Prąd domowej produkcji. Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość przetwarzania darmowej energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, którą możesz wykorzystać na potrzeby domowe. W tym celu stosuje się panele fotowoltaiczne. Montuje się je na dachu budynku oraz specjalny inwerter, który zmienia prąd stały na prąd zmienny. Cała instalacja musi zostać odpowiednio zaprojektowana i dobrana m.in. do zapotrzebowania budynku do energię elektryczną.
Jeśli taka instalacja zostanie dodatkowo wyposażona w specjalny zasobnik energii, który będzie gromadzić niewykorzystaną nadwyżkę. Wyprodukowany prąd, będziesz można zasilać nim domową instalację elektryczną w późniejszym okresie.
Instalacja fotowoltaniczna
Instalację fotowoltaiczną można też podłączyć do sieci energetycznej i oddawać do niej niewykorzystany na bieżąco prąd, aby później w dowolnym momencie go odebrać. Wówczas zakład energetyczny staje się swego rodzaju magazynem energii solarnej. Przekazany do niego prąd, który w największych ilościach produkowany jest w okresie letnim, możemy odebrać w okresie najmniejszej produkcji prądu solarnego. Czyli zimą i wykorzystać chociażby do zasilania pompy ciepła, co znacznie obniży koszty ogrzewania budynku.
Zasady rozliczeń z zakładem energetycznym określa Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Według jej zapisów za każdy 1 kWh energii wprowadzoną do sieci można odebrać 0,8 kWh w przypadku instalacji o wielkości do 10 kWp. Odbierając z sieci energię nie trzeba ponosić opłat za dystrybucję. Ilość prądu wytworzonego w domowej instalacji fotowoltaicznej i odesłanego do sieci oraz z niej pobranego kontroluje odpowiedni licznik. W obliczu stale rosnących kosztów energii instalacja fotowoltaiczna staje się z pewnością wartym rozważenia rozwiązaniem.