Zasady układania mozaiki
Oto podstawowe zasady układania mozaiki, które pozwolą ci uniknąć trudnych do usunięcia i kosztownych błędów.
1. Mozaikę w postaci kostek naklejonych na elastyczną siatkę przykleja się na bardzo cienką warstwę zaprawy klejowej. Gruba warstwa kleju może wypełnić szczeliny między kostkami lub wypłynąć na ich powierzchnię oraz powodować zapadanie się mozaiki. Zaprawa klejowa, która wypełni szczeliny między płytkami będzie trudna do usunięcia, co może wpłynąć negatywnie również na efekt końcowy.
2. Aby możliwe było zastosowanie cienkiej warstwy zaprawy klejowej koniecznie wyrównaj podłoże – czynność ta wymaga dużej staranności. W tym celu możesz posłużyć się masą szpachlową, którą nanosi się na powierzchnię ścian, a jej nadmiar zbiera szpachelką. Po wyschnięciu masy szpachlowej wygładzaną powierzchnię ściany przeszlifowuje się. Innym sposobem, dzięki któremu uzyskasz idealnie równe i gładkie powierzchnie jest wykończenie ścian czy np. wykonanie obudowy wanny, która ma być ozdobiona mozaiką, wodoodpornymi płytami gispowo-kartonowymi (typu H2).
3. Mozaikę z marmur, trawertynu, łupka i krystalicznego oraz magmowego granitu należy przyklejać na zaprawie klejowej na bazie białego cementu. W ten sposób unikniesz pojawiania się przebarwień na dekoracyjnych kostkach.
4. Do rozprowadzania zaprawy klejowej stosuj pacę z grzebieniem o najdrobniejszych zębach.
5. Aby uniknąć uciążliwego docinania materiału postaraj się, aby powierzchnia, na której układasz mozaikę, była wielokrotnością wymiarów pojedynczej kostki.
6. Jeśli chcesz połączyć na jednej powierzchni mozaikę z tradycyjnymi płytkami – o większych wymiarach, pamiętaj, żeby układanie mozaiki zostawić na później i w pierwszej kolejności zająć się przyklejaniem standardowych płytek. Mozaika jest zazwyczaj cieńsza od nich, dlatego konieczne będzie zniwelowanie poziomów, aby lica wszystkich płytek znajdowały się w jednej płaszczyźnie.