Jak poradzić sobie z upałami w domu? Mamy na to sposoby!

Spis treści

Długo utrzymujące się wysokie temperatury bywają dokuczliwe przede wszystkim w miastach. Gdy skwar i duchota zaczynają męczyć, szukamy skutecznych sposobów na ochłodę. Warto je wypróbować, tym bardziej, że jak pokazują badania meteorologiczne – lata w Polsce stają się coraz gorętsze. Jak sobie radzić z upałami w domu, kiedy o wyjeździe do wakacyjnego kurortu możemy jedynie pomarzyć? Okazuje się, że istnieje wiele skutecznych sposobów na schłodzenie powietrza w mieszkaniu i podniesienie komfortu domowników. Oto kilka z nich.

Zasuń rolety

Walcząc z upałem w mieszkaniu, pamiętajmy, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jak nie wpuścić gorąca do mieszkania. Skutecznym sposobem jest montaż zewnętrznych rolet okiennych. Chronią one domowników nie tylko przed wzrokiem sąsiadów i zakusami złodziei, ale też przed słońcem. Warto taką inwestycję rozważyć, ponieważ latem najwięcej ciepła dostaje się do mieszkania właśnie przez okna. Jeśli jednak nie możemy zainwestować w rolety zewnętrzne, to zdecydujmy się na żaluzje lub rolety montowane wewnątrz mieszkania.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Wyłącz wszystkie zbędne urządzenia RTV i AGD, które pracując, wydzielają ciepło. Najwięcej ciepła wytwarzają: piekarnik, kuchenka, telewizor, mikrofalówka. Warto unikać używania tych sprzętów w najgorętszych godzinach. Powód? Przeciętnie można przyjąć, że włączenie wszystkich podstawowych urządzeń elektrycznych na godzinę spowoduje wytworzenie takiej ilości ciepła, jaka dostanie się w południe w ciągu 45 minut przez okna 50-metrowego lokalu, usytuowanego od strony południowej. To ogromne ilości ciepła.

Intensywnie wietrz w nocy lub nad ranem

Pamiętajmy, że komfort mieszkania zapewnia nie tylko umiarkowana temperatura, ale też świeże powietrze w pomieszczeniach. Mimo upału powinniśmy pozostawić uchylone okna bądź zapewnić inny rodzaj wentylacji. Najlepiej będzie, gdy uchylimy okna, które w danym momencie nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Ponadto, jeśli chcemy porządnie przewietrzyć mieszkanie, to najlepiej zrobić to w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej tej, która panuje w mieszkaniu. Dobrym momentem na intensywną wymianę powietrza są też godziny tuż nad ranem, gdy na zewnątrz panuje przyjemna temperatura oraz moment po obfitych opadach deszczu, gdy na dworze jest chłodniej.

Pościel z lodówki

Po upalnym dniu nie ma nic przyjemniejszego niż chłodna pościel. Na dwie godziny przed snem warto ją złożyć w kostkę i w szczelnym worku włożyć do lodówki. Oczywiście rozgrzane ciało po czasie podwyższy temperaturę materiału, jednak pierwsze chwile spędzone w łóżku będą bardzo relaksujące. 

Postaw na klimatyzację

Upały dla wielu osób są nie tylko uciążliwe. Mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. W odpowiedzi na coraz wyższe temperatury w sezonie letnim, firma Viessmann przygotowała serię urządzeń klimatyzacyjnych typu Split – Vitoclima 200-S, Vitoclima 300-S. Klimatyzatory zapewnią odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach również w bardzo upalne dni.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.