Opłaty za prąd stanowią duże obciążenie domowego budżetu. Specjaliści prognozują, że ceny energii elektrycznej mają poszybować jeszcze bardziej w górę. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu możemy uniknąć wysokich opłat za prąd! To instalacja fotowoltaiczna, zwana również fotowoltaiką.
System fotowoltaiczny składa się z paneli, a każdy panel z ogniw fotowoltaicznych, nazywanych też słonecznymi, popularnie oznaczanych skrótem PV (od Photo Voltaic). Instalacja ta przetwarza darmową energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Odpowiednia ilość paneli może zapewnić nam tyle energii elektrycznej, żeby cieszyć się tanią lub nawet całkiem darmową energią.
Panele fotowoltaiczne montuje się dachu budynku lub na gruncie. Ważne jest, żeby były skierowane na południe i przechwytywały największą dawkę promieni słonecznych. Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką obawia się, że w Polsce instalacja nie ma racji bytu ze względu na małą ilość słonecznych dni. To mit! Warto zwrócić uwagę na Niemcy, którzy mając podobne położenie, jak Polska, od lat są liderem w ilości instalowanych paneli fotowoltaicznych.
W pracy instalacji fotowoltaicznej, współpracującej z siecią energetyczną, wyróżnić można trzy fazy:
Pozyskiwanie energii
Światło padające na moduły fotowoltaiczne uwalnia elektrony w ogniwach fotoelektrycznych. Dodatnie i ujemne nośniki ładunku zbierają się przy odpowiednich elektrodach, powodując powstanie napięcia prądu stałego między przednią a tylną stroną ogniwa. Ten efekt fotoelektryczny nie jest związany z żadnymi reakcjami mechanicznymi lub chemicznymi, dzięki czemu ogniwa nie ulegają zużyciu i nie wymagają żadnej obsługi.
Przekształcenie prądu
Wytworzony tak przez generator solarny prąd stały zostaje następnie przekształcony przez falownik (zwany często też modułem zasilania sieci) w prąd przemienny o wymaganych parametrach tzn. 230 wzgl. 400 V przy częstotliwości 50 Hz). Kontrolowane standardy bezpieczeństwa i dojrzała technika mikroprocesorowa i energoelektronika najnowszej generacji zapewniają maksymalnie efektywne przekształcanie wytworzonego prądu solarnego.
Zużycie na potrzeby własne
Malejące stawki za oddany do sieci prąd własnej produkcji przy rosnących kosztach poboru prądu z sieci publicznej zachęcają do opracowania optymalnej koncepcji energetycznej dla domów jedno- i dwurodzinnych. Już teraz wykorzystanie prądu solarnego we własnym gospodarstwie domowym stało się atrakcyjne finansowo i to im więcej, tym lepiej. Zastosowanie w systemu akumulacji prądu własnej produkcji pozwala zwiększyć udział zużycia na potrzeby własne, zmniejszają jednocześnie odpowiednio pobór prądu z sieci publicznej.