Jeżeli bateria, umywalka czy prysznic w Twojej łazience pokryte są trudnym do usunięcia osadem, na naczyniach pojawiają się smugi i zacieki, a sprzęt AGD ulega częstym awariom to znak, że woda w Twoim domu jest twarda. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na wyeliminowanie każdego z powyższych problemów. Ale zacznijmy od początku.
Co to jest twarda woda?
Twarda woda przepełniona jest jonami soli wapnia i magnezu przez co pozostawia po sobie charakterystyczny osad. Oba te pierwiastki łatwo krystalizują, zwłaszcza po podgrzaniu, co gołym okiem widoczne jest w postaci kamienia wewnątrz rur przez, które płynie woda w Twoim domu, czy choćby na ściankach czajników. W twardej wodzie znajduje się także wodorowęglan wapnia oraz chlorki, sulfidy, krzemiany i azotany. Twarda woda wywołuje podrażnienia skóry, ma negatywny wpływ na włosy, przyczynia się do degradacji domowych sprzętów, niszczy tkaniny oraz naczynia.
Jak poznać twardą wodę?
- zniszczone instalacje grzewcze,
- jasne osady na powierzchniach urządzeń sanitarnych,
- uporczywe zacieki na naczyniach,
- podrażniona skóra po kąpieli, wysuszenie skóry,
- zniszczone ubrania po praniu.
Jak pozbyć się twardej wody?
- Dzbanek filtrujący – najprostszym sposobem na zmiękczanie wody z kranu tak, by nadawała się do picia, jest zastosowanie dzbanka filtrującego. Wystarczy napełnić go wodą i chwile odczekać, aż woda przesączy się przez znajdujący się w środku filtr – po upływie tego czasu można ją śmiało pić. Uwaga! Należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów.
- Filtry zmiękczające przy AGD – montaż specjalnych filtrów zmiękczających bezpośrednio na rurach, które doprowadzają do nich wodę. Co zyskasz, decydując się na taki krok? Przede wszystkim wydłużysz żywotność pralki czy zmywarki – osiadający na częściach konstrukcyjnych biały osad może doprowadzić do ich przedwczesnego zniszczenia.
- Domowe sposoby – odstanie wody w naczyniu przez co najmniej dobę, twardy osad powinien się wytrącić i opaść na dno; zakwaszanie sokiem z cytryny czy kwaskiem – pod wpływem kwaśnego odczynu, osad ulegnie wytrąceniu; przegotowanie – twardy, biały osad powinien zostać na dnie czajnika – skąd łatwo usuniesz go np. kwaskiem cytrynowym.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się problemu twardej wody jest zastosowanie zmiękczacza wody działającego na zasadzie wymiany jonowej. Zmiękczacze wody, czyli automatyczne urządzenie uzdatniające usuwają z wody jony odpowiedzialne za jej twardość, wymieniając je na jony sodu. Nowoczesne stacje uzdatniania wody kosztują mniej więcej tyle, ile dobrej klasy pralka, ale inwestycja w nie, w odróżnieniu od innych sprzętów AGD, może się zwrócić już po 2 – 4 latach. Dzięki takiemu urządzeniu można mieć pewność całkowitego pozbycia się problemu na dobre i pełnego komfortu użytkowania miękkiej wody.
Więcej informacje znajdzie > tutaj.