Dlaczego coroczny serwis instalacji grzewczej jest tak ważny? Powodów jest kilka:
1. Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli bezpieczeństwa.
Przypomnij sobie, o ilu przypadkach zatrucia czadem słyszysz każdego roku. Tak poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia domowników nie dotyczą jedynie użytkowników wysłużonych i „wiekowych” urządzeń grzewczych. Poważne zagrożenie może stwarzać chociażby niedrożny kanał doprowadzający powietrze do kotła, czy niedrożność kanałów odprowadzających spaliny.
Podczas przeglądu instalacji grzewczej serwisant sprawdzi poprawność działania urządzeń, wymieni zużyte elementy i zajmie się elementami wymagającymi czyszczenia. Działania te są niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania całego systemu grzewczego.
2. Regularne przeglądy, w niektórych przypadkach, narzucają nam przepisy prawa. Dotyczy to chociażby instalacji gazowych i kominów. Prawo budowlane mówi, że przynajmniej raz do roku jesteśmy zobowiązani do sprawdzenia stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych). Ponadto rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, nakłada obowiązek czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Nadmiernie zanieczyszczony komin może być bowiem źródłem pożaru w domu. Za uchybienia od tych obowiązków nałożonych przepisami prawa grożą kary przewidziane w kodeksie wykroczeń. Ale pamiętajmy, że uchybiając się od regularnych przeglądów ryzykujemy nie tylko karami, ale przede wszystkim naszym bezpieczeństwem.
3. Nawet kilkugodzinna awaria systemu grzewczego, zwłaszcza w czasie mrozów, to spory dyskomfort. Nie warto więc zaniedbywać serwisu, który ma na celu również przygotowanie instalacji do sezonu grzewczego. Sprawdzając zawczasu kluczowe elementy systemu grzewczego, w tym m.in. kocioł, instalację oraz grzejniki, zminimalizujemy ryzyko awarii w czasie ich użytkowania.
4. Coroczny serwis kotła czy pompy ciepła może być też warunkiem zachowania gwarancji na urządzenie. Na nic się zda kilkuletnia gwarancja, jeśli nastąpi awaria urządzania, a my nie przedstawimy dokumentów potwierdzających wykonanie serwisu. Zamiast naprawić kocioł w ramach gwarancji, koszt naprawy będziemy musiały opłacić same i wydać przy tym sporo więcej, niż wyniósłby serwis urządzenia.
5. Żadna z nasz nie chce nadwyrężać domowego budżetu wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Ich wysokość może jednak wzrastać, jeśli będziemy zaniedbywać przegląd urządzeń grzewczych. Brak kontrolowania ich pracy i czyszczenia wymagających tego elementów, może bowiem skutkować większym zużyciem paliwa i zmniejszeniem wydajności urządzenia grzewczego.
6. Serwis instalacji grzewczej w domu pozwoli wychwycić nieprawidłowości, które mogą skutkować lawinowym pojawianiem się kolejnych. Jeśli zaniechamy przeglądów, zamiast wydać stosunkowo niewielką kwotę w skali roku na usunięcie drobnej usterki, w przypadku dużej awarii będziemy zmuszone wyłożyć znaczną sumę na naprawę skutków naszych zaniedbań.
7. Regularne serwisowanie urządzeń grzewczych to również ich dłuższa żywotność.
Przynajmniej raz w roku zapraszając do domu serwisanta sprawimy, że kocioł czy pompa ciepła posłużą nam na dłużej.