Kaloryfery mogą być różne, te stare, ciężkie, żeliwne grzejniki, może to być również ich nowsza wersja, czyli grzejniki płytowe, a mogą to też być łazienkowe drabinki. Pomimo różnego wyglądu ich rola i zasada działania pozostaje niezmienna. Do grzejników trafia nagrzana woda. Rozgrzewa ona najpierw samo urządzenie, a później pomieszczenie, w którym się znajduje. Woda jest w obiegu zamkniętym i kiedy jej temperatura spadnie trafia ona do kotła po to, by ponownie została nagrzana.
Jeśli jednak ilość wody w obiegu się zmniejszy, a grzejniki nie działają tak wydajnie jak powinny, to mówimy o zapowietrzeniu grzejnika. Zapowietrzony kaloryfer to ograniczenie ogrzewania, co jest zmorą zwłaszcza w zimniejszych mieszkaniach.
Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?
Zapowietrzony grzejnik bardzo łatwo jest rozpoznać. Taki kaloryfer po prostu nie działa, czyli jest zimny. Może się też zdarzyć, że grzać nie będzie tylko jego część. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku grzejników żebrowych. Zapowietrzeniu mogą ulec pojedyncze żebra kaloryfera. W takiej sytuacji tylko one są zimne, a reszta urządzenia jest ciepła. Może też dojść do sytuacji, w której góra grzejnika będzie zimna, a dół ciepły. Tam, gdzie jest zimno po prostu nie ma już wody, a jedynie jest powietrze, które w grzejnikach się nie nagrzewa.
Innym objawem zapowietrzenia jest głośna praca instalacji. Niestety, łatwo jest to przeoczyć, zwłaszcza jeśli kocioł nie znajduje się w części mieszkalnej, a na przykład w wydzielonej kotłowni. Hałasy te to bardzo charakterystyczny szum, bulgotanie oraz dźwięk przelewania się cieczy. Nie sposób pomylić ich z czymkolwiek innym.
Jak odpowietrzyć stary kaloryfer?
Starsze kaloryfery takie, jak żeliwne nie posiadają odpowietrzaczy, dlatego odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego wygląda trochę inaczej. Będziesz do tego potrzebować płaskiego klucza nastawnego.
Oto jak odpowietrzyć stary grzejnik krok po kroku:
1. Pod krańcem grzejnika ustaw miskę, do której będzie ściekać woda.
2. Zamknij zawór grzejnika.
3. Za pomocą klucza poluzuj śrubunek (nie wykonuj pełnego obrotu, woda może wypływać zbyt szybko).
4. Kiedy usłyszysz syk powietrza, przestań odkręcać śrubunek.
5. Kiedy syk powietrza przestanie być słyszalny, a wycieka już jedynie woda, grzejnik jest odpowietrzony.
6. Zakręć śrubunek i sprawdź szczelność.
Aby w kolejnym sezonie ułatwić sobie odpowietrzanie grzejnika warto zlecić montaż zaworów odpowietrzających.
Jak odpowietrzyć nowy kaloryfer?
Odpowietrzenie grzejnika zajmie ci od kilku do kilkunastu minut. Przygotuj kombinerki, miskę i wkrętak bądź klucz.
Oto instrukcja jak odpowietrzyć kaloryfer krok po kroku:
1. Zamknij dopływ wody do grzejnika.
2. Ustaw zawór grzejnikowy w pozycji zamkniętej. W tym celu przekręć pokrętło zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do oporu. Jeśli kaloryfer posiada zawór termostatyczny, ustaw go na „0” lub „*”.
3. Znajdź odpowietrzacz, powinien być po drugiej stronie zaworu/termostatu i jego otworek spustowy ustaw do dołu. Powinnaś zdołać zrobić to palcami, jeśli okaże się to niemożliwe, użyj kombinerek.
4. Pod otwór odpowietrzacza podłóż miskę, w którą zbierzesz wyciekającą wodę.
5. Za pomocą płaskiego wkrętaka lub klucza odkręć śrubkę odpowietrzacza aż usłyszysz syczenie. Odkręcaj śrubkę aż z otworu odpowietrzacza zacznie wydobywać się mieszanina powietrza (gazu) z wodą.
6. Kiedy z odpowietrzacza zacznie wyciekać sama woda, odpowietrzanie grzejnika zostało zakończone.
7. Zakręć śrubkę spustową i wytrzyj dokładnie grzejnik.
8. Odkręć maksymalnie zawór grzejnikowy lub głowicę termostatyczną i sprawdź szczelność odpowietrzacza.
Powietrze w grzejniku zakłóca nie tylko pracę samego grzejnika, ale jest niepożądane w całej instalacji c.o. Może bowiem powodować korozję. Powstałe produkty korozji mogą krążyć w instalacji i osadzać się np. w zaworach regulacyjnych, utrudniając przepływ wody. Długotrwałe procesy korozyjne mogą prowadzić do niedrożności lub nawet perforacji elementów instalacji. Dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, powietrze z grzejników należy jak najszybciej usunąć.
Znacie już grzejniki Vitoset? Sprawdźcie koniecznie >>> tutaj.