Dbanie o środowisko naturalne zyskuje na znaczeniu. Pojawiają się ekologiczne produkty, ograniczamy zużycie plastiku, segregujemy śmieci. Na znaczeniu zyskuje też zdrowy dom, który staje się siłą napędową remontów i inwestycji w nowe miejsce zamieszkania. W tych zmianach na lepsze i bardziej przyjazne naturze wykorzystuje się odnawialne źródła energii.
OZE bazują na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach. Sposoby ich pozyskiwania zapewniają nie tylko bezemisyjną produkcję energii elektrycznej czy cieplnej, ale też niekończące się możliwości wykorzystania. Większość z nas z pewnością kojarzy je jako energię promieniowania słonecznego i wiatrową. I faktycznie, to właśnie te sposoby wytwarzania energii OZE są zdecydowanie najpopularniejsze. Oprócz nich możemy także wykorzystywać energię wody, biomasy i biogazu. Do wyboru mamy wiele opcji: panele fotowoltaiczne, kolektory hybrydowe, panele słoneczne, pompy ciepła.
Do 2060 r. większość produkowanej energii ma pochodzić z OZE. W 230 tys. polskich gospodarstw są już obecne urządzenia pozwalające na korzystanie z tych źródeł energii. Instaluje się je by aktywnie walczyć ze smogiem i zadbać o środowisko, ale przede wszystkim, by obniżyć koszty eksploatacji. Właściciele domów mają kilka możliwości pozyskania tańszej i przede wszystkim ekologicznej energii, którą mogą wykorzystać do ogrzania lub chłodzenia budynku, podgrzewania wody czy produkcji prądu.
Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii zaliczamy:
• energię grawitacyjną wody,
• energię wiatru,
• energię słoneczną,
• biopaliwa,
• energię geotermalną.
Dzięki urządzeniom i systemom OZE można ogrzewać pomieszczenia, podgrzewać wodę użytkową, a także wytwarzać własną energię elektryczną.
Dlaczego warto zdecydować się na OZE podczas budowy domu?
Wykorzystanie OZE ma wiele korzyści – jedną z najczęściej wymienianych jest zmniejszenie comiesięcznych rachunków za eksploatację budynku. Można zyskać większą niezależność od dostawców prądu. Dzięki zamontowaniu np. pompy ciepła i systemów fotowoltaicznych zwiększa się również wartość nieruchomości i jej atrakcyjność przy sprzedaży. Na etapie budowy domu decyzja o wykorzystaniu urządzeń OZE pozwala na rezygnację z budowy komina, co przekłada się również na mniejsze koszty budowy. Nie należy również zapominać o korzystnym wpływie na środowisko naturalne i zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Obecnie budowa domów z wykorzystaniem proekologicznych systemów grzewczych jest wspierana przez rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła.
Urządzenia OZE w Twoim domu
Pompa ciepła, panele fotowoltaiczne i systemy solarne to urządzenia, które najlepiej sprawdzą się w domu ekologicznym. Dwie pierwsze propozycje świetnie pracują w komplecie – dzięki połączeniu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych jest możliwe stworzenie domu z zerowym rocznym bilansem energetyczny – budynku, w którym całkowite koszty zużycia energii nie przekraczają 250 zł – są to opłaty stałe.
Budynek z wykorzystaniem OZE spełniający warunki WT 2021
Dom jednorodzinny spełniający standardy WT 2021 powinien posiadać odpowiednią izolację cieplną przegród oraz zużycie energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania c.w.u. nieprzekraczające 70 kWh/m2/rok. Obecnie oferowane na rynku urządzenia OZE pozwalają zbudować wysokoefektywne rozwiązanie dla domu według warunków WT 2021.