Jeszcze do niedawna beton na podłodze kojarzył się z niedokończoną posadzką lub ukrytym i rzadko używanym pomieszczeniem, jak np. piwnica. Dzisiaj betonowa posadzka przeżywa swoje odrodzenie i stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Choć beton sprawia wrażenie materiału zimnego i mało przytulnego, to w odpowiedniej aranżacji może wprowadzić bardzo naturalny, domowy klimat. Posadzka z betonu jest niezwykle trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie chłonie wody, nie ma spoin, więc łatwo utrzymać ją w czystości i optycznie powiększa przestrzeń. I wbrew pozorom wcale nie musi być surowa i szara – odpowiednie wykończenie betonu nada mu różnorakie faktury i kolory.
Gdzie stosuje się podłogi betonowe?
Nowoczesne materiały pozwalają zastosować beton w salonie, sypialni, w przedpokoju, a także w pomieszczeniach o zwiększonej ilości wilgoci – w nowoczesnej kuchni lub w łazience.
Rodzaje posadzek betonowych
Posadzka betonowa w domu wymaga wyboru odpowiedniego materiału. Do przygotowania podłogi można użyć prefabrykowane płyty z betonu dekoracyjnego lub beton w formie wylewki, który przygotowuje się na miejscu budowy. Materiał, z którego powstanie podłoga ma inne wymagania dotyczące trwałości czy antyścieralności. Są znacznie wyższe.
- beton zacierany
Podłoga betonowa może zostać wykonana z betonu zacieranego – polega to na wylaniu betonu, a następnie zatarciu go specjalną zacieraczką. Prace te można wykonać ręcznie lub za pomocą maszyny. Pozwala to uzyskać gładką, satynowo-matową powierzchnię.
- beton polerowany
Inną opcją wykonania betonowej posadzki jest beton polerowany, który prezentuje się bardziej elegancko i jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Po wylaniu wylewki, podłogę poleruje się szlifierką z diamentowymi średnicami.
- powłoka z żywicy
Istnieje możliwość, aby podłoga betonowa została wykończona powłoką z żywicy. Wtedy posadzka będzie w 100% wodoodporna, antypoślizgowa oraz antyelektrostatyczna.
Aby podłoga spełniała swoją rolę, trzeba pamiętać o zachowaniu jej optymalnych parametrów. Znaczenie ma grubość wylewki betonowej – minimum to 8 mm, ale wykonuje się też podłogi grube na 15 mm, a nawet na 30 mm.
Posadzka betonowa w domu – czy warto?
Posadzka betonowa, jak każdy rodzaj wykończenia, ma swoje wady i zalety. Przede wszystkich jest ona bardzo trwała i odporna na zarysowania, dzięki czemu sprawdzi się szczególnie przy dzieciach i zwierzętach. Mogą na niej powstawać drobne zarysowania, jednak z związku ze strukturą betonu nie będą one bardzo widoczne. Niezaprzeczalną zaletą podłogi betonowej jest jej niepowtarzalny wygląd. Materiał świetnie komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi. Tworzy w naszym wnętrzu jedną całą powierzchnię, dodatkowo wpasowuje się w nowoczesne i minimalistyczne przestrzenie, nadając im nieco surowego wyglądu. Zaletą posadzki betonowej jest również odporność na wsiąkanie wody czy zanieczyszczeń, gdyż po odpowiedniej impregnacji możemy ją zastosować również w kuchni i w łazience. Dla osób ceniących sobie naturalność i brak szkodliwych substancji istotna będzie informacja o tym, że taka podłoga nie zawiera substancji chemicznych i sam proces jej wylewania czy polerowania nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego.
Główną wadą podłogi betonowej jest to, że w odczuciu wydaje się zimna. Z tego powodu najlepiej zastosować pod nią ogrzewanie podłogowe, które zniweluje ten nieprzyjemny efekt. Jej cena również nie należy do najmniejszych – o ile posadzka betonowa na dużej hali wydaje się niedroga, tak zastosowanie jej w domu o powierzchni np. 100m2 będzie kosztowało zazwyczaj więcej niż położenie płytek czy paneli. Minusem podłogi betonowej jest również to, że jej wykonanie jest czasochłonne i często trudne do wykonania samodzielnie. Koniecznością jest zatem wynajęcie ekipy, która zajmie się jej realizacją.