Dotacja do pompy ciepła z programu „Moje Ciepło”

Spis treści

„Moje Ciepło” to program, który pozwoli uzyskać środki na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Nowe rozwiązanie ma się pojawić już w pierwszej połowie 2022 r.

Program „Moje Ciepło”, który przewiduje udzielanie dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym, otrzyma finansowanie w ramach II transzy środków z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Dotacje sięgną nawet 21 tys. zł w przypadku gruntowych pomp ciepła oraz do 7 tys. zł dla powietrznych pomp ciepła. Wsparcie zostanie skierowane także na pięć innych programów zgłoszonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet zaakceptowanych polskich projektów to 8,1 mld zł.

Pompy ciepła należą do jednych z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, które stale zyskują w Polsce na popularności. Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2020 r. Polacy kupili ok. 56,5 tys. pomp – aż o 52 proc. więcej niż w 2019 r.

Teraz w zakupie pompy ciepła do domu jednorodzinnego pomoże program „Moje Ciepło ”. Nowy program dopłat ma ruszyć w I lub II kwartale 2022 r. Można będzie uzyskać:

  • 7 tys. zł – przy zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła,
  • 21 tys. zł – przy zakupie i montażu gruntowej pompy ciepła.

Jednocześnie dopłata uzyskana w ramach programu Moje Ciepło nie może przekroczyć 30 proc. kosztów inwestycji. Pieniądze będzie przyznawać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Co ważne, według NFOŚiGW z programu skorzystają także osoby, które już mają pompę ciepła. Można będzie bowiem uzyskać refundację kosztów kwalifikowanych poniesionych od dnia 1 stycznia 2021 r.

Beneficjentami programu „Moje Ciepło” będą osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.