Ogrzewanie przyszłości – pompy ciepła

Spis treści

Przyszłością ogrzewania jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dobrze wykorzystane instalacje oparte o OZE zapewniają oszczędności dla użytkowników i mniejsze obciążenie dla środowiska. Rozwiązaniem wykorzystującym OZE, które już dziś zyskuje dużą i zasłużoną popularność – są pompy ciepła.

Pompy ciepła to urządzenie grzewcze zasilane energią elektryczną, które do produkcji ciepła korzysta nie tylko z energii sieciowej, ale też z ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego z otaczających nas źródeł odnawialnych (powietrza, wody, grun­tu). Za przekształcenia energii elektrycznej i energii pobranej z otoczenia w użyteczną energią cieplną odpowiada układ chłodniczy, złożony m.in. ze sprężarki, skraplacza, parow­nika, zaworów i innych podzespołów.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Najbardziej wydajnym źródłem dolnym są wody gruntowe – grunt cechuje się po pierw­sze stałą, a po drugie stosunkowo wysoką tem­peraturą – w warunkach polskich jest to ok. 10°C (7–14°C) przez cały rok. Zatem pompy ciepła tzw. gruntowe (czyli woda/woda, grunt/woda lub solanka/woda) są niemal całkowicie odporne na zmienność temperatury powietrza zewnętrznego. Jednak nie na każdej działce są warunki do wykorzystania energii z gruntu – może nie być na niej warstwy wodonośnej, może ona nie mieć odpowiedniej wydajności lub skład chemiczny wody może być nieodpo­wiedni do pracy pomp ciepła. Ocena działki pod kątem zastosowania pompy gruntowej wymaga badania parametrów warstwy wodo­nośnej – głębokości jej położenia, wydajności i jakości. Poza tym pompy ciepła gruntowe należą do najdroższych oferowanych przez producentów rozwiązań, a ich wykonanie wymaga wykonania wymiennika w gruncie (np. wiercenia studni pionowej).

Najłatwiej natomiast zainstalować pompę ciepła typu powietrze/woda, korzystającą z powietrza zewnętrznego i niewymagającą specjalnych warunków na działce. Zmienna temperatura powietrza w ciągu roku wpły­wa na wydajność pompy ciepła. W instalacji z pompą ciepła powietrze/woda często ko­nieczna jest praca drugiego (szczytowego) źródła ciepła – grzałki elektrycznej (może być ona wbudowana w pompę ciepła), do­grzewacza elektrycznego lub kotła gazowe­go. Ten ostatni może tworzyć z pompą ciepła powietrze/woda tzw. urządzenie hybrydowe, którego rolą jest ekonomiczna praca w każ­dych warunkach. W polskim klimacie wciąż zdarzają się warunki temperaturowo-wilgot­nościowe, kiedy w przypadku pompy ciepła powietrze/woda bardziej ekonomiczne jest zastosowanie tzw. szczytowego źródła cie­pła (zastosowanie np. dodatkowej grzałki elektrycznej lub nagrzewnicy wstępnej jest mniej opłacalne). Zgodnie ze strategią de­karbonizacji Unii Europejskiej oraz zapisami w nowelizowanej właśnie dyrektywie ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zastosowanie wysoko efektywnych rozwiązań hybrydowych będzie możliwe tak­że w przyszłości. Centrale łączące w jednym urządzeniu pompę ciepła i kocioł gazowy lub firmowane przez jednego producenta komple­ty urządzeń, traktowane są jako całość (np. pod względem gwarancji). Bardzo ważne jest tu współdziałanie poszczególnych źródeł cie­pła i ich wspólne automatyczne sterowanie. Dzięki temu pracuje to źródło ciepła, którego praca w danym momencie jest najbardziej ekonomiczna lub najbardziej uzasadniona z punktu widzenia wymogów ekologicznych – system hybrydowy może dostosowywać swoją pracę do warunków atmosferycznych, ale też warunków spalania czy cen paliw i nośników (np. reagować na obowiązywanie tańszej taryfy na prąd). Odpowiednio zarzą­dzane hybrydowe ogrzewanie może docelowo ograniczyć koszty dostaw ciepła i przygotowa­nia ciepłej wody użytkowej.

W nowych budynkach, a zwłaszcza do­mach jednorodzinnych budowanych w stan­dardzie niemal zeroenergetycznym, a nawet plus energetycznym, dzięki wykorzystaniu do­mowej instalacji fotowoltaicznej, powietrzne pompy ciepła mogą być jedynym źródłem ciepła dla c.o. i c.w.u. (wówczas wbudowa­na grzałka elektryczna pracuje ekonomicznie dzięki wykorzystaniu energii z domowej in­stalacji PV).

Sprawdź pompy ciepła: Vitocal: wysokiej jakości pompy ciepła | Viessmann PL

Sytuacja na rynku pomp ciepła w Polsce

Po raz kolejny udział pomp ciepła w rynku urządzeń grzewczych wzrósł, jak wspól­nie szacują Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), w 2023 r. pompy ciepła stanowiły ok. 60% urządzeń grzewczych sprzedawanych do budynków jednorodzinnych. Dane sprzedażowe, porów­nujące pierwsze półrocze 2023 r. i pierwsze półrocze roku ubiegłego, mówią o wzroście sprzedaży pomp gruntowych (solanka/woda) o 37% i o niewielkim, bo 3% wzroście sprze­daży pomp ciepła typu powietrze-woda. Na­tomiast porównanie rok do roku dwóch kwar­tałów wskazuje na wyhamowanie dynamiki sprzedaży – podobnie, jak w innych grupach urządzeń grzewczych (ogólna sprzedaż urzą­dzeń w II kwartale 2023 r. spadła w ujęciu rok do roku o ponad 55%). W całym roku 2023, zgodnie z ostrożnymi prognozami PORT PC, w przypadku gruntowych pomp ciepła moż­na oczekiwać wzrostu sprzedaży o 20–30% (rok do roku), zaś w przypadku pomp ciepła powietrze/woda przewidywany jest spadek sprzedaży o 20–30%. Jednak kolejny rok powinien przynieść odbicie rynku.

Dla kosztów eksploatacji pomp ciepła znaczenie mają ceny energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., średni koszt produkcji ener­gii w naszym kraju w kolejnych latach ma znacznie spaść (nawet o ok. 40% do 2030 r.). PORT PC postuluje także o wprowadzenie spe­cjalnych taryf energetycznych, np. typu smart, dla użytkowników pomp ciepła oraz zmiany w opodatkowaniu cen nośników energii.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.