Powietrzne pompy ciepła split
Eko Dom Strefa ciepła Viessmann

Powietrzne pompy ciepła split

Do ogrzewania budynku można wykorzystywać m.in. powietrze atmosferyczne. Akumulowana w nim energia, nawet przy ujemnych temperaturach, może posłużyć do celów grzewczych w domu.

Powietrzna pompa ciepła jest chętnie wybierana przez inwestorów m.in. gdy nie ma możliwości zamontowania gruntowej pompy ciepła, a dokładniej mówiąc, wykonywania dolnego źródła, czyli instalacji sond pionowych lub kolektora gruntowego (np. gdy działka jest mała). Pompa ciepła powietrze/woda jest również często instalowana w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania domu np. z kotłem na gaz płynny czy olej opałowy. W ofercie producentów znajdziemy m.in. powietrzne pompy ciepła typu split. Co kryje się pod tą nazwą?

‚To split’ w języku angielskim oznacza dzielić/rozdzielać. To właśnie sendo tego typu urządzeń. Powietrzne pompy ciepła typu split (podobnie jak popularne klimatyzatory) to urządzenia, które rozdzielono na dwie jednostki – wewnętrzną, instalowaną w budynku oraz zewnętrzną, montowaną poza murami domu. Czemu to służy? Takie rozwiązanie konstrukcyjne przyniosło korzyści w postaci:

1. niezawodnej pracy pompy ciepła split: wyeliminowano ryzyko zamarzania układu powietrznej pompy ciepła, co mogło mieć miejsce w przypadku zewnętrznych urządzeń typu monoblok (zawierających w jednej obudowie wszystkie komponenty).

2. lepszego komfortu akustycznego w domu: elementy stanowiące główne źródło hałasu umieszczono w jednostce zewnętrznej.
Nie oznacza to jednak, że na zewnątrz praca urządzenia musi być głośna. Na rynku znajdziemy bowiem powietrzne pompy ciepła typu split, których jednostki zewnętrzne pracują niezwykle cicho – na tyle, że mogą być bez problemu montowane również przy budynkach znajdujących się w gęstej zabudowie, np. szeregowej (taka pompą ciepła jest np. Vitocal 200-S firmy Viessmann). Prawie niesłyszalna praca urządzenia to również duży komfort akustyczny mieszkańców, którzy latem lubią spać przy uchylonych oknach.

3. łatwiejszego umiejscowienia pompy ciepła: rozdzielone jednostki mają niewielkie wymiary, dzięki czemu łatwiej wygospodarować przestrzeń dla ich montaż zarówno w budynku, jak i na posesji. Ma szczególne znaczenie w przypadku domów o małej powierzchni czy niewielkich działek.

4. łatwego montażu urządzenia w użytkowanym już domu, np. w czasie modernizacji instalacji grzewczej. Zamiast szukać odpowiedniego miejsca w kotłowni czy na posesji dla jednej dużej pompy ciepła, będziemy potrzebować niewielkiej przestrzeni dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej o stosunkowo niewielkich wymiarach. Jednostka wewnętrzna może być zamontowana poza kotłownią, np. zawieszona na ścianie w spiżarni czy w holu, dzięki czemu nie zajmuje cennej przestrzeni na podłodze.

Obie jednostki pompy ciepła split połączone są przewodami o niewielkich przekrojach. Ich montaż nawet w użytkowanych już domach poddawanych modernizacji nie powoduje dużych ingerencji w budynek, ani jego otoczenie.

Może Cię również zainteresować

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Jak wybrać kocioł grzewczy?

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Eko produkty do sprzątania

Z czego zbudować dom energooszczędny

Ciepła woda w wersji eko

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Jaki kocioł sprawdzi się w twoim domu? Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?

Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Piłkarski Piknik Instalatora 2018 już za nami!

Jak pozbyć się zacieków na łazienkowej armaturze i ceramice?

Energia elektryczna za darmo? Jak pozyskać.

Jak wybrać pompę ciepła?

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Co daje miękka woda w łazience

Forum Świadomych Kobiet

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Odpocznij i ciesz się chwilą

6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika