Pierwsze kryterium wyboru – koszty ogrzewania
1. Biorąc pod uwagę jedynie koszty ogrzewania na pierwszą pozycję wysuwają się kotły na paliwa stałe. Jednak niższą cenę zakupu paliwa węglowego czy drewna okupimy niestety koniecznością regularnego dokładania opału i kontroli pracy urządzenia. To zajęcie dość uciążliwe i czasochłonne.
2. Stosunkowo niedrogim sposobem ogrzewania domu jest ogrzewanie gazowe, zwłaszcza jeśli mamy możliwość podłączenia budynku do sieci gazowej (gaz ziemny jest bowiem tańszy od płynnego). Dostępne w sprzedaży nowoczesne kotły gazowe to urządzenia kondensacyjne, które pracują znacznie efektywniej, niż kotły starego typu. Są one w stanie pozyskać więcej energii cieplnej z paliwa i należą do urządzeń energooszczędnych. Kotły kondensacyjne to urządzenie, które mogą być zasilane gazem ziemnym lub też gazem płynnym.
3. Do najmniej korzystnych rozwiązań, biorąc pod uwagę koszty ogrzewania, należą kotły olejowe. Olej opałowy jest bowiem droższy od gazu ziemnego czy paliw stałych.
Drugie kryterium – komfort użytkowania
1. Biorąc pod uwagę to kryterium pierwsze miejsce zajmują kotły gazowe. Są to urządzenia działające w pełni automatycznie. Po ustawieniu parametrów pracy nie musimy pilnować jak działają i czy nie brakuje im paliwa – jest ono dostarczane do urządzania instalacją gazową z sieci (w przypadku kotłów zasilanych gazem ziemnym) lub ze zlokalizowanego obok domu zbiornika (w przypadku kotłów zasilanych gazem płynnym).
Bezobsługowe są również kotły olejowe. Również w ich przypadku warto postawić na model kondensacyjny, a więc pracujący z większą sprawnością, która przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.
2. Najmniej komfortowe w czasie użytkowania są kotły na paliwa stałe. Wśród tych urządzeń znajdziemy, takie, których obsługa sprowadza się do niezbędnego minimum – czyli głównie do uzupełniania zapasu paliwa i usuwania popiołu. Zalicza się do nich np. kotły na pelet z automatycznym podajnikiem paliwa. Jest ono dostarczane do komory spalania kotła ze zbiornika, w którym może być zgromadzony zapas nawet na kilka dni (w zależności od pojemności zbiornika w wybranym modelu kotła).
Trzecie kryterium – ekologia
1. Zła jakość powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym to ważny powód dla którego należy dobrze przemyśleć wybór kotła. Najmniejszy wpływ na środowisko naturalne mają kotły gazowe. Ich spaliny są stosunkowo czyste.
2. Na drugiem miejscu są kotły olejowe.
3. Na dalszej pozycji znajdują się kotły na pelet, drewno i najbardziej szkodliwe dla środowiska – kotły węglowe.
Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe wybierzmy urządzenie 5-ej, czyli najwyższej klasy. Nie tylko pracują one z wyższą sprawnością od kotłów gorszej klasy 3 czy 4, ale również emitują do atmosfery znacznie mniej niebezpiecznych związków. Kocioł na paliwo stałe powinny brać pod uwagę jedynie osoby, które będą miały dostęp do dobrej jakości paliwa.
Kryterium czwartek – miejsce na kocioł
1. Decydując się na ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym możemy zrezygnować z wykonania kotłowni i tym samym obniżyć koszty budowy. Taki kocioł możemy bowiem zamontować np. w łazience, kuchni czy garderobie bez obaw o nasze bezpieczeństwo. Nowoczesne kotły wyposażone są w zamkniętą komorę spalania, nie ma więc ryzyka występowania odwrotnego ciągu spalin czy zasysania spalin z otwartego paleniska – np. kominka.
2. Decydując się na ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe lub olejowym musimy wygospodarować miejsce na urządzenie grzewcze, cały osprzęt oraz zapas paliwa przynajmniej na część sezonu grzewczego. Jeśli więc stoimy przed budową domu, jego projekt musi uwzględniać dodatkowe pomieszczenie, jakim jest kotłownia.
Moc kotła
Wybór mocy kotła to zadanie, które należy powierzyć specjaliście. Dobierze on urządzenie przede wszystkim do zapotrzebowania domu na ciepło. Jest to niezwykle ważne ponieważ tylko właściwe dobrany kocioł – o nie za małej, ani zbyt dużej mocy – zapewni nam optymalne koszty ogrzewania.
Jeśli nie wiemy, jakie urządzenie wybrać, ani do kogo się z tym udać, warto skorzystać z możliwości jakie dają nam np. czołowi producenci urządzeń grzewczych. Oferują nam oni – na podstawie kilku kluczowych informacji – dobór urządzenia grzewczego przez specjalistę oraz bezpłatną wyceną kotła z niezbędnym osprzętem oraz montażem. W ten sposób otrzymamy jasny obraz naszych możliwości oraz przewidywanych kosztów. Co ważne taka oferta z wyceną do niczego nas nie zobowiązuje – możemy w każdej chwili możemy zmienić zdanie i zdecydować się na inne rozwiązanie.