.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.