Domy budujemy na lata, warto więc nie tylko ograniczyć się do aktualnych wymogów, ale myśleć perspektywicznie, inwestując w budownictwo plus energetyczne. Nowoczesne technologie budowlane stają się coraz bardziej popularne i dostępne również w Polsce. Ich ceny zmniejszają się, a profesjonalni wykonawcy znajdują się już w większości polskich miejscowości. To, co przed laty było wysokim standardem, w ciągu nadchodzących dekad stanie się niezbędne – zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021.
Nowoczesny, komfortowy, wygodny i energooszczędny – taki jest dom plus energetyczny. Domy plus energetyczne wytwarzają energię, której nadmiar jest odprowadzany do sieci elektroenergetycznej, co przynosi realne korzyści finansowe dla właścicieli. Takie inwestycje spełniają normy budowlane i standardy, które są właściwe również dla obiektów pasywnych.
Dom plus energetyczny może być określany mianem „domu bez rachunków”, gdzie więcej energii wytwarza się, niż zużywa. Możliwe jest to do osiągnięcia dzięki zastosowaniu odpowiednich instalacji oraz cech architektonicznych domu. Koszty jego utrzymania są ograniczone do absolutnego minimum, na dodatek właściciele zarabiają na sprzedaży wytworzonej nadwyżki energii.
Na co należy zwrócić uwagę przy budowie domu plus energetycznego?
Pierwszym krokiem przy planowaniu budowy domu plus energetycznego jest wybranie odpowiedniej działki. Należy zwrócić uwagę na jej właściwe ułożenie względem stron świata, ponieważ w ten sposób można wykorzystać w 100 procentach potencjał, jaki niesie ze sobą promieniowanie słoneczne. Pomieszczenia strefy dziennej z dużymi przeszkleniami powinny znajdować się od strony wschodu i południa, z zastrzeżeniem, że wokół działki nie mogą znajdować się wysokie budynki, drzewa lub inne obiekty, zasłaniające dopływ słońca, zarówno do okien, jak i do zaplanowanej instalacji fotowoltaicznej. Nasadzenia są również istotne ze względu na ich działanie izolujące. Drzewa iglaste najlepiej zasadzić od strony północnej domu, a od południowej – liściaste. Nie tylko zapewnią piękny widok z okna, ale w lecie ochronią duże przeszklenia przed nadmiernym nagrzewaniem.
Następnie przychodzi czas na wybranie projektu obiektu plus energooszczędnego. Najlepiej w takim przypadku skorzystać z oferty sprawdzonych projektów, by uniknąć błędów projektowych i zagwarantować swojemu budynkowi odpowiednie rozwiązania architektoniczne sprzyjające ograniczaniu strat energii.
Podczas wybierania projektu domu plus energooszczędnego warto zwrócić uwagę na ograniczanie strat energetycznych, poprzez likwidacje potencjalnych mostków termicznych, typ bryły budynku, umieszczenie przeszkleń po południowej i wschodniej stronie elewacji, wykorzystanie technologii typu smart home, użycie nowoczesnych instalacji – wentylacji z rekuperacją, pomp ciepła czy instalacji fotowoltaicznych na dachu budynku.
Jaki powinien być „dom bez rachunków”?
Prosty i niewielki. Zwarta bryła domu, najlepiej na planie prostokąta, bez tarasów, balkonów, gwarantuje eliminację wszelkich mostków termicznych i mniejszej straty ciepła. A prosta konstrukcja dachu ułatwia montaż paneli fotowoltaicznych. W kwestii budownictwa, nic nie może być przypadkiem.
Dom samodzielny energetycznie, czyli taki, który generuje więcej energii niż jej zużywa, poza wielkością i wyglądem, wymusza na inwestorze również odpowiedni układ pomieszczeń. Zaleca się projektowanie domu na planie prostokąta, z dłuższym bokiem zwróconym na stronę południową. Pomieszczenia typu: spiżarnia, garderoba, łazienka powinny znaleźć się po stronie północnej domu, natomiast sypialnia, salon – po stronie południowej. Dzięki takiemu układowi inwestor jest w stanie nie tylko zapobiec ponad 50% stratom ciepła, ale również optymalnie wykorzystywać światło dzienne.
Aby wybudować dom plus energooszczędny, który będzie samowystarczalny, trzeba zainwestować w wysokiej klasy izolację całego budynku, maksymalne ograniczenie strat ciepła oraz wysokiej jakości nowoczesne technologie firmy Viessmann: instalacja paneli fotowoltaicznych, pompa ciepła czy oczyszczacz powietrza.
Korzyści w trakcie użytkowania domu przy wykorzystaniu technologii od Viessmann?
- niskie rachunki dzięki zastosowaniu technologii zmniejszających zużycie energii (pompa ciepła)
- przyjazny mikroklimat wnętrz (wentylacja – rekuperacja)
- przyjemne i świeże powietrze oraz odpowiedni komfort termiczny (oczyszczacz powietrza + zdalne sterowanie – ustawianie temperatur dla komfortu termicznego)
- możliwość wykorzystywania, magazynowania lub sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej samodzielnie we własnej instalacji fotowoltaicznej
- dom zdrowy i bez wilgoci, idealny dla rodzin z dziećmi oraz alergików.
Dlaczego warto zainwestować w dom plus energetyczny?
Domy samowystarczalne energetyczne mają wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę:
- brak rachunków za prąd, ogrzewanie czy przygotowywanie ciepłej wody użytkowej;
- możliwość uzyskania dofinansowania do budowy domów plus energetycznych;
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery;
- możliwość sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej.
Minusem bez wątpienia będą wyższe koszty budowania domów plus energooszczędnych, ale poniesienie na wstępie wyższych kosztów pozwoli na wypracowanie daleko idących oszczędności na eksploatacji budynku mieszkalnego w kolejnych latach.
Budowa domu plus energooszczędnego pozwoli na pozbycie się trosk związanych z wysokimi rachunkami. Dodatkowo przyczynia się do aktywnej troski o środowisko naturalne i naszą planetę.
Zobacz nasz poprzedni artykuł „Dom bez rachunków – czy to możliwe?” >>> tutaj.