Remont łazienki to nie lada wyzwanie. Nie dość, że burzy ład i porządek dnia powszedniego na minimum dziesięć dni, to dodatkowo jest kosztowny i wymaga od nas zatrudnienia specjalistycznej ekipy. Co więcej, planując naszą nową łazienkę musimy sobie zadać mnóstwo pytań oraz podjąć jeszcze więcej decyzji.
Glazura jasna czy ciemna? A może tynk mineralny? Czy w łazience możemy użyć tapety? Wanna czy prysznic? A może obydwa? Umywalka nablatowa czy klasyczna? Jakie oświetlenie przy lustrze? Lustro owalne, okrągłe, kwadratowe czy na całą ścianę? Bateria stojąca czy podtynkowa? Czy na czarnej nie będzie widać osadu?
Ile pytań, tyle odpowiedzi. Każdy z nas lubi i potrzebuje czegoś innego. Dlatego dzisiaj pokażę Wam kilka projektów łazienek, w których zastosowałam różne rozwiązania, jakimi możecie się zainspirować. Na koniec dam Wam kilka rad, z których możecie skorzystać podczas remontu łazienki.
1. Minimalistycznie i blisko natury
To propozycja dla miłośników jasnych wnętrz w stylu skandynawskim lub japandi. Na podłodze zaprojektowałam jasne lastryko, na ścianach mozaikę w kształcie rybiej łuski i strukturalny tynk mineralny.
Nad stelażem podtynkowym pojawiły się dwie otwarte półki, będące, razem z drewnianym stołkiem i wiklinowym koszem, elementami dekoracyjnymi. Prosta klasyczna umywalka i wysokie lustro podkreślają minimalistyczny charakter pomieszczenia.
Aby ta niewielka łazienka wydawała się większa, zaplanowałam w niej jasne okładziny ścienne – białą mozaikę i tynk strukturalny. Na poczucie przestrzeni wpłynął rownież brak brodzika i zastosowanie kabiny prysznicowej typu walk-in.
Taka sama podłoga w całej łazience, również w strefie prysznica, i przezroczysta szyba bez ramek i uchwytów sprawiają, że oko nie ma się na czym zatrzymać, i nasza perspektywa się wydłuża. Tak jak widzicie, oprócz ciekawego stołeczka, który znajduje się i tak na samym końcu pomieszczenia, nic w łazience nie zatrzymuje na sobie naszego wzroku.
2. Elegancko i z pazurem
Jeden z moich ulubionych projektów. Gres imitujący strukturę i wzór kamienia połączyłam z kwadratową błyszczącą płytką. Fornirowana szafka pod umywalkę oraz złote baterie ocieplają wnętrze. Wisienką na torcie są różowe umywalki nablatowe.
W tym projekcie celem było zadowolenie całej rodziny. Musiał być więc i prysznic, i wanna. Dzięki dużemu metrażowi pomieszczenia udało się umieścić te dwa elementy oddzielnie. Niekiedy jednak, ze względu na ograniczoną powierzchnię, łączymy te dwie funkcje. W strefie wanny montujemy baterię wannowo-prysznicową, która pozwoli nam zarówno wziąć prysznic, jak i napełnić wannę wodą. I tu moja rada. Aby łatwiej było wchodzić do wanny, zamontuj ją o dziesięć centymetrów niżej, niż robi się to standardowo. Obniżenie krawędzi wanny do 50 cm (nad poziom podłogi) pozwoli wygodniej ją użytkować, również dzieciom i osobom starszym.
Miejsce na kosmetyki i ręczniki znajduje się w pojemnych szufladach. Dodatkową przestrzeń do przechowywania skrywają szafki nad umywalkami z lustrzanymi frontami. W tym miejscu pojawiła się bowiem konstrukcja stelaża podtynkowego, którą przeciągnęłam na cała ścianę. Nad miską wc znalazła się szafka na papier toaletowy, nad umywalkami – na kosmetyki, a w strefie prysznica stworzyłam półkę na kosmetyki.
3. Klimatycznie i nietuzinkowo
Ta łazienka jest idealnym miejscem do relaksu, a dzięki zastosowaniu na jednej ze ścian tapety przedstawiającej las, panuje w niej ciepły i tajemniczy klimat. Dodatkowo sprzyja temu kolor zielony, drewniane elementy i strefowe oświetlenie. Szary gres z delikatną żyłką nie rzuca się w oczy, stanowi natomiast eleganckie tło dla całej reszty.
Mimo że tapeta w łazience nie jest typowym rozwiązaniem, na rynku dostępne są jej wersje laminowane i wodoodporne, które można stosować w pomieszczeń mokrych. Nie są co prawda przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z wodą, ale możesz na przykład pokryć nimi ścianę z lustrem. Jeżeli jednak marzysz o tapecie pod prysznicem, to nic straconego. Wybraną tapetę należy pokryć specjalną żywicą, która zabezpieczy jej powierzchnię i sprawi, że będzie odporna na bezpośrednie działanie wody.
4. Z klasą i ponadczasowo
Pewne rozwiązania nigdy nie wychodzą z mody. Ta łazienka zarówno dzisiaj, jak i za dziesięć lat będzie prezentowała się elegancko, a wszystko dzięki zastosowaniu gresu wielkoformatowego w dwóch odcieniach szarości z delikatna żyłką oraz forniru dębowego. Czarne baterie podkreślają loftowy charakter tej przestrzeni.
Planując oświetlenie w łazience, pomyśl o tym, jak będziesz ją użytkował. Pamiętaj o podstawowym oświetleniu ogólnym, najlepiej plafonie dającym rozproszone światło lub oprawom natynkowym o szerokim kącie padania światła. Nie zapomnij o dobrym doświetleniu lustra. Możesz wybrać lustro w wbudowanym podświetleniem LED lub kinkiet.
Aby stworzyć klimat podczas relaksującej kąpieli, zastosuj oświetlenie podsufitowe typu LED. Ciekawym rozwiązaniem są taśmy ledowe, których moc, kolor oraz barwę światła można kontrolować za pomocą aplikacji w telefonie.
5. Retro z charakterem
W tym projekcie pojawiło się dużo bieli, ale została ona przełamana ciemnym kontrastem. Jasne lastryko połączyłam z prostokątnymi płytkami ułożonymi pionowo oraz drewnem. Czarne dodatki w postaci opraw oświetleniowych, baterii i ram luster dodały wnętrzu charakteru.
Czarne baterie łazienkowe, ze względu na swój nowoczesny wygląd, są lubiane i wybierane bardzo często. W jasnych łazienkach stanowią ciekawą przeciwwagę, zaś w ciemnych – eleganckie dopełnienie. Niekiedy jednak słyszę, że są trudniejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ widać na nich zacieki i jasny osad z kamienia.
Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie domowej stacji uzdatniania wody Aquahome SMART, która przepuszczając wodę przez zawarte w niej złoża i węgiel aktywny, zmiękcza i oczyszcza wodę, usuwając z niej żelazo, mangan, amoniak oraz substancje organiczne.
Woda przefiltrowana przez domową stację uzdatniania nie tylko nie pozostawia zacieków i osadu na naszych kranach i szybie prysznicowej, ale również nie wysusza nam włosów i skóry, nie niszczy ubrań w praniu, instalacji ogrzewania oraz sprzętu AGD.
Na koniec kilka moich rad:
- Na podłodze stosuj kafle wielkoformatowe. Im mniej fug, tym łatwiej będzie Ci utrzymać porządek w łazience.
- Pod prysznicem nie stosuj kafli 3d. Osadzać będzie się na nich osad z mydła i kamień.
- Jeżeli chcesz zamontować szybę prysznicową w niewidoczny sposób, użył specjalnego ceownika, który montuje się w ścianie, po czym wsuń w niego szybę.
- Nie lekceważ konieczności spadku w kabinie bez brodzika. Jest to 2% na metrze. Wilgoć jest największym wrogiem w łazience, upewnij się więc, że cała woda spływa do odpływu liniowego.
- Polecam ogrzewanie podłogowe, które w zimę jest niezastąpione, oraz grzejnik łazienkowy typu drabinka, na którym wysuszysz ręczniki. Jeśli nie masz możliwości, aby było to ogrzewanie wodne, wybierz grzejnik z grzałką elektryczną.