Skóra i włosy nie lubią twardej wody. Są jednak na nią sprawdzone sposoby!
Woda płynąca z kranów w większości miast w Polsce cechuje się dużą twardością. Na stopień twardości wody wpływają obecne w niej jony wapnia i magnezu. Te minerały choć służą zdrowiu, nie wpływają dobrze na stan naszej skóry i włosów – szczególnie, gdy jesteśmy alergikami.
Twarda woda niszczy ochronną warstwę naskórka i prowadzi do wysuszania skóry. Najbardziej narażona na niekorzystne zmiany jest twarz i skóra głowy. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z twardą wodą? Skóra twarzy po umyciu piecze, szczypie i sprawia wrażenie napiętej. Mogą pojawić się na niej niedoskonałości – krostki, pryszcze i zaskórniki. Włosy po umyciu wyglądają na szorstkie, sztywne, matowe, nie chcą się układać i szybciej tracą świeżość. Twarda woda może powodować podrażnienie skóry głowy, która objawia się w formie zaczerwieniania, swędzenia skóry, łupieżu, a nawet wypadania włosów.
Taka woda szkodzi nie tylko naszemu wyglądowi, ale również portfelowi! Wymaga ona większej ilości mydła i szamponu, które nie tylko słabiej się pienią, ale też ciężko jest je spłukać z ciała i włosów. Szkodzi też armaturze, sprzętom gospodarstwa domowego i rurom. Choć nie odczujemy tego od razu – proces odkładania się kamienia trwa kilka lat.
Twarda woda w mieszkaniu. Sposoby aby to zmienić.
Marzysz o nawilżonej skórze i miękkich i błyszczących włosach po myciu? Istnieje kilka sposobów na poradzenia sobie z problemem twardej wody w mieszkaniu:
- wybieraj odpowiednie kosmetyki – używaj kosmetyków z dodatkiem gliceryny lub olejów roślinnych (z awokado, oliwy z oliwek, orzechów włoskich) oraz delikatnych żeli i szamponów nie zawierających mydła, o kwaśnym pH (najlepiej 5,5);
- stosuj emolienty – lecznicze preparaty nawilżające do kąpieli możesz kupić w aptece;
- myj się w przegotowanej wodzie – jeśli twoja skóra jest wrażliwa i skłonna do alergii, myj ją w wodzie przegotowanej (w trakcie gotowania woda zmniejsza swoją twardość);
- zrezygnuj z długich, gorących kąpieli – nie kąp się w wannie dłużej niż 15 minut, w temperaturze wody nie wyższej niż 36-37 stopni;
- nawilżaj skórę – zaraz po umyciu wklep w ciało balsam nawilżający – skóra mokra i gorąca bardzo szybko traci wilgoć;
Jest jeszcze jeden sposób na twardą wodę – najskuteczniejszy z wymienionych, a przy tym wymagający najmniej przygotowań i uwagi:
- zmiękczacze wody – czyli automatyczne urządzenie uzdatniające, które usuwa z wody jony odpowiedzialne za jej twardość, wymieniając je na jony sodu. Nowoczesne stacje uzdatniania wody kosztują mniej więcej tyle, ile dobrej klasy pralka, ale inwestycja w nie, w odróżneniu od innych sprzętów AGD, może się zwrócić już po 2 – 4 latach.
Różnice między twardą a miękką wodą są odczuwalne od razu i widoczne gołym okiem. Wypróbujecie nasze sposoby?