Nie tylko pompy ciepła, ale też i kotły kondensacyjne na gaz, olej, a nawet i piece na pellet, czy ekogroszek, aby prawidłowo ogrzewać dom lub ciepłą wodę użytkową to potrzebują zasilania elektrycznego. Co więc zrobić z tymi instalacjami grzewczymi jeżeli zostaną one zalane wodą?
Niestety nie tylko uprawy i urządzenia, ale też instalacje elektryczne oraz instalacje grzewcze ulegają uszkodzeniu z powodu powodzi. Pompy ciepła, piece na węgiel i pellet zostały wyposażone w kondensatory w silniku podajnika, które są wyjątkowo narażane na działanie wody, tak jak elektronika sterująca pracą takich pieców.
Jak zabezpieczyć piec na węgiel i pellet, kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła przed skutkami powodzi?
Ze względu na aktualną sytuację alarmową w Polsce przedstawiamy najważniejsze zasady postępowania z urządzeniami grzewczymi na wypadek powodzi:
- Należy wyłączyć urządzenie grzewcze na stałe z zasilania (wyłączyć bezpiecznik).
- W przypadku potrzeby przeniesienia urządzenia niezbędny jest pilny kontakt z serwisem posiadającym odpowiednie uprawnienia w celu wykonania tej czynności w bezpieczny sposób.
- Gdy pompa ciepła lub kocioł ulegnie zalaniu, nie wolno ich podłączać do zasilania. W takiej sytuacji rekomendowany jest kontakt z dedykowaną infolinią twojego serwisu.