Zacznij od kwiatów
Kwiaty na wiosnę. Nie od dziś wiadomo, że rośliny korzystnie wpływają na organizm człowieka. Kolor zielony nie tylko poprawia pracę płuc i krążenie krwi, wpływa również na psychikę – uspokaja, oczyszcza układ nerwowy i przywraca równowagę. Zieleń poprawia też nastrój i koi zmęczone oczy.
Kwiaty troszczą się jednak nie tylko o psychikę i relaks gospodarzy, mają bowiem duży wpływ na ogólne zdrowie mieszkańców domu. Rozkładają szkodliwe związki chemiczne, produkują tlen,jonizują powietrze i zwiększają jego wilgotność–a tym samym zmniejszają suchość skóry, a nawet zapobiegają przeziębieniom, bólom gardła i suchym kaszlom!
Rośliny zielone doskonale radzą sobie również ze smogiem. Numerem jeden na liście roślin oczyszczających powietrze jest skrzydłokwiat. W tej roli sprawdza się również wężownica (sansewieria), dracena odwrócona, aloes i bluszcz pospolity. Rośliny te nie dość, że ładnie wyglądają, są również niezwykle łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji.
NASA przygotowała listę roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu, ponieważ najskuteczniej oczyszczają powietrze. Oprócz wymienionych wcześniej roślin, na liście znalazły się również: figowiec, daktylowiec, gerbera, anturium i chryzantema. Dodatkowo, NASA zaleca, aby na każde 10 metrów kwadratowych przypadała jedna roślina.
Warto pamiętać, że kwiaty doniczkowe można ustawiać we wszystkich pomieszczeniach domu – nie tylko w salonie czy pokojach dziennych. Rośliny doskonale sprawdzą się w sypialni, kuchni, przedpokoju czy łazience. Jakie kwiaty wybrać do poszczególnych pomieszczeń?
W ciepłych warunkach, jakie panują w kuchni,najlepiej czują się fiołki afrykańskie (saintpaulie). W jasnych łazienkach i domowych pokojach kąpielowych najlepiej będą się za to prezentowały się rośliny o ozdobnych liściach, które lubią wysoką wilgotność powietrza np. bromelie, maranty, krotony, bluszcze, papirusy, draceny czy fikusy. Do przedpokoju najlepiej wybrać natomiast rośliny, które lubią cień np. zielistki. Aloes, orchidea, sansewieria, skrzydłokwiat, czy drzewko szczęścia w nocy produkują tlen -dotlenią więc sypialnię oraz zapewnią domownikom zdrowy sen.