Powietrzna pompa ciepła
jest chętnie wybierana przez inwestorów m.in. gdy nie ma możliwości zamontowania gruntowej pompy ciepła. Dokładniej mówiąc, wykonywania dolnego źródła, czyli instalacji sond pionowych lub kolektora gruntowego (np. gdy działka jest mała). Pompa ciepła powietrze/woda jest również często instalowana w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania domu np. z kotłem na gaz płynny czy olej opałowy. W ofercie producentów znajdziemy m.in. powietrzne pompy ciepła typu split. Co kryje się pod tą nazwą?
To split w języku angielskim oznacza dzielić/rozdzielać. To właśnie sendo tego typu urządzeń. Powietrzne pompy ciepła typu split (podobnie jak popularne klimatyzatory) to urządzenia, które rozdzielono na dwie jednostki – wewnętrzną, instalowaną w budynku oraz zewnętrzną, montowaną poza murami domu. Czemu to służy? Takie rozwiązanie konstrukcyjne przyniosło korzyści w postaci:
- niezawodnej pracy pompy ciepła split: wyeliminowano ryzyko zamarzania układu powietrznej pompy ciepła, co mogło mieć miejsce w przypadku zewnętrznych urządzeń typu monoblok (zawierających w jednej obudowie wszystkie komponenty).
- lepszego komfortu akustycznego w domu: elementy stanowiące główne źródło hałasu umieszczono w jednostce zewnętrznej.
Nie oznacza to jednak, że na zewnątrz praca urządzenia musi być głośna. Na rynku znajdziemy bowiem powietrzne pompy ciepła typu split, których jednostki zewnętrzne pracują niezwykle cicho – na tyle, że mogą być bez problemu montowane również przy budynkach znajdujących się w gęstej zabudowie, np. szeregowej (taka pompą ciepła jest np. Vitocal 200-S firmy Viessmann). Prawie niesłyszalna praca urządzenia to również duży komfort akustyczny mieszkańców, którzy latem lubią spać przy uchylonych oknach. - łatwiejszego umiejscowienia pompy ciepła: rozdzielone jednostki mają niewielkie wymiary, dzięki czemu łatwiej wygospodarować przestrzeń dla ich montaż zarówno w budynku, jak i na posesji. Ma szczególne znaczenie w przypadku domów o małej powierzchni czy niewielkich działek.
- łatwego montażu urządzenia w użytkowanym już domu, np. w czasie modernizacji instalacji grzewczej. Zamiast szukać odpowiedniego miejsca w kotłowni czy na posesji dla jednej dużej pompy ciepła, będziemy potrzebować niewielkiej przestrzeni dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej o stosunkowo niewielkich wymiarach. Jednostka wewnętrzna może być zamontowana poza kotłownią, np. zawieszona na ścianie w spiżarni czy w holu, dzięki czemu nie zajmuje cennej przestrzeni na podłodze.
Obie jednostki pompy ciepła split połączone są przewodami o niewielkich przekrojach. Ich montaż nawet w użytkowanych już domach poddawanych modernizacji nie powoduje dużych ingerencji w budynek, ani jego otoczenie.