Aranżacja małej łazienki w bloku to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań podczas urządzania mieszkania. Dodatkowo budownictwo z okresu PRL pozostawiło nam spadek w postaci najmniejszych łazienek świata, często o dziwacznych planach. Podpowiadamy, jak pokonać przeciwności, urządzić w bloku łazienkę na miarę naszych potrzeb, która mimo, że jest niewielka to jednocześnie piękna i funkcjonalna.
Starannie przemyślana łazienka może być estetyczna i zaskakująco komfortowa w użytkowaniu. Najważniejsze, aby była stworzona według drobiazgowo opracowanego planu. Z uwzględnieniem wszystkich szczegółów i optymalnym wykorzystaniem każdego centymetra przestrzeni.
Unikaj wizualnego bałaganu
Na małej powierzchni wszystkie kształty, formy, wzory i faktury wchodzą ze sobą w bardzo silną wizualną interakcję. Żyłki na płytkach podłogowych i ściennych, dekoracyjne detale luster, szafek czy uchwytów łatwo mogą zatłoczyć przestrzeń i optycznie ją zagracić. Prostota i minimalizm są sprzymierzeńcami małych łazienek. Bardzo dobrym pomysłem jest skompletowanie całej armatury łazienkowej według jednej, spójnej koncepcji estetycznej.
Sztuka iluzji: jakie płytki wybrać?
O stylu i charakterze nowoczesnej małej łazienki w bloku często przesądza wybór glazury. Przy niedużym metrażu bezpieczniej jest unikać dużych czy bardzo wyrazistych wzorów graficznych i mocnych deseni, grubych faktur, kontrastowych fug, a także bardzo ciemnych barw na wszystkich ścianach. Lepiej sprawdzą się jasne i stonowane odcienie ściennych płytek czy cienkie i gładkie powłoki polimerowo-cementowe imitujące beton. Jeżeli przy okazji aranżacji nowoczesnej małej łazienki w bloku nie chcecie osiągnąć przygnębiającego „efekt akwarium”, połóżcie kafle na ścianach tylko do pewnej wysokości. Warto także rozważyć pokrycie jednej lub dwóch ścian kolorową farbą lub wodoodporną tapetą. Tu najlepiej postawić na chłodne barwy – mają one tajemną moc optycznego powiększania pomieszczenia.
Powieś duże lustro
Właściwie każdy, kto choć trochę interesuje się aranżacją wnętrz, dobrze wie, że lustra lepiej niż cokolwiek innego sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i głębsza. Dlaczego zatem nadal tak często dedykujemy się na zawieszenie w małej łazience lustra wyłącznie nad umywalką? Lustro wzdłuż niemal całej ściany nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale także umożliwi korzystanie z łazienki dwóm osobom w tym samym czasie. Jasne, że kiedy jedna osoba myje zęby, a druga nakłada tuż obok makijaż, trudno będzie mówić o jakimś szczególnym komforcie. Ale zdecydowanie lepiej mieć taką możliwość, niż jej nie mieć. Dobrym rozwiązaniem dla małych łazienek są także płytkie szafki z lustrzanymi frontami, dzięki którym zyskujemy też trochę przydatnego miejsca do przechowywania drobnych akcesoriów lub leków.
Światła na małą łazienkę
Kropkę nad i wystroju łazienki w bloku stanowi dobre, rozproszone oświetlenie. Odpowiednia temperatura barwowa to 4000-5500K. Pamiętajmy, że prawidłowe oświetlenie łazienki powinno dzielić się na trzy strefy: światło główne, oświetlenie lustra i światło w strefie kąpielowej. W ponad połowie polskich łazienek znajdziemy również podwieszane sufity. Możemy wówczas sięgać po projektowe sztuczki, które wizualnie uwydatniają przestrzeń i tworzą wrażenie „dryfującego w powietrzu sufitu”. By osiągnąć taki efekt, do wyboru mamy nowoczesne kinkiety czy modne taśmy LED. Innym godnym uwagi patentem na oświetlenie małej, szczególnie wąskiej łazienki jest zdecydowanie mocniejsze doświetlenie jednej ze ścian.
Przechowywania to wyzwanie
A na koniec rzecz wydawałoby się oczywista – pamiętajmy, aby zawsze uporządkować przestrzeń. W małej łazience szczególnie warto zainwestować w dobrej jakości szafki lub zabudowy. Takich, w których chętnie chować będziemy kosmetyki, przybory i środki higieny. Jeżeli zmagamy się z małą ilością miejsca do przechowywania w mieszkaniu, warto pomyśleć o szafce wiszącej na kosmetyki i akcesoria, która nie zajmie wiele przestrzeni użytkowej w łazience. Alternatywnym rozwiązaniem może być szafka pod umywalką – warto wybrać model podwieszany, który da wrażenie lekkości. Wszak nic tak optycznie nie zmniejszy naszej łazienki, jak panujący w niej chaos i bałagan.