Modernizacja systemu grzewczego – dlaczego warto?

Spis treści

Termomodernizacja domu, w zależności od potrzeb może obejmować różne prace w budynku. Niezbędnym etapem kompleksowej termomodernizacji domu jest modernizacja systemu grzewczego. Najczęściej polega ona na wymianie pieca węglowego lub przestarzałego kotła na gaz na nowocześniejsze i bardziej energooszczędne urządzenie grzewcze. Takie rozwiązanie przynosi kilka ważnych korzyści:

1. Lepsza efektywność

Wymiana pieca na nowoczesne urządzenie grzewcze, takie jak kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła podniesienie sprawność energetyczną instalacji. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych. Również gazowe kotły kondensacyjne pracują z wysoką sprawnością. Są w stanie pozyskać z tej samej ilości paliwa więcej energii cieplnej niż konwencjonalne kotły na gaz. Automatycznie dostosują też moc z jaką pracują do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w domu.

2. Oszczędność na kosztach ogrzewania

Wymiana pieca pozwala obniżyć koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Nowoczesne urządzenia pracują z wysoką efektywnością, co oznacza ograniczenie wydatków na energię cieplną. Modernizacja domu polegającą na dociepleniu jego przegród zwykle powinna być powiązana z wymianą pieca. Pozostawienie starego urządzenia grzewczego w ocieplonym domu prowadzi bowiem do zwiększenia zużycia energii – dotychczasowy kocioł często okazuje się przewymiarowany pod względem mocy i w nowych warunkach pracuje z gorszą sprawnością. Wymiana kotła po ociepleniu budynku pozwala optymalnie dobrać urządzenie do obecnego zapotrzebowania na ciepło domu, przez co koszty jego ogrzewania są ograniczone do minimum.

3. Poprawa komfortu cieplnego

Wymiana pieca, obok docieplenia przegród budynku, zapewnia nam również lepszy komfort termiczny. Nowoczesne urządzenia grzewcze współpracując z regulatorami utrzymują we wnętrzach temperaturę ustawioną przez domowników lub/i dostosują ją do aktualnych warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu w domu zawsze panuje komfortowa temperatura, a przy tym oszczędzamy na kosztach ogrzewania.

4. Większe bezpieczeństwo

Modernizacja systemu grzewczego zapewni nam również bezpieczniejszą pracę instalacji grzewczej. Wymieniając kocioł na paliwa stałe lub przestrzały piec gazowy na nowoczesny kocioł kondensacyjny eliminujemy ryzyko przedostania się spalin do pomieszczeń domu. Wszystkie urządzenia kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że powietrze niezbędne do spalania paliwa pobierają z zewnątrz budynku specjalnym przewodem. W taki sposób odprowadzają również spaliny. Wysokie bezpieczeństwo użytkowania zapewniają również pompy ciepła (w urządzeniach tych nie zachodzi proces spalania paliwa).

5. Z myślą o ekologii

Modernizacja kotłowni przyniesie nam również korzyść w postaci poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Dzięki specjalnej konstrukcji palnika kotły kondensacyjne Viessmann charakteryzują się niewielką (tzw. zerową) emisją tlenku węgla CO oraz tlenków azotu NOx. Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym oznacza również znaczną redukcję emisji niebezpiecznych pyłów zawieszonych w porównaniu do kotłów na paliwa stałe. Pompy ciepła nie emitują z kolei żadnych zanieczyszczeń, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną mogą pracować w 100% ekologicznie.

6. Większy komfort użytkowania

Kotły gazowe i pompy ciepła Viessmann są w pełni zautomatyzowane – ich obsługa tak naprawdę sprowadza się do wprowadzenia odpowiednich ustawień. Dzięki komunikacji internetowej urządzenia te mogą być sterowane praktycznie z dowolnego miejsca np. za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Tak więc nowoczesny kocioł gazowy lub pompa ciepła nie tylko zwalnia nas z uciążliwego obowiązku dokładania paliwa, ale pozwala m.in. jeszcze przed powrotem domowników zdalnie ustawiać oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniach, tak aby dom przywitał ich przyjemnym ciepłem, gdy tylko przekroczą jego próg.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.