Wszystko, co musisz wiedzieć o dyrektywie EPBD

Spis treści

Z dniem 12.03.2024 Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Po ogłoszeniu tej informacji było widać sporą dezinformację na rynku urządzeń grzewczych. Przedstawiamy najważniejsze fakty o EPBD.

Czym jest EPBD i na czym polega?

EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) zakłada głównie zwiększanie efektywności budynków poprzez poprawianie ich parametrów fizycznych, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i ciepło. Bezpośrednio wpływa to także na zużycie gazu, biomasy i innych nośników energii koniecznych do efektywnego funkcjonowania budynku. W dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków nie ma żadnej wzmianki na temat konieczności demontażu istniejących kotłów gazowych.

Główne założenia EPBD

W mediach pojawiło się dużo fake newsów na temat EPBD. Istnieje sporo aspektów dotyczących tej dyrektywy, ale możemy wyróżnić kilka głównych stwierdzeń, o których warto wiedzieć:

  1. Do końca 2029 roku instalacja samodzielnych kotłów gazowych odbywać się będzie bez ograniczeń, tak jak obecnie. Nie ma żadnego zakazu ani przymusu demontażu działającego urządzenia.
  2. Od 2030 roku w nowych budynkach oraz budynkach po pełnej termomodernizacji (standard budynku zeroemisyjnego – zero emisji dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych) kotły gazowe mogą wciąż być instalowane, ale tylko w kombinacji z innym źródłem OZE (np. układ hybrydowy z pompą ciepła, z kolektorami słonecznymi, z fotowoltaiką).
  3. W istniejących budynkach po 2030 roku naprawa oraz wymiana urządzeń odbywa się bez żadnych ograniczeń, za wyjątkiem budynków po pełnej termomodernizacji – wtedy konieczne jest dodanie drugiego źródła OZE.
  4. Po 2029 roku wciąż będzie można montować kotły gazowe zasilane gazami odnawialnymi (wodór, biometan itd.). Producenci urządzeń zapewniają, że kotły gazowe są technologicznie dostosowane do nowych paliw.
  5. Po 2030 roku nie ma przymusu demontażu działającego kotła gazowego, wyjątek stanowią budynki po pełnej termomodernizacji – kotły gazowe będą musiały wykorzystywać odnawialne źródła energii.
  6. Jedynym zakazem po 2030 roku wychodzącym z dyrektywy EPBD, jest zakaz instalacji samodzielnych kotłów gazowych w budynkach zeroemisyjnych.

Dotacje związane z dyrektywą EPBD

Od 2025 roku dopłata do wymiany źródła ciepła na samodzielny kocioł gazowy zostaje wstrzymana. Umowy, które zostały zgłoszone do programu ,,Czyste Powietrze’’ przed 2025 rokiem, będą podpisywane do 31 grudnia 2027 roku. W wypadku wymiany kotłów węglowych na gaz lub modernizację kotłowni na układ hybrydowy, także można starać się o dotacje.

Podsumowując, jeśli budynki nie zostaną gruntownie odnowione do 2050 roku, nie ma ograniczeń co do instalacji i wymiany kotłów gazowych. W istniejących budynkach działające kotły gazowe będą musiały w przyszłości wykorzystywać źródła energii odnawialnej, w celu osiągniecia budownictwa zeroemisyjnego. Nastąpi stopniowa rezygnacja z paliwa kopalnego i możliwe, że niektóre państwa członkowskie wprowadzą politykę wycofywania kotłów, które nie wykorzystują w wystarczającym stopniu  źródeł OZE.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.