Mały przedpokój to nie problem, gorzej jeśli jest źle zagospodarowany. Chcesz wygodnie się poruszać w niewielkiej przestrzeni, komfortowo przejrzeć w lustrze, ubrać i mieć gdzie odwiesić wierzchnie okrycia? W końcu przedpokój to miejsce gdzie goście stawiają pierwsze kroki. Niech swoim wystrojem zachęci ich do wizyty.
Jeśli jesteśmy ograniczeni niewielką przestrzenią i chcemy urządzić aranżację małego przedpokoju w bloku podpowiedź mamy już w samej wielkości pomieszczenia. Kiedy brakuje miejsca, wybierzmy minimalistyczne rozwiązania. Maksymalne ograniczenie wyposażenia pozwoli naszej aranżacji „oddychać”.
Poznaj 5 składnikową receptę na stylowy i praktyczny mały przedpokój!
1. Wybierz odpowiedni kolor
Jasne, świetliste, neutralne… Unikaj ciemnych, krzykliwych barw, które bardziej zacieśnią przestrzeń. Nie wskazane są też tapety w duże desenie. Na pewno sprawdzą się spokojne odcienie kremowe, błękitne, delikatne szarości lub pudrowy róż. W wąskim przedpokoju polecamy zastosować sprawdzoną sztuczkę: krótsze ściany pomaluj na kolor dwa tony ciemniejszy niż na dłuższych – mały przedpokój wyda się przestronniejszy. Jeśli chcesz podwyższyć wnętrze pomaluj sufit na biało.
2. Dobierz podłogę
Optyczne powiększenie małego przedpokoju uzyskasz, gdy zastosujesz w nim podłogę w takim samym lub podobnym kolorze jak w dalszych częściach mieszkaniu lub łączących się z nim pomieszczeniach. Materiały, które świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jak i przedpokoju i kuchni, to panele winylowe, posadzki z żywicy lub dobrej jakości panele laminowane. Jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe, to dobrą opcją na podłogę w całym mieszkaniu jest również gres. Optyczne odcięcia kolorem, wzorem, czy innym rodzajem materiału wizualnie zmniejsza przestrzeń korytarza, a tym samym sprawia, że będziemy się w nim czuć przytłoczeni. Gdy już masz inną podłogę w korytarzu oraz inną w dalszej części mieszkania, to połącz je optycznie dywanem. Oczywiście do tej cześć mieszkania zastosuj dywan, który będzie odporny na zabrudzenia i częste wydeptywanie. Świetnie sprawdzą się tu odporne dywany tarasowe lub te z recyklingu.
3. Przemyślane oświetlenie
Jeśli odpowiednio dobierzesz oświetlenie gwarantujemy, że mały przedpokój wyda się o wiele większy niż jest w rzeczywistości. Postaw na kilka źródeł światła. Im więcej tym lepiej. Ciemny przedpokój sprawia wrażenie mysiej norki i na pewno nie jest dobrą wizytówką mieszkania. Oprócz centralnie powieszonej lampy przyda się kilka punktowych rozwiązań. Nad lustrem albo po jego obu stronach – efektowny kinkiet. Na niewielkiej konsoli lub szafce na buty – małą lampkę, która doda przytulności. W wąskim korytarzu zamontuj oświetlenie na najdłuższych ścianach – otrzymasz efekt szerszego pomieszczenia. Możesz wykorzystać taśmy ledowe montowane dyskretnie wzdłuż zabudowy meblowej lub przy podwieszanym suficie.
4. Przechowywanie
Okazuje się, że dawny pawlacz wcale nie był takim głupim rozwiązaniem. W bardzo wysokich pomieszczeniach, najczęściej w starych kamienicach, nadal się go używa. W blokach i w nowoczesnym budownictwie jego rolę przejęły szafy z przesuwnymi drzwiami. Zabierają trochę cennej przestrzeni, ale warto, bo są naprawdę bardzo pakowne. W takiej szafie zmieścisz cały dobytek, a w przypadku małych mieszkań, to szczególnie cenne. W zamian za to możesz wyposażyć je w lustrzane fronty, które zwrócą zabraną przestrzeń, przynajmniej optycznie. Koniecznie przesuwne, tak żeby nie zawadzały na małym metrażu.
5. Meble i dodatki
Ciężkich gabarytów mały przedpokój nie toleruje. Przytłaczają i są kompletnie nie praktyczne. Jeśli nie lubisz stojących pod ścianą rzędów butów postaw na szafkę, ale pamiętaj: wąską, wysoką i uchylaną od góry. Przyda się na pewno lekki fotelik do siedzenia podczas zmiany obuwia, np. rattanowy, miękki puf z pojemnikiem do przechowywania albo chociaż estetyczny drewniany stołek z wyplatanym siedziskiem. To absolutne minimum. Jeśli starczy Ci miejsca możesz pokusić się o konsolę. Pełni praktyczną i dekoracyjną rolę – postaw na niej tacę na klucze i okulary, koszyczek na monety, ale też wazon z kwiatami i efektowną lampkę. Nad konsolą powieś lustro lub galerię ładnie oprawionych zdjęć.
Jeśli twój przedpokój jest naprawdę niewielki, pomyśl czy nie warto zrezygnować ze ścian działowych i czy nie otworzyć go na salon. To pozwoli inaczej spojrzeć na tę przestrzeń i ją zaaranżować. Przedpokój jest często pomijany przy urządzaniu czterech ścian, a to właśnie on jest początkiem i końcem naszego mieszkania.