Komfort ciepła w Twoim domu

Spis treści

Komfort cieplny to stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu ani zbytniego ciepła. O komforcie termicznym możemy, więc mówić wówczas, gdy temperatura powietrza, w której przebywamy jest dla nas optymalna, czujemy się w niej dobrze. Znaczną część swojego czasu spędzamy w domu – jest on naszą bezpieczną oazą, miejscem rodzinnego życia i wypoczynku – powinniśmy zadbać o to, aby zapewniał domownikom odpowiedni komfort cieplny. Za komfort cieplny w domu w okresie jesienno-zimowym odpowiada głównie system grzewczy. Abyśmy mogli czuć się komfortowo pod względem termicznym, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, kocioł lub pompa ciepła powinny być jak najlepiej dopasowane do zapotrzebowania budynku oraz do naszych wymagań termicznych.

Efektywne systemy grzewcze

Ogrzewanie mieszkania przy rachunkach zredukowanych nawet do 66% to nie marzenia przyszłości, ale konkretne rozwiązania dostępne już dziś. Za pomocą efektywnych systemów grzewczych, kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych można zmodernizować nieefektywny, stary system grzewczy lub zbudować nowy, bardziej wydajny i energooszczędny.

Wraz z postępem technologii, również branża grzewcza zrobiła wielki krok na przód. Ogrzewanie domu wcale nie musi się kojarzyć z dużymi wydatkami, czy niedogrzanymi pomieszczeniami. Branża grzewcza odchodzi od nieefektywnych pieców węglowych, które generują duże koszty i nakłady pracy. Nowoczesne techniki grzewcze zmierzają w kierunku większego wykorzystania energii odnawialnych, a także bardziej efektywnego użycia kopalnych źródeł energii. Wiąże się to zarówno z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska, a przede wszystkim z redukcją kosztów.

Modernizacja początkiem oszczędności

Aby poznać efektywność obecnego systemu grzewczego, a także zobaczyć jakie oszczędności może przynieść jego zmiana w tym przypadku może pomóc >>> strona i dostępny kalkulator on-line. Za jego pomocą  można określić również zapotrzebowanie na ciepło dla danego budynku, a także dobrać różne urządzenia grzewcze, które zredukują koszty ogrzewania oraz zapewnią komfortową temperaturę. Takie dane mogą być punktem wyjściowym modernizacji systemu grzewczego. Należy przy tym uwzględnić oczekiwania poszczególnych inwestorów, a także możliwości finansowe. Na tej podstawie można przystąpić do poszukiwania najbardziej optymalnego urządzenia.

Wymiana przestarzałych instalacji na nowoczesne kondensacyjne źródła ciepła, uzupełnione o instalacje solarne, pompy ciepła, czy kotły na biomasę pozwalają na szybkie oszczędności dla pojedynczych osób, ale również dla całego sektora grzewczego, w którym może zredukować wydatki nawet do 30%.

Kondensacja – dodatkowe ciepło ze spalin

W poszukiwaniu rozwiązań, które w racjonalny sposób będą wykorzystywały odnawialne źródła energii, powstała technika kondensacyjna, która jest wykorzystywana w olejowych i gazowych kotłach kondensacyjnych, dzięki czemu ich sprawność dochodzi nawet do 109%. Kondensacja polega na dodatkowym odzysku ciepła ze spalin. Efektem ubocznym schłodzenia spalin jest wykraplanie się (kondensacja) zawartej w nich pary wodnej. Spaliny ze standardowego kotła mogą mieć  temperaturę około 140ºC. Ciepło to jest bezpowrotnie tracone. Spaliny z kotła kondensacyjnego są znacznie chłodniejsze (ok. 40– 60ºC). Dzięki temu sprawności kotłów kondensacyjnych sięgają 109%. Przy wymianie tradycyjnego kotła dotychczasowi użytkownicy mogą spodziewać się nawet o 30% tańszej eksploatacji w stosunku do kotła tradycyjnego. Kotły kondensacyjne charakteryzują się również eleganckim wyglądem i prostą obsługą, dzięki specjalnym regulatorom.  Za jego pomocą użytkownik może kontrolować i programować pracę kotła. W każdej grupie pomieszczeń, na przykład: łazienka czy sypialnia można niezależnie ustawić wymaganą temperaturę i przedziały czasowe (do czterech przedziałów czasowych definiowanych niezależnie dla każdego dnia) utrzymywania w pomieszczeniu tzw. temperatury dziennej – temperatury kiedy w pomieszczeniu przebywamy i  temperatury zredukowanej, na przykład kiedy jesteśmy w pracy. Podobnie można zdefiniować preferencje godzin utrzymywania wyższej temperatury ciepłej wody. Ustawianie przedziałów czasowych temperatury dziennej i zredukowanej przyczynia się do oszczędności w zużyciu gazu.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.