Kompletny system grzewczy – jaki powinien być?

Spis treści

Na instalację grzewczą w domu składa się wiele elementów i urządzeń. Ich odpowiedni dobór i połączenie w jeden kompatybilny system może zapewnić nam korzyści m.in. w postaci bardzo wydajnej pracy instalacji grzewczej oraz niskich rachunków za ogrzewanie.

Rosnące ceny energii i większa świadomość ekologiczna coraz częściej skłaniają inwestorów do wyboru urządzeń, które korzystają z darmowej, czystej energii odnawialnej. Zalicza się do nich m.in. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, a także odzyskujące energię rekuperatory. Urządzania te mogą ze sobą skutecznie współpracować, tworząc nowoczesny system grzewczy o efektywności dochodzącej nawet do klasy A+++.

Pompa ciepła

Jest dobrym wyborem dla inwestorów, którym zależy na oszczędnościach na kosztach ogrzewania, wysokim komforcie użytkowania systemu grzewczego oraz ekologicznym wytwarzaniu ciepła. Najniższe wydatki związane z zakupem i montażem tego typu urządzeń zapewnia powietrzna pompa ciepła, korzystająca z darmowej energii odnawialnej skumulowanej w powietrzu atmosferycznym. Pompa ciepła Vitocal 200-S jest urządzaniem typu Split, czyli rozdzielonym na dwie jednostki. Dzięki temu w domu zainstalowane są tylko elementy niegenerujące hałas, chronione przed zamarznięciem. Pozostałe znajdują się poza budynkiem. Jednostka zewnętrzna może stanąć bezpośrednio przy ścianie budynku lub zawisnąć na elewacji domu bez obaw o dyskomfort akustyczny domowników i sąsiadów. Nowoczesne technologie zapewniają bowiem cichą pracę urządzenia. Moduł zewnętrzny pompy ciepła Vitocal 200-S już w odstępie trzech metrów osiąga próg 35 dB, który jest praktycznie niesłyszalny. Dzięki temu pompa ciepła może być stosowana również w gęstej zabudowie, np. na osiedlach domów szeregowych.

Panele fotowoltaiczne

Planując domowe instalacje z pewnością warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, które pozwolą nam produkować własny prąd. W tym celu wykorzystują one niewyczerpalną energię promieniowania słonecznego. Prąd wyprodukowany poprzez panele fotowoltaiczne Vitovolt 200 może być użytkowany przez wszystkie odbiorniki w domu, w tym również przez pompę ciepła. Gdy domowe urządzenia elektryczne nie zużyją całego prądu słonecznego wówczas uruchomi się pompa ciepła i będzie ogrzewać dom lub wodę użytkową. Jeśli w danej chwili nie jest potrzebne ogrzewanie, pompa ciepła magazynuje energię w zasobniku wody użytkowej. 

Wentylacja z rekuperacją

W nowoczesnym domu, który ma zapewniać użytkownikom niskie koszty utrzymania nie może zabraknąć wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperator Vitovent zapewni stałą wymianę powietrza w budynku bez ryzyka jego wychładzania i wzrostu kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Zasilany i sterowany przez regulator pompy ciepła również może korzystać z darmowego prądu słonecznego. Ponadto w rekuperatorze można zabudować układ hydrauliczny, za pomocą którego pompa ciepła może tanio dogrzewać powietrze nawiewane do pomieszczeń w domu np. podczas silnych mrozów.

Centralne ogrzewanie

Dla efektywnej i bezawaryjnej pracy systemu grzewczego nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich materiałów do wykonania instalacji c.o. Płynną współpracę pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym zapewnia zastosowanie kompletnych systemów bazujących na starannie dobranych komponentach. Dlatego ważnym elementem oferowanego przez firmę Viessmann wyposażenia dodatkowego jest również osprzęt do wykonania ogrzewania podłogowegoi grzejnikowego Vitoset. Zawiera on między innymi grzejniki, orurowanie, skrzynki rozdzielcze, zawory mieszające z napędami oraz automatykę.

System zdalnie zarządzany

Aby sterować pracą domowej instalacji grzewczej za pomocą smartfona lub tableta oraz aplikacji mobilnej ViCare wystarczy doposażyć system grzewczy w moduł Vitoconnect 100, który przyłącza się przewodem bezpośrednio do urządzenia grzewczego. Stanowi on pomost komunikacyjny umożliwiający łączność internetową między kotłem lub pompą ciepła a naszym urządzeniem mobilnym. Jego zastosowanie pozwala wygodnie nadzorować pracę instalacji grzewczej praktycznie z dowolnego miejsca.

Ochrona instalacji

Problem twardej wody dotyczy znacznej części naszego kraju. Trudne do usunięcia osady kamienne widoczne chociażby w czajniku czy na elementach armatury łazienkowej mogą zagrażać również instalacji wodnej oraz urządzeniom grzewczym. Tzw. kamień kotłowy zwiększa ich awaryjność i znacznie skraca żywotność. Przyczynia się także do wzrostu kosztów ogrzewania. Znajdujące się również w ofercie Viessmann zmiękczacze wody Aquahome pozwolą skutecznie uporać się z problemem twardej wody, chroniąc domowe instalacje wodne.

Gwarancja bezpieczeństwa

Wybór kompletnego systemu grzewczego Viessmann to także korzyść w postaci kompleksowej i fachowej obsługi klientów. Obejmuje ona m.in. pomoc w doborze systemu do indywidualnych potrzeb, usługi autoryzowanych instalatorów oraz fachowy serwis. Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo związane z pracą systemu grzewczego firma oferuje swoim klientom również Program Wydłużonej Gwarancji. Pozwala on skorzystać z zalet posiadania gwarancji przez okres 5 lat od uruchomienia urządzenia grzewczego.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.