Święta już tuż, tuż… a mając milion spraw na głowie bardzo łatwo zapomnieć o zużyciu energii zarówno w czasie przygotowań, jak i samego świętowania. W tym artykule podsuwamy Wam proste, konkretne wskazówki, które pomogą zaoszczędzić energię w te święta.
Pierwsze lampki choinkowe oficjalnie uruchomiono 22 grudnia 1882 roku na Piątej Alei w Nowym Jorku. Zdetronizowały małe świeczki i na stałe stały się elementem dekoracji amerykańskich domów. Tam unikalne obfite konstrukcje dekoracyjne są pewnym fenomenem kulturowym. W Polsce choć ten obyczaj nie jest powszechny, to lampki pojawiają się jako istotna część ozdób, szczególnie na choince.
Wiele osób nie przywiązuje wagi do zużycia prądu przez lampki choinkowe, wychodząc z założenia, że stosuje się je tylko przez krótki okres w roku. Warto jednak pamiętać, że niektórzy wieszają je nawet miesiąc przed świętami, dekorując nie tylko choinkę, ale całe domy, a – dodatkowo – grudzień jest miesiącem, w którym najwcześniej robi się ciemno. Tradycyjne żarowe łańcuchy świetlne zużywają ok. 0,5 W na jedną lampkę – na typowej choince znajduje się zwykle ok. 100 lampek, które sumarycznie zużyją 50 W. Energooszczędne LED-owe lampki potrzebują 15 razy mniej prądu, czyli ok. 3,5 W na 100 sztuk. Trudno nie mieć sentymentu do starych światełek świątecznych, które towarzyszyły rodzinie od kilku lat, ale to jedyny element dekoracji bożonarodzeniowej, który warto wymienić ze względu na oszczędności.
Ozdobiona światełkami choinka to tradycyjny element Świąt Bożego Narodzenia. Ale to nie wszystko. Rosnącą popularnością cieszą się bardziej rozbudowane dekoracje. Już nie tylko oświetlamy naszą choinkę, ale także cały dom, balkon, płot oraz ogród. Często energochłonne ozdoby świecą dzień i noc, powodując duże zużycie energii. Jak temu zapobiec? Sprawdź, nasze 5 rozwiązań na oszczędzanie energii w święta:
5 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w święta:
1. Zamień tradycyjne oświetlenie na ledowe.
2. Nie włączaj lampek choinkowych w ciągu dnia.
3. Pamiętaj o wyłączeniu oświetlenia przed wyjściem z domu czy pójściem spać.
4. Nie przesadzaj z ilością dodatkowego oświetlenia w domu.
5. Pomyśl o podłączeniu do oświetlenia wyłącznika czasowego.