Stosunkowo niskie koszty ogrzewania domu zapewniają pompy ciepła, które do ogrzewania domu wykorzystują darmową energię zakumulowaną np. w powietrzu. W czasie dużych mrozów ich praca może nie być jednak na tyle efektywna, aby zapewniała wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach i zarazem dostęp do odpowiedniej ilości ciepłej wody. W takiej sytuacji pracę urządzenia na potrzeby grzewcze wspomaga grzałka elektryczna. To przekłada się na większe koszty ogrzewania wynikające z większego zużycia prądu.
Aby zapewnić sobie możliwie niskie koszty ogrzewania niezależnie od sytuacji, a jednocześnie móc korzystać z ekologicznego i bezobsługowego ogrzewania jakie zapewnia pompa ciepła możemy zdecydować się na urządzenie hybrydowe, które łączy w sobie powietrzną pompę ciepła i kocioł gazowy.
Takie urządzenie składa się z dwóch części. Na zewnątrz domu instaluje się niewielki moduł zewnętrzny, który pobiera energię z powietrza zewnętrznego. Zaś w praktycznie dowolnym miejscu w domu ustawia się jednostkę wewnętrzną, która w jednej obudowie łączy komponenty pompy ciepła i kotła gazowego.
Jak działa takie urządzenie?
Urządzenie dostosowuje swoją biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej i gazu, wybierając do ogrzewania w danym momencie tańsze źródło energii. Tzn. ogrzewanie domu zapewnia pompa ciepła. Jeśli jednak z jakiś powodu jej praca będzie generowała wyższy koszt niż ogrzewanie gazem, zostanie ona wyłączona i zastąpi ją kocioł gazowy. Gdy sytuacja się zmieni i pompa ciepła będzie mogła pracować efektywnie zapewniając niższy koszt ogrzewania zostanie ponownie uruchomiona.
Taka współpraca sprawdza się również bardzo dobrze w przypadku ogrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła może ją wstępnie ogrzewać, a kocioł gazowy, gdy wymaga tego sytuacji – dogrzewać ją do wymaganej temperatury. Taka inteligentna współpraca obu urządzeń, połączonych w jednej obudowie przyczynia się do zredukowania do minimum kosztów zakupu energii i paliwa gazowego.
Dużą zaletą takiego rozwiązania, jest również to, że można je zastosować zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Np. gdy zaszła potrzeba wymiany starego kotła gazowego na nowy lub gdy zależy nam na znacznym kosztów ogrzewania gazem płynnym.