W dzisiejszych czasach umiejętność skupienia uwagi jest na wagę złota. Urządzając przestrzeń dla dziecka warto wziąć pod uwagę, że nie będzie to jedynie miejsce do spania i zabawy, lecz także pokój ucznia. Aranżacje przestrzeni mogą się różnić, łączy je jednak kilka wspólnych cech. Podpowiadamy jak urządzić pokój ucznia, żeby dziecko miało dogodne warunki do odrabiania lekcji i rozwijania swojej kreatywności.
Pokój młodzieżowy musi przede wszystkim odpowiadać upodobaniom nastolatka. Powinien być utrzymany w jego ulubionej kolorystyce i bazować na jego ulubionych motywach – to w końcu jego przestrzeń i to on będzie spędzał tu najwięcej czasu. Pamiętaj, aby oprócz ciekawego wystroju postawić na funkcjonalność, aby w pokoju znalazło się miejsce do nauki, relaksu, przechowywania niezbędnych rzeczy, książek i ubrań. Pierwszym krokiem do zmaksymalizowania koncentracji będzie rozgraniczenie strefy relaksu i zabawy od strefy nauki – tak, aby gry, zabawki i inne nie odciągały ucznia od zadań szkolnych.
Meble do pokoju młodzieżowego
Równie ważnym zagadnieniem jest dobór oraz odpowiednie ustawienie mebli. Bez wątpienia istotną rolę odgrywać będzie biurko. Zastanawiając się, jak urządzić pokój ucznia, to właśnie od niego powinniśmy zacząć aranżowanie tej przestrzeni. Biurko powinno mieć dostęp do naturalnego światła. Najlepiej, jeśli pada ono z boku, w przypadku osób praworęcznych od lewej strony, leworęcznych – od prawej, tak żeby nie rzucać cienia na zeszyt w trakcie odrabiania zadań domowych. Takie rozmieszczenie biurka względem okien jest najbardziej optymalne i nie będzie dodatkowo męczyło wzroku.
Umiejscowienie biurka to jedno, kolejnym istotnym aspektem jest wybór krzesła o odpowiedniej ergonomii i wysokości. Kupując fotel dziecięcy kierujmy się tym, by był wygodny i tak wyprofilowany, by wspierał naturalne wygięcie pleców naszego dziecka. Dzięki temu pomożemy mu w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała w trakcie nauki ograniczając garbienie się i tym samym zmniejszymy ryzyko powstawania schorzeń kręgosłupa w późniejszym wieku. Weźmy też pod uwagę, że maluchy szybko rosną, dlatego krzesło musi być regulowane.
Oświetlenie miejsca do nauki w pokoju dla ucznia
W pokoju ucznia potrzebne będzie oświetlenie ogólne w postaci centralnie usytuowanej lampy na suficie lub ruchomych reflektorków na szynie. Te ostatnie dają więcej możliwości aranżacyjnych. Lampa na biurko powinna mieć ruchome ramię i główkę, żeby dziecko mogło korzystać z niej w różnych sytuacjach. Należy ją postawić z lewej strony, aby pisząca ręka nie rzucała cienia na tekst. Dodatkowe źródła światła warto umieścić przy łóżku, żeby dziecko mogło czytać przed snem. Funkcję tę dobrze będzie pełnić kinkiet lub lampa stojąca z regulowanym kloszem, z którego światło pada w dół.
Pokój dla ucznia z miejscem do wypoczynku
Dla nastolatków miejscem do relaksu, czytania książki i przyjmowania kolegów, może być mała kanapa ze stolikiem. Pokój dla ucznia to azyl i małe królestwo, dlatego powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki. Fajnym urozmaiceniem formy wypoczynku jest hamak lub wiszący fotel. Zamocowana na ścianie drabinka gimnastyczna pozwoli na upust energii. Łóżko w pokoju dla ucznia powinno stać z dala od drzwi. Meble powinny być dobrane tak, aby rosły wraz z dzieckiem. Zdrowy sen zapewni dobry, twardy materac i hipoalergiczna pościel. Przy łóżku przyda się również szafka nocna z lampką do czytania.
Ład i czystość w pokoju
Mało które dziecko lubi porządek. Ułatwisz mu zadanie, odpowiednio projektując przestrzenie do przechowywania ubrań, zabawek i książek. Dobrze sprawdzają się szafy modułowe, które można rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb i ustawiać aż po sufit – miejsce jest wtedy optymalnie wykorzystane. Gdy są zamykane, łatwiej uzyskać wrażenie porządku – potrzebne, gdy dziecko ma się skupić na nauce. Mniej miejsca zajmują drzwiczki suwane niż te otwierane tradycyjnie.
Jakość powietrza jest równie ważna na zewnątrz, jak i w domu czy w pokoju dziecka. Ma bezpośredni wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ucznia. Dzięki oczyszczaczom powietrza firmy Viessmann Haus & Luft możemy cieszyć atmosferą podobną do tej występującej w lesie lub nad morzem, ponieważ dzięki unikanej technologii OxyFrish urządzenia Haus & Luft oczyszczają powietrze aż w 99,98%. Więcej informacji sprawdzisz >>> tutaj.
W swoim pokoju nastolatek będzie chciał stworzyć swój własny mikrokosmos – odrębny świat, który może wyraźnie odcinać się od aranżacji pozostałych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Gdy na to pozwolimy, droga do zbudowania własnej tożsamości stanie się nieco łatwiejsza.