Panele akustyczne – pomysł na dekorację ścian

Spis treści

Dekoracyjne panele akustyczne to jeden z nowszych pomysłów na dekoracje ścian i sufitów. Głośne rozmowy sąsiadów, duże echo w mieszkaniu czy inny notoryczny hałas z zewnątrz – to przykładowe sytuacje, kiedy warto pomyśleć o panelach akustycznych. Sprawdź, czym się wyróżniają, z czego powstają i jakie mają zalety.

Panele akustyczne – co to jest?

Panele akustyczne to rodzaj okładziny ściennej i sufitowej, w której wykorzystuje się materiały dobrze pochłaniające dźwięk, czyli wyciszające pomieszczenie. Odpowiada za to struktura pianek z tworzyw sztucznych, które znajdują się w środku paneli. Panele akustyczne projektowane są też w taki sposób, by nie zniekształcały dźwięków w pomieszczeniu. To ważne zwłaszcza w takich miejscach, jak studia nagrań czy sale konferencyjne. Tradycyjnie panele akustyczne, a także różnorodne maty akustyczne (podłogowe) stosuje się m.in. w budynkach użyteczności publicznej, biurach i we wspomnianych studiach nagraniowych. Ale na tym nie koniec ich zastosowań, tym bardziej że oferta rynkowa paneli akustycznych stale się poszerza o modele dekoracyjne. Można więc nie tylko dobrze wyciszyć mieszkanie, lecz także zyskać pomysłową dekorację ścienną.

Dekoracyjne panele akustyczne

Wśród dekoracyjnych paneli akustycznych warto zwrócić uwagę na tzw. panele 3D. Wyróżniają się skomplikowanymi fakturami i bogato zdobionymi powierzchniami, przez co tworzą efekt trójwymiarowości. Ponadto dodają głębi płaskim ścianom, ciekawie dynamizują wystrój, zapewniając wrażenie ruchu. Dekoracyjne panele akustyczne 3D dostępne są w wielu barwach. Na jednej ścianie można wykorzystać modele w różnych kolorach, co daje jeszcze oryginalniejszy efekt. Ściana zdobiona takimi panelami nie wymaga żadnych dodatkowych dekoracji. Niektóre dekoracyjne panele akustyczne można też malować. Jeśli więc po jakimś czasie znudzi się nam ich kolor, można przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę – z zachowaniem efektu głębi. Dostępne są także panele akustyczne, które dzięki pieczołowicie wygrawerowanym wzorom przypominają obrazy. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, powinny być dobrze wyciszone. Chodzi zwłaszcza o pokój dzienny, najlepiej wybrać tę ścianę, przez którą do pokoju dziennego przedostaje się najwięcej dźwięków z zewnątrz. Dekoracyjne panele akustyczne warto stosować tylko na niej, ponieważ nadmiar wzorów i faktur może przytłoczyć salon. Ponadto wzór paneli powinien pasować do mebli i akcesoriów, które będą eksponowane na ich tle – sofa, komoda, konsola, lampa podłogowa. Sypialnia to również doskonałe miejsce na panele dekoracyjno-akustyczne, w której wszelkie hałasy z zewnątrz znacznie obniżają komfort snu. Popularne lamele można zastosować jako zagłówek.

Sposób montażu paneli akustycznych

Łatwy montaż paneli jest niewątpliwą ich zaletą. Zarówno panele filcowe, z wełny drzewnej,  jak też z płyty MDF (w tym lamele) można zwyczajnie przykleić. Do tego celu najlepiej wybrać sprawdzone kleje montażowe, które są bardzo wytrzymałe i szybko wysychają. Innym, skutecznym sposobem jest przytwierdzenie paneli za pomocą rzepów. Oczywiście rzepy trzeba przymocować do ściany i do produktu, a następnie połączyć i docisnąć. Z kolei lamele można również przytwierdzić, wykorzystując poziome listwy i wkręty z płaską główką 2,5 na 15 mm. Ważne, aby pamiętać, niezależnie od rodzaju montażu, o wcześniejszym oczyszczeniu ściany. Najlepiej jest ją umyć z wykorzystaniem mydła malarskiego, a następnie poczekać aż wyschnie. Dopiero wtedy można przystąpić do instalacji.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.