Jak znacząco obniżyć koszty za ogrzewanie Twojego domu?

Spis treści

Przyjazne środowisku, energooszczędne, bezemisyjne, proste i komfortowe w użytkowaniu – to główne czynniki, które wpływają na zwiększenie popularności pomp ciepła zarówno w nowych, jak i w tych modernizowanych domach. Według PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) w 2021 roku należy spodziewać się dalszych, znaczących wzrostów sprzedaży pomp ciepła na poziomie nawet 80%. Szacuje się, że do 2030 roku średni udział tych urządzeń we wszystkich budynkach wyniesie od 10 do ponad 20%.

Pompy ciepła do ogrzewania budynku wykorzystują energię odnawialną, skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jest to energia czysta i dostępna bez ograniczeń. Dzięki temu pompy ciepła pozwalają znacznie ograniczyć zużycie paliw kopalnych, zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery i obniżyć koszty ogrzewania budynku. Ponieważ pracują automatycznie ich użytkowanie jest również bardzo komfortowe.

Oszczędność i komfort użytkowania

Pompy ciepła są zdecydowanie bezkonkurencyjne i jedne z najtańszych, jeśli chodzi o koszty eksploatacji źródeł ciepła. Wytwarzają energię cieplną zdecydowanie taniej niż konwencjonalne metody ogrzewania. Przede wszystkim nie wymagają paliwa, więc nie ponosi się kosztów zakupu gazu, oleju czy węgla. Ogrzewają pomieszczenia i wodę, a latem mogą pełnić także funkcję chłodzenia. Do działania potrzebują energii odnawialnej z powietrza, wody lub ziemi oraz podłączenia do prądu. Z 1 kWh pobranej energii elektrycznej wytwarza się do nawet 5 kWh energii cieplnej. To rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie węglem, gazem czy innymi paliwami.

Instalacja pompy nie wymaga tworzenia dodatkowych przewodów spalinowych – do jej funkcjonowania nie są potrzebne, na przykład komin spalinowy czy przyłącza takie jak przyłącze gazu. Sam montaż nie wymaga zatem wysokich nakładów początkowych.

Ponadto z funkcjonowaniem pompy ciepła nie wiążą się koszty konserwacji. Pompa działa całkowicie automatycznie. W związku z tym, że jej działanie nie opiera się na spalaniu, nie jest konieczne serwisowanie kotła czy czyszczenie kominów i przewodów spalinowych tak często, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Pompa ciepła nie wymaga również specjalnej obsługi. Wystarczy jedynie ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Więcej na temat działanie pomp ciepła dowiecie się >>> tutaj.

Pompa ciepła ma za zadanie przede wszystkim zminimalizować koszty utrzymania domu. Mimo, iż zasilana jest energią elektryczną w perspektywie lat daje nam duże oszczędności.

Dla dobra środowiska

Istotnym argumentem jest również brak bezpośredniej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, który przemawia do coraz bardziej świadomych ekologicznie właścicieli domów. Praca urządzenia nie generuje żadnych odpadów typu popiół, sadza czy spaliny, a użytkowanie pomaga zredukować emisję tlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów i pyłów o około 80%. A zatem tego rodzaju ogrzewanie przyczynia się bezpośrednio do redukcji smogu oraz wszystkich negatywnych środowiskowych i zdrowotnych efektów tego zjawiska.

Pompę ciepła zalicza się również do systemów grzewczych o wysokim poziomie ekonomiczności. Porównanie budynków o podobnych parametrach pozwala stwierdzić, że średnie koszty roczne ogrzewania przy użyciu pompy ciepła są dużo niższe niż przy wykorzystaniu kotłów olejowych i na gaz płynny.

Rosnącemu zainteresowaniu pompami ciepła sprzyjają również unijne dyrektywy, ukierunkowane na niskoemisyjne rozwiązania energetyczne oraz idące za nimi krajowe dotacje, jak program „Czyste Powietrze”. Dzięki takim dotacjom można znacząco obniżyć koszty zakupu takich urządzeń.

Ważnym aspektem pomp ciepła jest bezpieczeństwo w użytkowaniu. Zalicza się je do tzw. „zimnych” czynników grzewczych, co oznacza, że przy ich działaniu nie są wytwarzane płomienie. Nie dotyczy więc ich zagrożenie pożarowe. Mieszkańcy domu ogrzewanego przy pomocy pompy ciepła unikają również ryzyka związanego z niekontrolowanym wyciekiem oleju czy ulatnianiem się gazu.

Teraz i Ty możesz zostać ekozwycięzcą swojego domu! Dołącz do akcji promocyjnej „Pakiet potrójnych korzyści – EKOOSZCZĘDNI”. Pomyśl kompleksowo i wybierz firmę Viessmann korzystając z tej wyjątkowej promocji. Kup pompę ciepła Vitocal 200-A lub 222-A a oczyszczacz powietrza otrzymasz GRATIS!

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.