Ściana z cegły we wnętrzu to niesłabnący od kilku sezonów trend wnętrzarski. W swej surowej postaci zdobi różne wnętrza w domach i mieszkaniach – począwszy od salonów, przez kuchnie i łazienki, na sypialniach kończąc. Jej ponadczasowy charakter i szlachetna forma sprawiają, że pasuje do pomieszczeń urządzonych w każdym stylu. Już jakiś czas temu niezwykle modne stało się odsłanianie ceglanych ścian w starym budownictwie. Oczyszczone, często niezbyt starannie, ze starych wypraw tynkarskich i farb, uszczerbione i noszące ślady czasu cegły stanowią wyjątkową dekoracją domowych wnętrz. Nieperfekcyjność starych cegieł stała się ich ogromnym atutem.
Ściana z cegły – jak to zrobić
Aby osiągnąć efekt takiej ceglanej ściany we wnętrzu nie trzeba wcale poszukiwać starych cegieł porozbiórkowych i podejmować się poważnych remontów. Podobny efekt uzyskamy, jeśli wybraną, gotową już ścianę wykończymy specjalnymi płytkami ceramicznymi. Dzięki niewielkiej grubości tych elementów i łatwemu montażowi z powodzeniem sprawdzą się również w już wykończonych wnętrzach.
Oferta płytek ceramicznych to płytki klinkierowe, czyli takie, jakie stosuje się często na elewacjach domów lub specjalne płytki ręcznie formowane.
Wśród płytek klinkierowych znajdzie również takie, które formatem, kolorami i fakturą nawiązują do tradycyjnych cegieł.
Bardzo realistyczny efekt ceglanej ściany uzyskamy, jeśli postawimy na płytki ręcznie formowane. Przycina się je z ręcznie formowanych cegieł, dlatego każda z nich jest wyjątkowa i pozwala wykonać niezwykle efektowną ceglaną aranżację. Po przyklejeniu takich płytek do ściany, ciężko odróżnić, czy mur wykonany jest z cegły pełnej czy też tylko wykończony płytkami. Płytki ceglane możemy zastosować na całej ścianie lub wykończyć nimi tylko jej fragment, np. pas pomiędzy stojącymi i wiszącymi szafkami kuchennymi.
Ceglane dobre rady:
Aby cegła nie zdominowała i nie przytłoczyła zbytnio wnętrza, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek ceramicznych tylko na jednej ze ścian w danym pomieszczeniu. W małych pomieszczeniach lepiej jest postawić na ceglane akcenty.
Jeśli cegła ma się pojawić w kilku wnętrzach bezpiecznym estetycznie rozwiązaniem będzie trzymanie się płytek ceglanych jednego rodzaju. Dzięki temu unikniemy aranżacyjnego chaosu.
Fajnym pomysłem jest wykończenie płytkami ceglanymi ściany, na którą przez dłuży czas w ciągu dnia padają promienie słoneczne. Ceglana ściana pozwoli uzyskać ciekawy efekt trójwymiarowości w pomieszczeniu, a załamujące się na niej promienie światła dodatkowo podkreślą ten efekt, wydobędą w jeszcze większym stopniu urok ceglanej powierzchni i wprowadzą niezwykły klimat we wnętrzu.
Ceglana ściana bardzo lubi uporządkowaną przestrzeń, która nie zakłóca jej widoku. Decydując się więc na wykończeniu ściany ceglanymi płytkami zadbaj o to, aby w pomieszczeniu nie było zbytecznych mebli i dodatków.
Prezentujemy kilka aranżacji z ceglaną ścianą w tle 🙂