Najmodniejsze rośliny – gwiazdy naszych wnętrz

Spis treści

Projektanci krajobrazu i floryści, podobnie jak projektanci wnętrz zwracają szczególną uwagę na dominujący ostatnio trend ekologicznego stylu życia. Panująca pandemia i związane z nią obostrzenia dodatkowo wpłynęły na urozmaicenie stylu eko w wielu dziedzinach życia. Domowe rośliny stały się namiastką przyrody, z jaką mieliśmy do czynienia, gdy panował całkowity lockdown. Oczyszczają domowe powietrze ze smogu, ich widok relaksuje, a pielęgnacja dodatkowo uczy cierpliwości. Cokolwiek jednak skłoni nas do kupna domowych roślin, musimy pamiętać, że trzeba o nie dbać! Zobacz, jakie rośliny doniczkowe mogą całkowicie zmienić klimat Twojego mieszkania i nadać mu bardziej stylowy rys?

Monstera – modna i bezproblemowa

Nikomu chyba nie musimy jej przedstawiać. Monstera to zdecydowanie królowa wśród roślin doniczkowych! Ponadczasowy gatunek, który za czasów PRL’u ozdabiał prawie każde mieszkanie, a od kilku lat przechodzi swoiste odrodzenie. Monstera należy do rodziny obrazkowatych, tak jak między innymi Filodendron. Jej najpopularniejszym gatunkiem jest Monstera Deliciosa, czyli monstera dziurawa, której okazałe, dekoracyjne liście z pęknięciami przemieniają każde wnętrze w bardziej „instagramowe”. Monstera lubi bardziej zacienione stanowiska, z dala od promieni słonecznych i regularne podlewanie. Szybko rośnie, dlatego warto znaleźć jej w domu miejsce, w którym będzie mogła się rozrastać. Jest prosta w uprawie, dzięki czemu idealnie nadaje się na pierwszą roślinę w twoich czterech kątach.

Zielony Pieniążek

Pieniążki to jedne z najprostszych w uprawie roślin domowych. Rosną w formie drzewka wypuszczając łodygi zakończone okrągłymi, zielonymi listkami. Bardzo szybko się rozmnażają, wymagają jasnego stanowiska, lubią rozproszone światło i dość częste podlewanie. Z całą pewnością pilea, zwana bliżej jako pieniążek, zasługuję na uwagę dzięki intensywnie zielonym liściom i ciekawej formie, a spryskana wodą podnosi wilgotność powietrza w mieszkaniu. Mamy dobrą informację dla początkujących hodowców domowych roślin – pieniążek toleruje chwilowe! przesuszenie.

Rajski Ptak

Strelicja biała doskonale pasuje do minimalistycznych wnętrz w stylu skandynawskim. Nazywa również „rajskim ptakiem”, jej pięknymi liśćmi usłane są wszystkie wnętrzarskie profile na Instagramie i Pintereście. Najczęściej można ją spotkać w krajach z cieplejszym klimatem, jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia. Rosną w tamtejszych ogrodach, parkach czy w innych zewnętrznych terenach zielonych. W Polsce nadaje się tylko do uprawy w przestrzeniach domowych. Ma przepiękne mięsiste liście o podłużnym kształcie oraz cudowne, pomarańczowe kwiaty, które wyglądem przypominają właśnie tropikalne ptaki. W warunkach domowych strelicja jest w stanie osiągnąć nawet wysokość 2 metrów! Rajski ptak lubi ciepłe, dobrze oświetlone miejsce i nie toleruje przeciągów. Wiosną i latem preferuje obfite podlewania, zimą lepiej je jednak ograniczyć.

Ucho Słonia

Alokazja jest bardzo atrakcyjną rośliną o eleganckim wyglądzie i ciekawej barwie. Ze względu na duże, sercowate i lekko wydłużone liście, których powierzchnia przypomina skórę, nazywana bywa potocznie „uchem słonia”. Trzeba przyznać, że wygląda naprawdę imponująco, ale niestety ta królewska roślina ma też królewskie wymagania. Alokazje mają różną wielkość, jednak w odpowiednich warunkach potrafią urosnąć nawet na 2 metry wysokości! Roślina źle toleruje chłód i suche powietrze. Należy, więc zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, szczególnie zimą. Jeśli zdecydujesz się na tę pokaźną roślinę, warto jest zainwestować w nawilżacz powietrza.

Świeże powietrze to skarb! Dlatego już teraz odetchnij pełną piersią dzięki oczyszczaczowi powietrza, więcej dowiecie się >>> tutaj.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.