Czy dom bez chemii jest możliwy? Oczywiście, że tak! Udowodniło to już wiele osób, które postanowiły zadbać o środowisko naturalne, a przede wszystkim o swoje własne zdrowie. Warto przy tym dodać, że ekologiczne płyny i preparaty, które bez problemu możemy zrobić samodzielnie, są tańsze i równie skuteczne, co preparaty ze sklepowych półek. Świeże i błyszczące wnętrze salonu, tak jak i innych części domu możliwe jest do osiągnięcia również za sprawą podstawowych i bardzo prostych sposobów. Sprawdź, kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć cel jakim jest lśniący i czysty salon.
Czyszczenie kanapy
Podstawowym elementem umeblowania niemal każdego salonu jest kanapa. Mebel nieustannie poddawany jest użytkowaniu i brudzi się niemal z prędkością światła. Wiadomo, że jest to ulubione miejsce do wypoczynku wszystkich członków rodziny, a najczęściej pada ofiarą rozlanej herbaty czy kawy, nie rzadko ląduje na niej krem z ciastka, nie wspominając już o rysunkach dziecka flamastrem. Konieczne jest wówczas wyczyszczenie obicia, ponieważ nawet najpiękniejsza kanapa z widocznym zabrudzeniem bardzo szpeci wnętrze salonu. Metoda czyszczenia uzależniona jest głównie od tkaniny, z której wykonane jest obicie.
Najczęstszym rodzajem obicia kanapy jest bawełna, len, welur lub włókno syntetyczne. Każda z tkanin wymaga zupełnie innej metody czyszczenia. Możemy skorzystać w tym celu z najbardziej domowych sposobów. Działają one jednak najlepiej na miejscowe zabrudzenia. Jedynie welur, który nie posiada plam, a jest jedynie przybrudzony, można odświeżyć za pomocą zimnej wody i amoniaku (4 duże łyżki amoniaku i 1 L wody).
Skutecznym sposobem na pranie tapicerki meblowej w celu usunięcia świeżych tłustych plam, jest użycie mąki ziemniaczanej, sproszkowanej kredy lub talku. Po odczekaniu kilku minut wystarczy przetrzeć plamę szmatką zmoczoną w ciepłej wodzie. Przy starych zabrudzeniach dobrze sprawdzi się benzyna i alkohol, a skórzane meble wypolerujesz i wyczyścisz ze wszystkich plam za pomocą mieszanki ciepłego mleka i z cytryną.
W usuwaniu plam na kanapie pomocny będzie również kwasek cytrynowy. 10% roztwór z wodą skutecznie usunie różne rodzaje plam. Po zabrudzeniu z herbaty, kawy, soku, majonezu, masła lub innego tłuszczu nie powinno być śladu. Plamy z płynów dzięki tej metodzie powinny zniknąć nawet po 15 minutach.
Czyszczenie dywanu
Pranie dywanu może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to czyszczenie – pranie ręczne. Z kolei drugi wykonuje się w sposób profesjonalny przy pomocy odkurzaczy piorących.
Ręczne pranie dywanu jest bardzo pracochłonną i niełatwą czynnością. Prócz zaangażowania, jakie włożymy w pranie, potrzebny jest także dobry środek do czyszczenia dywanów. Płyn do mycia dywanów możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy spienić płatki mydlane lub sporządzić roztwór wody z octem i amoniakiem. Wbrew pozorom trudne plamy z dywanu usuniesz także za pomocą zwykłej wody. Nawet w przypadku rozlanej kawy lub herbaty wystarczy lekko polać plamę wodą, a następnie okrężnymi ruchami zetrzeć za pomocą białej szmatki. Pamiętaj, żeby unikać barwionych ściereczek, przy intensywnym tarciu kolor może zafarbować włókna dywanu. Opcję z wykorzystaniem odkurzaczy piorących stosują natomiast profesjonalne firmy sprzątające. Urządzenie stanowi kosztowną inwestycję, która na potrzeby użytku domowego jest zwyczajnie nieopłacalna. Taki sprzęt nie nadaje się jednak do każdego rodzaju dywanu.
Babcine sposoby na porządek. Tego nie wiedziałaś!
Czyszczenie mebli do salonu wydaje się dość błahe, ponieważ każda z nas robi to korzystając z zwykłej bawełnianej ściereczki. Jednak są takie powierzchnie, które wymagają specjalnej pielęgnacji:
- tłuste plamy – usuniesz rozsypując na powierzchni porcję sody oczyszczonej,
- ciemne meble – wyczyścisz i wypolerujesz za pomocą wystudzonej herbaty,
- ślady po palcach – wywabisz przecierając powierzchnię przekrojonym na pół, surowym ziemniakiem
- freski na ścianach malowane kredkami – pomoże Ci w tym pasta do zębów,
- plamy po naklejkach (zmora rodziców małych dzieci) – łatwo rozpuścisz używając tłustej substancji, sprawdzi się olej, oliwa, a nawet majonez.
SUPER TIP SUPERBABKI: Ściereczki i gąbki, którymi sprzątasz swój salon, po każdym użyciu zamocz i wrzuć do mikrofalówki na jedną minutę. Po wyjęciu odsącz z wody i odstaw do wysuszenia. Ta prosta technika to domowa metoda na pozbycie się bakterii i zarazków.