Energia odnawialna
Państwa Skandynawskie są liderami w wykorzystywaniu czystych źródeł energii z wody, wiatru czy wulkanów. W Islandii udział źródeł odnawialnych w produkcji energii to aż 72%, w Norwegii 64,4%, w Szwecji ponad połowa, czyli 53,8 %, a Finlandii 38,7 proc.
Do produkcji energii wykorzystuje się przede wszystkim elektrownie wodne, których w samej Norwegii jest ponad 1000. W wietrznym, skandynawskim klimacie doskonale sprawdzają się również farmy wiatrowe. „Zielone” zasoby energii są nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale również odnawialne, a więc nigdy się nie kończą – w przeciwieństwie do węgla, gazu czy ropy. To daje naszym północnym sąsiadom większe poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Być może dlatego też od lat przodują w rankingach na najbardziej szczęśliwe nacje.
Segregacja śmieci
Segregacja śmieci, to w Skandynawii tak poważna sprawa, że przez pewien czas czuwała nad nią również „śmieciowa policja”. Emerytowani policjanci i ochroniarze zajmowali się ściganiem osób, które nie sortowały śmieci lub robiły to nieumiejętnie. Kary grzywny i sąsiedzki ostracyzm mocno dał się we znaki wszystkim śmieciowym malkontentom. Mimo, że instytucja ta zaprzestała działalności, dziś, nadal wiele czasu i uwagi poświęca się edukacji i wyrabianiu dobrych nawyków. Być może właśnie dzięki takiemu świadomemu podejściu do segregacji odpadów, na skandynawskich wysypiskach śmieci zalega zaledwie 3% śmieci, a w Polce prawie 90%.
Ruch samochodowy
Coraz większą popularnością cieszą się w Skandynawii samochody elektryczne i hybrydowe, które wykorzystują prąd elektryczny lub paliwo. Od 2011 roku, kiedy podjęto kroki mające na celu dostosowanie infrastruktury do użytkowania tego typu samochodów, ich liczba gwałtownie rosła. Do tego stopnia, że już w 2016 roku co czwarte auto kupione w Norwegii było pojazdem napędzanym elektrycznie. Auta te są coraz bardziej dostępne: produkuje coraz więcej koncernów samochodowych, a ich cena – z roku na rok – spada.
Inteligentne domy
Skandynawowie budują coraz więcej domów nisko – i zero energetycznych. Budynki te umożliwiają nie tylko stałą kontrolę zużywania energii, ale również mogą ją produkować i magazynować np. przeznaczając wyprodukowany prąd na ładowanie samochodu elektrycznego. Przyjazne dla środowiska są również elektrociepłownie, które wykorzystują proces kogeneracji – podobnie, jak w przypadku domów jednorodzinnych oznacza to jednoczesną produkcję energii cieplnej i elektrycznej.
—
To oczywiście tylko wybrane aspekty ekologicznego podejścia do życia, które jest domeną naszych północnych sąsiadów. Podstawą jest wysoka świadomość społeczeństwa, niezwykła wrażliwość i poszanowanie dla środowiska.